Stare kartki pocztowe – doskonałe źródło genealogicznych informacji

Komentarze1

Każdy z nas posiada jakieś kartki pocztowe, czy też stare, czy też nowe. Kiedyś gdy nie było jeszcze Internetu, kartki pocztowe wysyłano częściej niż ma to miejsce dzisiaj. Szczególnie, w czasach gdy była nasilona migracja ludzi był to doskonały środek komunikacji.

Pierwsze kartki były wysyłane jak listy, czyli w kopertach. Kilka miesięcy temu wspominaliśmy Wam o historii kartek pocztowych pisząc o ulubionych tradycjach świątecznych Polaków.

Pod koniec XIX wieku widokówki zyskały ogromną popularność za sprawą zmian w ówczesnym świecie. Rozwój przemysłu i komunikacji oraz przeobrażenia struktury społecznej i obyczajowości spowodowały m. in. rozbicie tradycyjnego modelu rodziny w wyniku częstych migracji zarobkowych.Wówczas kartki pocztowe, były tak popularne jak dzisiaj Internet, czy Smartfony.

Kartka pocztowa – Wojna na Wschodzie – WILKOWISZKI, data: 10.08.1915 r.

Ważnym elementem było odkrycie przez mieszkańców dużych miast peryferyjnych przedmieść, o charakterze rozrywkowym, gdzie można było odpocząć od wielkomiejskiego ścisku i zanieczyszczenia spowodowanego gwałtownym rozwoju przemysłu fabrycznego. Widoki z takich miejsc stanowiły spory procent wydawanych ówcześnie kartek. Pocztówka jako wygodny, tani i atrakcyjny środek korespondencji pod koniec XIX wieku stała się produktem masowym wśród wszystkich warstw społecznych.

A jak to się ma do genealogii i badań historii rodziny?

Okres od końca XIX wieku do zakończenia pierwszej wojny światowej nazywany jest jej złotym okresem. Widokówka pełniła wtedy funkcje nie tylko użytkowe, była także obiektem hobbistycznym sporej części społeczeństwa. Takie oto kartki pocztowe przetrwały z pokolenia na pokolenie! I dzisiaj są doskonałym źródłem genealogicznych informacji o rodzinie! Możemy się z nich dowiedzieć bardzo wiele – od historii miłosnych naszych dziadków i pradziadków, a nawet po waleczne czyny pradziadka na wojnie!

Takimi pięknymi kartkami pocztowymi podzielił się z nami użytkownik MyHeritage, Pan Rajmund Szychowski, który dzielnie bada historie swojej rodziny kolekcjonując przy tym wszystkie materiały takie jak stare zdjęcia, metryki, kartki pocztowe i wiele więcej!

Poniżej przedstawiamy kilka pocztówek z jego kolekcji starych rodzinnych kartek pocztowych!

Kartka pocztowa z wozem. Kwatera Wielkiego Księcia Hesji Ludwika IV dowódcy 25 Dywizji Hesji i jego brata Księcia Wilhelma w dniach 6 – 10 września 1870 r. w REZONVILLE
Druga strona kartki pocztowej z wozem zawierająca cenne informacje o rodzinie.
WIDOKÓWKA Z DOMEM, Kwatera Księcia Lutopolda z Bawarii – REZONVILLE, w nocy z dnia 18-19 sierpnia 1870 r.
Druga storna kartki pocztowej również zawierającej cenne informacje o rodzinie
3. WIDOKÓWKA POMNIK – MONUMENT, Pomnik ku pamięci poległych Nr 69 przy Alei św. Huberta
Tył powyższej widokówki z cennymi informacjami o rodzinie

A czy Wy posiadacie stare kartki pocztowe, dzięki którym zdobyliście cenne informacje do swoich drzew genealogicznych? Zachęcamy do komentarzy pod tym postem, jak również na Facebooku, Twitterze oraz Google+. Chcesz podzielić się swoją historią rodzinną? Wyślij ją na stories@myheritage.com i wygraj subskrypcję Premium do MyHeritage.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • el.chmielewska


    Maj 3, 2015

    Kartki pocztowe i widokówki z lat 1906 1925 odnalezione w latach 2006-8 dzięki hobby mojej ciotecznej babci stały się dla mnie pierwszymi konkretnymi, pisanymi informacjami o historii rodziny, które w pierwszej kolejności dały mi ogromną i…odnawialną energię i siłę by mozolnie drążyć poszukiwania teraz już konkretnych osób z rodziny oraz ukierunkowały mnie w tych poszukiwaniach. Udało mi się już odnaleźć nie tylko dożo wiadomości ale i żywych krewnych, choć wcześniej o sobie nie wiedzieliśmy zupełnie nic. Kartki dla mnie są może nawet cenniejsze niż inne, suche dokumenty, ponieważ w tych kilku zdaniach oprócz informacji można „wyczytać” trochę autentycznego klimatu, nastroju, zależności rodzinnych. Mają w sobie kawałek duszy.