„Lato, lato, lato czeka”: Pierwsze wspomnienia z wakacji w dzieciństwie

Komentarze1

„Już za parę dni, za dni parę. Weźmiesz plecak swój i gitarę. Pożegnania kilka słów, Pitagoras, bądźcie zdrów. Do widzenia wam, canto, cantare.”

fot. d.naszemiasto.pl

To nie tylko słowa dobrze znanej wszystkim wakacyjnej piosenki, ale również czas wspomnień, wakacji i lata. Każdy z nas przechowuje w pamięci zdarzenia z dzieciństwa, których nigdy nie zapomni. Bez znaczenia, czy są to wspomnienie wakacji u dziadków, cioć, czy urlop z rodzicami.

Pierwszych 5-6 lat z dzieciństwa nie pamiętam za dobrze, z opowiadań rodziców wiem, że do zakończenia komunizmu w Polsce, z urlopami zagranicznymi nie było tak łatwo, dlatego też dużo podróżowaliśmy po kraju w wakacje – czy to góry czy nad jeziora. Często z siostrą Joanną spędzałam wakacje u dziadków czy też kuzynów – czas zabaw, upieczonej przez babci szarlotki, czy ciasta z truskawkami pozostaną w mojej pamięci na zawsze. Wakacje u dziadków w dzieciństwie – były dla mnie ważniejsze, pełne wspomnień niż spędzone gdziekolwiek indziej.

Pierwszymi moimi zagranicznymi wakacjami z rodzicami były wypady do Czechosłowacji (dzisiaj Słowacji) oraz jej gorące źródła, i takie wyjazdy były dosyć często, gdyż pochodzę z południa Polski (przy granicy z obecną Słowacją) i tam mieliśmy bardzo blisko. Jednak wakacje, które najbardziej wspominam to lato ’93 miałam wówczas kilka lat i wybraliśmy się z rodzicami do Pragi i okolic (było to krótko po tym jak Czechosłowacja została podzielona na Czechy i Słowację), Wiednia oraz miasta Pasawa w Niemczech – były to niesamowite wakacje z moim pracoholikiem tatą, który nie potrafił oderwać się od pracy i w końcu dało się go przekonać na coś dłużej niż kilka dni! Spędziliśmy wspaniałe 2 tygodnie na zwiedzaniu, poznawaniu nowych kultur, a przede wszystkim byliśmy razem i tato miał dla nas więcej czasu niż zwykle! Wspomnienia oraz zdjęcia przypominające tamte czasy zawsze pozostaną w mojej pamięci. Czas biegnie szybko i pomyśleć, że od tych wakacji minęło 20 lat!

Każdy z nas ma jakieś wspomnienia z wakacji w dzieciństwie, czy u dziadków na wsi, czy na campingu z rodzicami, albo też zagranicznym wyjazdem.

Czy pamiętacie swoje pierwsze wakacje z dzieciństwa spędzone poza domem? Z przyjemnością wysłuchamy Waszych historii! Możecie pozostawiać komentarze pod tym postem lub też całe historie możecie przesyłać na stories@myheritage.com, kto wie może opublikujemy je na Blogu!

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • aga


    Marzec 20, 2014

    poszukuje inf u rodzinie KAWKA nie mam poj jak tu funkcjonować mój mail lea7803@wp.pl