Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

Komentarze0

1 maja obchodzimy Święto Pracy w większości krajów na całym świecie, w tym w Polsce. Właściwa nazwa tego święta to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. To międzynarodowe święto klasy robotniczej obchodzone jest na świecie od 1890 roku.

Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886 r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.


Dzień 1 maja jest tradycyjnym świętem w wielu kulturach i w wielu krajach. 1 maja związany jest z celtyckim świętem Beltane oraz germańskim sabatem czarownic. 1 maja wypada dokładnie pół roku po 1 listopada – kolejnym dniu związanym z licznymi świętami pogańskimi i neopogańskimi północnej Europy. Początek maja oznacza również koniec zimowej połowy roku na Północy. Jest to dobra okazja do świętowania!

W Polsce blisko tej daty świętujemy 3 maja, czyli uchwalenie konsytuacji. Jak zamierzacie spędzić ten dzień może z rodziną? Podzielcie się z nami w komentarzach swoimi propozycjami na spędzenie 1 maja!

źródło:Wikipedia

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony