11 listopada już w niedzielę!

11 listopada już w niedzielę!

Komentarze0

Datę 11 listopada (w tym roku przypada na niedzielę) nie trzeba żadnemu Polakowi przypominać, jak co roku upamiętniamy w tym dniu rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Dzień ten nasi przodkowie nazwali Świętem Niepodległości.

Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

"Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości." ~ Józef Piłsudski - Pierwszy Marszałek Polski, fot. Wikipedia

To właśnie 11 listopada 1918 roku podpisano akt kapitulacji Niemiec kończący I wojnę światową. Józef Piłsudski, uwolniony pod naciskiem opinii publicznej z więzienia w Magdeburgu, przyjechał do Warszawy 10 listopada. Dzień później Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi, 14 listopada przejął on władzę cywilną, a 16 listopada w depeszy do państw Ententy, Piłsudski ogłosił powstanie niepodległego państwa polskiego obejmującego wszystkie wyzwolone ziemie polskie.

Ten dzień powinniśmy świętować w wymiarze osobistym. Możemy wziąć udział w różnego rodzaju uroczystościach zorganizowanych w naszych miastach i miejscowościach. Jak również możemy usiąść przy wspólnym stole z rodziną, powspominać polską historię, kulturę i tradycję. Rozmawiając ze sobą zademonstrujmy, że pamiętamy o polskim zwycięstwie.

Czy w Waszych domach obchodzicie w jakiś sposób szczególny 11 listopada? Czy bierzecie udział w uroczystościach związanych z Świętem Niepodległości? Jakie są Wasze doświadczenia z tym związane? Z przyjemnością wysłuchamy waszych opinii!

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony