Wskazówka: „Polskie skanseny w Internecie”

Wskazówka: „Polskie skanseny w Internecie”

Komentarze1

Czy słyszeliście o projekcie„Polskie skanseny w Internecie”? Jest projekt edukacyjno-turystyczny przeznaczony dla wszystkich interesujących się tradycją, etnografią, architekturą i sztuką ludową. Realizowany jest przez Stowarzyszenie Pracownię Etnograficzną z Warszawy.

Celem projektu jest popularyzacja polskiej kultury ludowej i dziedzictwa kulturowego, cyfryzacja zasobów kultury i ich powszechne udostępnianie.

Na łamach strony internetowej skanseny.net można znaleźć zarówno muzea na wolnym powietrzu, jak i instytucje prywatne. Znajduje się tam opis 50 placówek muzealnych wraz z informacjami praktycznymi i ponad 2000 fotografii. W odszukaniu poszczególnych materiałów pomagają merytoryczne opisy zdjęć i słowa klucze, dzięki którym łatwo będzie je również odnaleźć poprzez wyszukiwarki internetowe.

Zdjęcia są bezpłatnie udostępniane zainteresowanym osobom i instytucjom w ramach licencji Creative Commons 2.5. System pozyskiwania zdjęć zapewnia kontrolę nad ich wykorzystywaniem, a jednocześnie przestrzeganiem praw autorskich przez osoby wykorzystujące zdjęcia w celach edukacyjnych czy popularyzatorskich.

Na stronie znajduje się również dział „Wydarzenia”, na którym znajdują się na bieżąco informacje o wszystkich działaniach kulturalnych i edukacyjnych podejmowanych przez polskie muzea na wolnym powietrzu.

Strona jest również dostępna w języku angielskim, dzięki czemu wiedza na temat polskiego dziedzictwa kulturowego – tradycyjnej architektury drewnianej będzie dostępna także anglojęzycznym użytkownikom Internetu z całego świata.

Projekt ten jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundacji Orange.

źródło: skanseny.net

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • Halina


    Maj 17, 2012

    Bardzo przydatne, bo w zasadzie szczególnie ogląda się Kościoły i Skanseny.