Urok starych rodzinnych fotografii

Komentarze1

Dzisiejsza fotografia cyfrowa pozbawiona jest tej magii z przeszłości. Efekt widoczny jest od razu, co oczywiście ma swoje plusy, ale brakuje tej tajemniczości wiążącej się z oczekiwaniem i otwieraniem koperty ze zdjęciami, zaraz po wyjściu od fotografa jak to było kiedyś. Sama bardzo dobrze pamiętam te niecierpliwe oczekiwanie aż w końcu zdjęcia zostaną wywołane.

Do rodzinnego albumu ze starymi zdjęciami zaglądamy raczej rzadko. Czasami jednak tak się składa, że stare zdjęcia same przypominają o swoim istnieniu, gdy się szuka w albumie zdjęć nowszych…lub gdy ktoś z krewnych opublikuje takie za pomocą aplikacji fotograficznych w telefonie typu Instagram, lub też wspomnij o danym zdjęciu na imprezie rodzinnej. O poniższym zdjęciu, do którego mam szczególny sentyment przypomniała mi właśnie młodsza siostra (mimo tego, że od dawna znajdują się w moim drzewie genealogicznym na MyHeritage i zaglądam tam codziennie), która wczoraj opublikowała je w Instagramie, a dzięki temu że mam ją i resztę rodziny w kontaktach mogę oglądać rodzinne zdjęcia na bieżąco, co znacznie pomaga w pielęgnowaniu kontaktów rodzinnych, tak jak MyHeritage.

Po lewej moja siostra Joanna, po prawej ja (1987 rok). Oprócz nas jest jeszcze 3 siostry oraz brat.


Warto oglądać stare fotografie, mimo że czasem wydajemy się sobie na nich bardzo śmieszni. Szczególnie wówczas, gdy przybieramy jakieś dziwne pozy lub paradujemy w od dawna niemodnych strojach, czy też fryzurach. Hmm, nie mogę sobie jakoś wyobrazić takich kucyków z kokardami – jak na powyższym zdjęciu dzisiaj. No, ale 25 lat temu kto by się tym przejmował? Widocznie taka właśnie była moda :-). A grzywka mojej siostry? Może wydawać się to trochę niebezpieczne – nożyczki w rękach dziecka, ale nigdy nie zapomnę, jak mama powiedziała nam, że ta grzywka została wykonana przez mnie. Jednakże nie potrafię sobie tej historii w żaden sposób przypomnieć :-).

A czy Wy macie jakieś stare rodzinne zdjęcia, o których losie niedawno przypomniał Wam ktoś z waszych krewnych? Z przyjemnością wysłuchamy waszych historii!

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • Halina Bulas


    Sierpień 4, 2012

    Bardzo niedawno temu,jedna z starszych moich kuzynek przyslala mi internetowo zdjecie pewnego wesela.Wesele odbylo sie bardzo dawno .Ja mialam wtedy z 12 lat/teraz 73/Bardzo dlugo sie przygladalam calej rodzinie,niektorych rozpoznalam,niektorych nie.Jest piekne to zdjecie ,a jaka pamiatka z dawnych czasow.Bylam taka wzruszona bo zdjecie stare z 1951 roku ma juz teraz dla mnie ogromna wartosc sentymentalna.Ciesze sie ,ze jest u mnie…………