Genealogia: Dlaczego jest ciężej znaleźć żeńskich przodków?

Komentarze6

Zgodnie z tym artykułem w News OK trudniej jest znaleźć żeńskich przodków.

Niektóre przyczyny są takie, że kobiety nie miały kiedyś prawa głosu, żadnych praw co do własności gruntów, a ich nazwiska zmieniały się po ślubie.

Tak więc było mniej dokumentów zawierających istotne informacje, albo też było trudno znaleźć powiązania pomiędzy istniejącymi dokumentami i małżeństwami później już z nowymi nazwiskami.

To sprawia, że trudno jest zlokalizować naszych żeńskich przodków oraz ich rozszerzone rodziny.

Dzisiaj, w większości krajów kobiety są równoprawnymi obywatelami w każdym calu i cieszą się pełną swobodą co do własności nieruchomości oraz prawem głosu. Wiele kobiet w dzisiejszych czasach albo zachowuje swoje panieńskie nazwisko lub też zachowuje podwójne nazwisko. Te zmiany społeczne sprawiają, że badanie naszych żeńskich przodków staje się nieco łatwiejsze – przynajmniej w przyszłości.

Ludzi takich jak genealogowie ze względu na wyzwanie, jakim jest znalezienie nowych członków rodziny.

Mieliście kiedykolwiek problemy z lokalizowaniem żeńskich przodków? Czy są takie, które nie zostały jeszcze zidentyfikowane? Czy udało Wam się je znaleźć? Jakiego źródła użyliście, aby przezwyciężyć to trudne wyzwanie?

Chcielibyśmy się dowiedzieć się o Waszych doświadczeniach poprzez komentarze poniżej.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • Patryk


  Sierpień 9, 2012

  Byłem w lipcu tego roku w USC w Czyżach niedaleko Hajnówki i chciałem akt urodzenia mojej babci z 1927 roku i udało się, tyle, że na akcie urodzenia nie widaniało nazwisko panieńskie jej mamy, a co najgorsze cała rodzina twierdzi że moja prababcia miała na imie Melania, a na akcie urodzenia pisze że miała na imie Julia. Chciałem jeszcze akt zgonu mojej prababci z 1928 roku ale urzędniczka nie znalazła aktu zgonu Juli tylko kobiety, która miała na imie Melania. Nie jestem pewny ale myśle że w tamtych czasach urzędnicy się mylili i pisali błędne dane.

 • suaveg


  Sierpień 9, 2012

  Mi jak do tej pory łatwiej było znajdować żeńskich przodków – m.in właśnie dlatego, że zmieniały nazwisko, po prostu dzięki temu jest więcej danych.

 • Korniluk


  Sierpień 12, 2012

  Patryk a sprawdzałeś w parafi. Tam mogą być dokładniejsze dane ,
  Imiona i nazwiska mogą sie różnić .

 • Ł.R.S. Borówka


  Sierpień 13, 2012

  W aktach zgonu z tego okresu nazwiska panieńskie matek występują rzadko. Jeszcze później nie występowały. Ale racja że w parafii mogą być dane dokładniejsze.

 • Jabulani


  Maj 11, 2014

  I don’t necessarily post my anewsrs to these memes on my blog which is really only for family, but I have made a document which I can refer back to. It shows me just how far I have come in my genealogical knowledge, prioritises things I wish to do in the future, and the things I am not really interested in! So even if my anewsrs are not there for all to see, they are certainly a good gauge for me!

 • Lilla


  Styczeń 8, 2015

  Ja szukałam nazwiska Pietrasik ( tak jest w Akcie Ślubu jej syna), a okazało się, że Pietrzak , w końcu znalazłam.