Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych

Komentarze11

Wczoraj obchodzimy bardzo ważny dzień, który ma na celu upamiętnienie wszystkich ofiar, które zginęły w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Jest to bardzo istotny dzień, który nie tylko upamiętnia ofiary, które zginęły w obozach koncentracyjnych, ale także zmusza nas do refleksji nad wojną.

W latach 1940-1945 hitlerowcy deportowali do Auschwitz około 150 tys.  Polaków. Stanowili oni drugą co do wielkości — po Żydach (ponad 1 mln) — grupę więźniów obozu. W sumie prawie 3 mln ludzi zostało zgładzonych w Auschwitz – Birkenau. Od 2006 r. decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

Chłopiec oznaczony numerem obozowym 58076, osadzony w Auschwitz jako ukraiński więzień polityczny. Zdjęcie: Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

Dokładnie 72 lata temu, 14 czerwca 1940 r., naziści przewieźli z więzienia w Tarnowie i osadzili w nowo powstałym obozie koncentracyjnym Auschwitz grupę 728 polskich więźniów politycznych.

Uczcimy minutą ciszy ten dzień, aby upamiętnić wszystkich, którzy w niepojętny dla sposób zginęli w obozach koncentracyjnych w czasie wojny.

źródło: auschwitz.org

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • KASIA


  Czerwiec 15, 2012

  MOJ WUJEK, NAJSTARSZY BRAT MOJEJ BABCI SEWERYN WOLF ZGINOL W AUSCHWITZ

 • Justyna


  Czerwiec 15, 2012

  Panie Katarzyno, bardzo nam przykro z tego powodu. Może chciałaby Pani przygotować historię rodzinną o wujku. Z przyjemnością opublikowalibyśmy ją na naszym Blogu. Historie rodzinne można przesyłać na support@myheritage.com i są one honorowane 1 rocznym abonamentem Premium do serwisu MyHeritage.com.

  Serdecznie pozdrawiam,
  Justyna

 • MM


  Czerwiec 15, 2012

  Z mojej rodziny zostało na zawsze w Auschwitz 3 osoby

 • Justyna


  Czerwiec 15, 2012

  Bardzo nam przykro z tego powodu – również zapraszamy do podzielenia się z nami ich historią.

 • ROSZAKM


  Czerwiec 15, 2012

  Jestem przerażony tym co czytam albo Polskie Obozy koncentracyjne abo nazistowskie !!! Kim byli naziści ??? jakie skojarzenia są ??? świat słyszy tylko te dwie opcje . JASNO TRZEBA POWIEDZIEĆ ŻE NAZIZM WYSZEDŁ Z ZIEMI NIEMIECKIEJ A OPRAWCAMI BYLI HITLEROWSCY ZBRODNIARZE NARODOWOŚCI NIEMIECKIEJ .To systemem(nazizm( wybrany przez Niemców w demokratycznych wyborach .W szkołach obowiązkowym podręcznikiem było Mein Kampf .Niemcy świadomie dążyli do tego aby być narodem Panów .Jeśli ktoś chce czcić dzień pamięci to niech to robi w prawdzie a tak będzie ignorantem zakłamującym historię

 • Justyna


  Czerwiec 15, 2012

  Proszę zgłosić skargę do Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowy_Dzie%C5%84_Pami%C4%99ci_Ofiar_Nazistowskich_Oboz%C3%B3w_Koncentracyjnych i do Sejmu RP – gdyż takie właśnie nazwy zostały oficjalnie ustalone.

 • ddd


  Czerwiec 15, 2012

  wlasnie przeczytalam nastepna ksiezke bylego wieznia auschwitz tadeusza rosickiego i to co czytam z kolejna mozna powiedziec ze pieklo to zamalo aby okreslic co ci biedacy przeszli przez ss kazdy znas powinien wiedzie i pamietac o ludziach z obozow

 • GeneData.MyHeritage.com Janek Cisowski


  Czerwiec 16, 2012

  Moich krewnych (dalszych) też wielu nie wróciło z Obozów. jestem za nazwą NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR, NIEMIECKICH HITLEROWSKICH NAZISTOWSKICH OPRAWCÓW, W OBOZACH ZAGŁADY

 • Icha


  Lipiec 3, 2012

  „Wystawy te – wbrew temu, co może jeszcze duża część Niemcf3w myśli – pazukoją, ze jednak napad na Polskę to nie był ‚normalna wojna’, ale wojna zagłady”Coz za „subtelne” roznicowanie. Wojna „normalna”i wojna „zaglady”.Chwilowo robia sami z siebie rabanke Niemce.Tylko patrzec gdzies beda musieli podziac swojeagresje. Tylko patrzec kogos napadna.Tak maja. Najpierw oglupia sami siebie, a potem uznaja ze sasiadom tyz sie nalezy. Koszmar. Po prostu koszmar. Co Niemcy sami sobieuskuteczniaja. Jedni szalency-paranoicy i neurastenicyoglupija reszte – po czem oglupieni oglupiajatych ktorym sie udalo jakos zachowac rownowage.BRD to jeden gigantyczny psychiatryk.Taka wojna -kazdego z kazdym, znaczy sie „normalna”wojna. Zaglada fizyczna a la hitlerowska albostalinowska nie ma jeszcze miejsca ale psychiatrykow coraz wiecej. Znaczy sie jest „normalnie”.

 • Justyna


  Lipiec 6, 2012

  Jeśli ktoś z Państwa chciałby podzielić się z nami historią rodzinną na Blogu – zapraszamy. Historie można przesyłać na support@myheritage.com

 • Aleksandra


  Sierpień 22, 2012

  Nie wiem czy to tylko zbieżność imienia i nazwiska- Seweryn Wolf- był moim dziadkiem i rzeczywiście przebywał najpierw w Auschwitz, potem w Birkenau, zginął jednak w kwietniu 1945 tuż przed wkroczeniem zwycięskich armii, w niemieckim obozie Leitzmeritz na terenie dzisiejszych Czech.