Niemcy: Angela Merkel ma polskie korzenie!

Komentarze5
Angela Merkel, fot. Wikipedia

Od nazwiska Kazmierczak po Kasner. Każdy genealog musi być jak detektyw, czy przewidzielibyście w historii rodziny samej Kanclerz Niemiec zmianę nazwiska i polskie pochodzenie?

Kilka dni temu „Sueddeutsche Zeitung” opublikował artykuł, w którym wspomniał, że dziadek kanclerz Angeli Merkel nazywał się Ludwig Kazmierczak i pochodził z Poznania. W 1930 roku rodzina zdecydowała się zmienić nazwisko na Kasner i tak właśnie brzmi panieńskie nazwisko głowy niemieckiego rządu.

Stefan Kornelius w biografii pt. „Angela Merkel – die Kanzlerin und ihre Welt” pol. tłumaczenie ‚Angela Merkel – kanclerz i jej świat’ wspomniał, że ojciec Angeli Merkel urodził się jako Horst Kazmierczak, a dziadek, Ludwig Kazmierczak, przyszedł na świat w 1896 roku jako nieślubne dziecko Anny Kazmierczak i Ludwiga Wojciechowskiego. Był wychowywany przez matkę i jej późniejszego męża Ludwiga Rychlickiego. Po przyłączeniu Wielkopolski do odrodzonego państwa polskiego wyjechał on z rodziną do Berlina, a w 1930 roku zdecydował o zmianie nazwiska rodziny na Kasner.

To właśnie w Berlinie, Ludwik Kazmierczak poznał swą przyszłą żonę Margarethe i gdzie ojciec Angeli Merkel urodził się w 1926 roku jako Horst Kazmierczak. Dopiero w 1930 r. rodzina Kazmierczaków zdecydowała się na zmianę nazwiska. Kanclerz, Angela Merkel urodziła się już jako Angela Kasner, a później po mężu przyjęła nazwisko Merkel.

Akt urodzenia Ludwiga Kazmierczaka z 24 X 1896 r., fot. Archiwum Państwowe w Poznaniu (http://poznan.ap.gov.pl)

„Sueddeutsche Zeitung” odnotowuje, że pierwotne nazwisko ojca Angeli Merkel, który zmarł we wrześniu 2011 roku, nie było dotąd znane, podobnie jak i polska przeszłość jego przodków.

Niemiecka kanclerz wspominała już wcześniej o swoim rodowodzie premierowi Donaldowi Tuskowi, a nawet jeszcze zanim została kanclerzem napomknęła dwukrotnie publicznie, że ma polskie pochodzenie. Jednakże tym faktem jak dotąd nikt się zajął.

Czy w waszych rodzinach jakieś nazwisko uległo zmianie? Czy wiąże się z tym jakaś niesamowita historia rodziny?

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • leszek666


  Marzec 15, 2013

  kto wie być może

 • juzio


  Marzec 18, 2013

  nasze nazwisko np. „zpolszczono” po wojnie. bez naszej zgody.
  takie cos sie zdarza.

 • ail 156


  Marzec 18, 2013

  no i ci z tego ?

 • wnuk


  Wrzesień 29, 2014

  Moją mama,Katarzyna Adamczewska z domu Kazmierczak jest córką Ludwika Kazmierczaka Kasner.Urodziła się 8 miesięcy po zmianie nazwiska p.L.

 • Konstantynowicz


  Kwiecień 3, 2016

  Genealogia Angeli Merkel i Bronislawa Komorowskiego, to jednoczesnie historia kilkunastu rodow szlacheckich zaangazowanych w konspiracje niepodleglosciowa w 19 wieku. Sa tu: Sulimierski, Radolinski, Fiszer, Paszkowski, Kosciuszko, Pilsudski, Bilewicz, Pilar-Pilchau, Becu, Bulhak, von Ronn, Plater-Zyberk, Konstantynowicz, Oginski, Armand, Soltan I Soltyk, Mielzynski, Uminski, Madalinski, Walewski, Piottuch-Kublicki, Weryho-Darewski, Kalinowski, Trubecki, Olszowski, Psarski, Karsnicki… Tutaj wyjasniam bledy polskich genealogow co do linii galicyjskich, kurlandzkich itd Komorowskich. Pokazuje tez zwiazki z innymi postaciami wielkiej historii. Zapraszam do analizowania: http://konstantynowicz.info/Bogdan/Angela_Merkel_Bronislaw_Komorowski/index.html
  Celowy balagan wokol Komorowskich zostal wywolany przez fachowcow w dziedzinie dezinformacji.