Ankieta: Większe rodziny kiedyś niż dziś?

Ankieta: Większe rodziny kiedyś niż dziś?

Komentarze2

W dawnych czasach rodziny były znacznie większe niż obecnie?

Moja babcia była jedną z siedmiu, a mój dziadek, jednym z dziewięciorga rodzeństwa. Wielu moich przodków także pochodzi z rodzin wielodzietnych. Moja mama miła siedmioro rodzeństwa, a tato pięcioro. Zastanawiam się, dlaczego w dawnych czasach ludzie mieli więcej dzieci – niż to ma miejsce obecnie.

W Polsce pomimo rosnącej liczby urodzeń – w dalszym ciągu poziom reprodukcji nie gwarantuje prostej zastępowalności pokoleń, nadal utrzymuje się obserwowany od 1989 r. okres depresji urodzeniowej. W 2008 r. współczynnik dzietności wynosił 1,39, co oznacza wzrost (o 0,17 pkt) w stosunku do odnotowanego w 2003 r., w którym wskaźnik ten był najniższy od ponad 50 lat.

Najbardziej korzystną sytuację demograficzną określa współczynnik kształtujący się na poziomie 2,1-2,15, tj. gdy w danym roku na jedną kobietę w wieku 15-49 lat przypada średnio 2 dzieci.

Należy zaznaczyć, że kobiety urodzone w latach ostatniego wyżu demograficznego (roczniki 1979–1983, a także 1984–1988) znajdują się obecnie w wieku intensywnej, najwyższej płodności – stąd rosnąca liczba urodzeń.

Jak sądzicie, jakie są przyczyny tego, że ludzie mieli więcej dzieci kiedyś niż dziś? Czyżby to chodziło tylko o edukację prorodzinną?

A jak jest u Was? Ile rodzeństwa mieli Twoi dziadkowie? Daj nam znać w ankiecie poniżej.


Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • Zofia


    Październik 3, 2012

    Oczywiscie ze bylo wiecej dzieci ,nas bylo czworo .

  • eliza


    Październik 4, 2012

    Gdybyście zapytali o pradziadków to mieli jeszcze więcej – podobno moja prababcia rodem ze Swarzewa urodziła ponad 20 dzieci.. ale myślę że nawet w tamtych czasach była wyjątkiem…