Stanisława Walasiewicz, mistrzyni olimpijska i wielokrotna rekordzistka świata

Komentarze3
Stanisława Walasiewicz (1911-1980)

Już za kilka dni Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie. A my wspominamy Polkę Stanisławę Walasiewicz (Stellę Walsh), która w latach trzydziestych była najszybszą kobietą na świecie. Na igrzyskach w 1932 roku zdobyła „złoto” w biegu na 100 metrów, cztery lata później w Berlinie stanęła na najniższym stopniu podium.

Przeszukując Super Wyszukiwarkę na MyHeritage natrafiliśmy w bezpłatnym Spisie Ludności z 1930 roku – właśnie na Stanisławę Walasiewicz, jednakże pod imieniem Stella Walasiewicz. Ponadto, kilku użytkowników MyHeritage jest również spokrewnionych z samą Stanisławą. Zachęcamy do wypróbowania wyszukiwarki, kto wie, może i Wam uda się znaleźć krewnych i przodków.

Spis Powszechny USA z 1930 r., Stanisława miała wówczas 19 lat (kliknij, aby powiększyć)

Stanisława urodziła się w Wierzchowni koło Górzna, jako córka Juliana i Weroniki z Uścińskich Walasiewiczów. Jej rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdy miała ona zaledwie 3 miesiące. Rodzina Walasiewiczów osiadła w Cleveland. W Stanach używała zazwyczaj imienia Stella Walsh.

Jako nastolatka wykazywała uzdolnienia w biegach i startowała w zawodach lekkoatletycznych dla juniorów. Starała się po raz pierwszy o wyjazd na igrzyska olimpijskie w 1928, ale nie mogła tam wystartować, gdyż nie miała obywatelstwa amerykańskiego. W tym czasie sukces Haliny Konopackiej zdopingował ją do dalszego wysiłku. Zaczęła ćwiczyć w polonijnym ognisku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Przyjechała do Polski i trenowała w Warszawie. Przed igrzyskami w 1932, które miały się odbyć w Los Angeles, amerykańska federacja lekkoatletyczna, licząc na jej niemal pewny medal, zaproponowała Polce obywatelstwo. Ta jednak w ostatniej chwili odrzuciła propozycję i zdecydowała się reprezentować kraj swojego pochodzenia.

Ogromny sukces odniosła podczas mistrzostw Europy z 1938, kiedy to po raz pierwszy w zawodach uczestniczyły kobiety. Zdobyła tam dwa złote (100 m i 200 m) i 2 srebrne medale (skok w dal i sztafeta 4 x 100 m). Wywalczyła też aż siedem medali Światowych Igrzysk Kobiecych (1930, 1934), w tym cztery złote w biegach sprinterskich.

Stanisława należała do najpopularniejszych polskich sportowców okresu międzywojennego. Czterokrotnie zwyciężała w Plebiscycie Przeglądu Sportowego: w 1930, 1932, 1933 i 1934 r. Zajmowała ponadto miejsca w dziesiątce Plebiscytu w 1929, 1935, 1936, 1937 i 1938 r. Była również laureatką Państwowej Nagrody Sportowej w latach 1932-1933. W 1947 wyszła za mąż za boksera Harry’ego Neila Olsona, dzięki temu uzyskała obywatelstwo amerykańskie jako Stella Walsh Olson.

Jak myślicie, czy mamy szansę na jakiś medal w tym roku? Trzymamy kciuki za naszych sportowców! Zachęcamy również do przesyłania nam historii rodzinnych – sportowców w waszych rodzinach – i tych z małymi i większymi sukcesami!

źródło i zdjęcie: Wikipedia

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony