Franciszek: Czy wśród Waszych krewnych lub przodków jest ktoś o imieniu Franciszek?

Komentarze15

Wczoraj, 13.03.2013 kard. Jorge Mario Bergoglio został 266. papieżem. Przyjął imię Franciszek. Franciszek jest pierwszym papieżem z kontynentu amerykańskiego, a także pierwszym spoza Europy od czasu papieża Grzegorza III, który pełnił funkcję w latach 731-741. Jest też pierwszym jezuitą wybranym na papieża, a także pierwszym zakonnikiem od czasu papieża Grzegorza XVI.

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires w Argentynie, jako jeden z pięciorga dzieci włoskich imigrantów. Jego rodzicami byli: Mario i Regina Bergoglio. Papież imię wybrał na cześć świętego Franciszka z Asyżu, który zajmował się biednymi i nędzarzami.


Jakie jest pochodzenie imienia Franciszek? Zagłębmy się w jego etymologię!

Franciszek jest imieniem męskim wywodzącym się z włoskiego określenia francesco oznaczające ‚Francuza, Francuzika’, jakim kupiec Piotr Bernardone (ojciec św. Franciszka z Asyżu) nazwał swego syna Jana, kiedy wrócił z Francji. W Asyżu zaczęto powszechnie nazywać chłopca tym określeniem i pod takim imieniem znany jest powszechnie.

Strona znaczenieimion.org podaje, że Franciszek oznacza „ten, co naucza”. Imię to jest pod opieką planety Jowisz, a znakiem zodiaku, który najbardziej pasuje do tego imienia jest Rak. Liczba, która została przypisana imieniu Franciszek to liczba 1, która oznacza osoby przecierające szlaki dla innych, pionierów czegoś wielkiego.

Istnieje tylko kilka imion tak ściśle związane z człowiekiem, który nosił je jako pierwszy. W tym wypadku chodzi o Franciszka z Asyżu. Św. Franciszek z Asyżu – był owym pierwszym z Franciszków – na chrzcie otrzymał imię Jan (Giovanni). Był synem bogatego kupca, a jako młodzieniec wodził rej wśród miejscowej młodzieży. Prawdopodobnie właśnie dlatego przezwano go Francesco, czyli Francuzik? Może dlatego, że już wówczas, w Średniowieczu, z Francji przychodziła moda i elegancja; a może, dlatego, że jego matka była Francuzką.

Zauważmy też, że to imię, które powstało jako przydomek, pochodzi od nazwy Francji, ta zaś od dawnego germańskiego plemienia Franków, czyli wolnych ludzi. Ta magia nadal działa i wolność wciąż jest miła wszystkim Franciszkom. Młody Francesco grał na gitarze i chodził na wojenne wyprawy i popadł w konflikt z ojcem, który zarzucał mu, że zbyt hojnie rozdaje pieniądze biednym. Postawiony przed sądem, Franciszek rozebrał się do naga i oddał ojcu całą jego własność, czyli swoje ubranie. Odtąd zaczyna się jego życie jako świętego.

Zdrobnienia imienia Franciszek: Franek, Francio, Franuś

Imieniny: 24 stycznia, 29 stycznia, 9 marca, 2 kwietnia, 4 czerwca, 17 września, 4 października, 10 października, 3 grudnia

W Polsce od lat imię Franciszek cieszy się ogromną popularnością. W 2012 w Polsce imię Franciszek znajdowało się na piątym miejscu wśród najbardziej popularnych imion nadawanym chłopcom. Z pewnością za sprawą nowego Papieża Franciszka to imię wpłynie na jeszcze większą popularność w 2013 roku.

Czy wśród Waszych krewnych lub przodków jest ktoś o imieniu Franciszek?

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • Anka


  14 marca, 2013

  Owszem,wuj Franciszek.Jest też Franciszka siostra.

 • Danuta


  14 marca, 2013

  w moim drzewie jest małżeństwo- Franciszek i Franciszka

 • Cisowscy.com


  15 marca, 2013

  Owszem wielu a w szczególności mój Pra Pra Dzaiadek Franz Pietras urodzony w 1852 IX 8 w Gohla Kr. Rosenberg, Obecnie Goła k. Praszki.

 • Stanisław


  15 marca, 2013

  Brat mojego ojca miał na imię Frańciszek brat dziadka również a z kolei drugi brat ojca był kapłanem w zakonie Frańciszkańskim nota bene uczniem o.Kolbego .Babcia jako wdowa też przez 50 lat należała do 3-zakonu św. Frańciszka.

 • Zbigniew


  16 marca, 2013

  Prowadzę witrynę, w której jest kilka drzew genealogicznych powiązanych ze sobą poprzez małżeństwa. Witryna obejmuje 4559 osób, 1856 rodzin. W tej witrynie występuje 125 Franciszków i 51 kobiet o imieniu Franciszka

 • Sabina


  16 marca, 2013

  Mąż mojej siostry miał na imię Franciszek

 • Janina


  16 marca, 2013

  Brat mojego ojca miał na imię Franciszek, był więżniem politycznym wyszedł na wolność po 30 latach. Żołnierz AK.

 • jerry


  17 marca, 2013

  franciszek to mój ojciec chrzestny.

 • EWA


  24 marca, 2013

  Franciszek /moj pradziadek nosił te imię.

 • kaz


  25 marca, 2013

  mój dziadek miał na imię franciszek był na przymusowych robotach w koszaline nazywał się bednarz

 • polka84


  9 kwietnia, 2013

  Moj syn Franciszek 🙂

 • jagoda


  10 kwietnia, 2013

  O tak, korzenie mojej rodziny wyrosły z Franciszków.Moi pradziadkowie to Franciszek Eska i jego zona Franciszka z domu Słomska, a moja babcia, zona Andrzeja , to Franciszka z domu Karczewska.

 • annagenia


  11 października, 2013

  U nas też jest Franciszek ur. w 2013r,Jego przodek tez Franciszek ur. 1907r,a takze mojej babki siostry mąz też Franciszek i jeszcze kilku z dalszych galęzi.

 • roman


  18 maja, 2014

  Franciszek tak miał na imię mój Ojciec

 • Maria


  7 kwietnia, 2016

  Poszukuję mojego pra-pra-dziadka Franciszka Chełmińskiego – urodzony ok. 1822-24. Posiadam zapis ślubu – w Wielkopolsce – Par. Psarskie k. Szamotuł 23.01.1849) oraz indeksy prawdopodobnego rodzeństwa płci żeńskiej (śluby w parafii Skarszewy z której pochodził Fr. Ch., zbliżone w czasie – 1841 i 1844). W Skarszewie mieszkał przed ślubem, możliwe, że tam się urodził.
  Chciałabym możliwie dotrzeć do informacji o nim, o jego rodzicach – kim bili, skąd pochodzili? Czy możliwe jest, że Franciszek, Anna i Julianna byli rodzeństwem? Pozdrawiam i z góry dziękuję, jeśli ktoś może mi pomóc.
  Maria Ch. mariachel@wp.pl