Czy śmiech to zdrowie i długie życie?

Komentarze0

Chcąc żyć dłużej podkreślajmy to co pozytywne i nie traćmy okazji do śmiechu. Tak właśnie radzą uczeni, którzy odkryli, że stulatkowie to zwykle ekstrawertycy oglądający świat z optymistycznej i beztroskiej perspektywy.

Wszyscy uczestnicy badania przeprowadzonego przez uczonych byli w wieku powyżej 95 lat. Naukowcy odkryli, że to co łączy staruszków, to osobowość cechująca się pozytywnym, otwartym nastawieniem do świata. Być może zatem, jak zastanawiają się uczeni, charakter jest równie istotny jak genetyka jeśli chodzi o szanse na długowieczność.

Chcąc ocenić, czy osoby sędziwe mają wspólne cechy charakteru, naukowcy poprosili o uczestników wypełnienie dokładnego kwestionariusza, który został opracowany w celu określenia cech osobowościowych.

Jak się okazało większość staruszków zbliżających się do setki lub mających już za sobą cały wiek była: zrelaksowana, przyjacielska, sumienna i optymistyczna. Normę stanowiła w tej grupie łatwość śmiechu oraz aktywność życia społecznego.

Dla osób w tym wieku szczególnym wsparciem jest rodzina, wnuki i prawnuki – którzy dostarczają starszym osobom wiele radości i powodów do uśmiechu. Starość jest okresem trudnym, człowiek musi zostać do niej odpowiednio przygotowany. Na to, jak jest ten okres przeżywany, mają wpływ różne czynniki zarówno indywidualne, w tym genetyczne, jak i społeczne.

A jak osobowość wpływa na długowieczność? Ekstrawertyczność  może być związana z lepszą zdolnością do stworzenia sieci wsparcia społecznego, co jest szczególnie ważne dla ludzi starszych i utrzymania zdolności poznawczych na wysokim poziomie.

Przeprowadzone badania pokazują, że ludzie powinni starać się lepiej zarządzać stresem. Rekomendowane są: ćwiczenia fizyczne, joga, tai chi, śmiech, czytanie i aktywność artystyczna oraz odpowiednia ilość snu. Mniej stresujące życie pomoże na dłużej zachować dobre zdrowie.

źródło: senior.pl

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony