Imię dla dziecka – kreatywność rodziców nie zna granic

Komentarze2
Na zdjęciu mała Hanna - moja siostrzenica

Oczekując narodzin dziecka chcemy dać mu nie tylko dobre, godne życie, wykształcić i wychować na porządnego człowieka, ale również chcemy ofiarować mu coś wyjątkowego – a mianowicie imię, które będzie mu towarzyszyło każdego dnia, przez całe życie. Tylko czym się kierować przy jego wyborze? Które imię będzie najlepsze, najodpowiedniejsze? Które zapewni naszemu dziecku kolegów, zagwarantuje osiągnięcie sukcesu? Czy w ogóle imię ma na to wpływ?

Zastanawiam się, dlaczego niektórzy rodzice uważają za swój obowiązek uszczęśliwić dziecko rzadko spotykanym, czasem nawet egzotycznym lub zapożyczonym np. od sławnych gwiazd imieniem. Co nimi kieruje? Czy sądzą, że nadzwyczajne imię sprawi, że ich pociecha będzie kimś niezwykłym w dorosłym życiu?

Gdy dorosły człowiek pragnie się z własnej woli w ten sposób wyróżnić – nie mam nic przeciwko – własna dorosła decyzja, ale małe dziecko? Dlaczego ma później znosić nieraz upokorzenia, np. gdy rodzice nazwą go Kermit? Tak, tak w Polsce ostatnim czasy wielu rodziców zdecydowało się na to imię. Socjolodzy od lat rejestrują coraz to dziwaczniejsze imiona, którymi rodzice chcą uszczęśliwić swoje potomstwo.

Jak podaje Gazeta Wrocławska ‚nadawaniu dzieciom dziwnych imion przodują gwiazdy. Madonna nazwała swoją córkę Lourdes (miasto we Francji). Jeden z synów Victorii Beckham nazywa się Brooklyn. Aktorka Gwyneth Paltrow dała swojej córce na imię Apple (jabłko), a Bob Geldof – Peaches, czyli Brzoskwinka. Gitarzysta zespołu U2 nazwał syna Blue Angel, a córka Angeliny Jolie i Brada Pitta nazywa się Shiloh Nouvel, czyli Nowy Mesjasz. A u nas? Etiennette, Xavier oraz Fabienne to imiona dzieci Michała Wiśniewskiego. Katarzyna Figura dała na imię swojej córce Koko Claire, a synowi – Kaszmir.’

Pamiętam również głośną sprawę na początku roku dla imienia dla dziecka Beyonce. Rodzice małej Blue Ivy złożyli wniosek o ochronę imienia swego dziecka.

W ten sposób Beyonce i Jay Z zastrzegli sobie na przyszłość możliwość wykorzystania imienia dziecka jako znaku towarowego w liniach produktów. Specjaliści od marketingu twierdzą, że Blue Ivy to świetne imię, które doskonale da się wykorzystać przy promocji różnych produktów – ubranka, kosmetyki, perfumy itp. Czy zgadzacie się z deczyją rodziców małej Blue Ivy opatentowania imienia w tym wypadku?

Całe szczęście nadal w Polsce statystycznie najczęstszym kryterium wyboru imienia dla dziecka jest kierowanie się tradycją, gdzie rodzice decydują się poszukać imienia wśród imion przodków. Nadajemy imię po dziadkach, pradziadkach rzadziej po tacie czy mamie. Często też imię „rodowe” bywa tym drugim, gdy chcemy upamiętnić danego przodka, krewnego w rodzinie, np. który już odszedł z tego świata.

Jednakże, coraz częściej można spotkać się z wyborem imienia modnego, a więc nadawanego najczęściej w danym okresie. Imiona stają się modne pod wpływem wykreowania postaci filmowej lub serialowej, ale również dzięki popularnemu aktorowi czy piosenkarzowi. Pamiętamy przecież, jaki boom przeżyło imię Amelia po premierze francuskiego filmu z Audrey Tautou w roli tytułowej.

Coraz częściej ludzie jednak kierują się etymologią danego imienia. Jest to bardzo silne kryterium, coraz bardziej popularyzowane i coraz częściej wykorzystywane. Dzięki licznym stronom zawierającym imiona i ich etymologię możemy dowiedzieć się, co oznacza wybrane imię, skąd pochodzi, jak jest stare, jakie cechy ze sobą niesie, jakich ma „patronów”, a także, kiedy obchodzi imieniny, jakie są najpopularniejsze zdrobnienia oraz jakie wybitne osobistości nosiły i noszą takie imię. Możemy również poznać predyspozycje zawodowe dla danego imienia.

Wiele osób wierzy w to, że imię może nieść ze sobą zwiększoną szansę na sukces życiowy. Do tego stopnia, że cechy charakteru również przypisują nadanemu imieniu, a nie własnym genom! Czy zgadzacie się z tym? Czy imię może być ważniejsze od genów?

Jedno jest pewne, jak już zostanę mamą, zamierzam mojemu dziecku dać normalne imię, a nie jakieś wymyślone innymi słowy „kreatywne” i z innej planety :-).

A jakie w Waszych rodzinach dominują imiona dla dzieci? Z przyjemnością wysłuchamy Waszych opinii w komentarzach pod tym wpisem.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • Paula


    Sierpień 31, 2012

    Uważam, że słowo „normalne” nie jest zbyt obiektywne. Dlaczego nie miałabym dać na imię mojemu dziecku imienia Aureliusz, jeżeli uważam, że brzmi prześlicznie? Czy muszę stosować się do tej narzuconej „normalności” i wybrać imię Jakub, Kacper, czy Mateusz? Imię Jakub nosi niemal 15 tysięcy mężczyzn (tudzież chłopców) w Polsce! Jedyne z czym mogę się z Panią zgodzić, to nadawanie dzieciom wymyślonych imion typu Apple, Blue, czy Mojżesz, ponieważ jest to dla dziecka krzywdzące.

  • JG


    Luty 19, 2013

    O imionach bardzo rzadko nadawanych w Polsce można czytać tu: http://nasze-imiona.pl/2013/01/23/najrzadziej-nadawane-imiona/.