Podróż Ty’a: Część II

Komentarze

Wyjeżdżając za granicę, masz okazję odwiedzić swój rodzinny dom, a także ważne budynki i miejsca, które mogły być istotne w życiu twoich przodków. Są to domy modlitwy, szkoły, firmy, plaże, parki i inne miejsca być może odwiedzane przez przodków.

Katedra w Salisbury (Wielka Brytania)

Ponadto, może będziesz w stanie odwiedzić repozytoria dokumentów dotyczących Twojej rodziny, w tym bibliotek, archiwów i Urzędów Stanu. Jednakże, pojawienie się w takim miejscu nie zawsze przynosi coś dobrego. Ważne jest, aby wcześniej zaplanować i wykonać prace przygotowawcze przed wizytą, bo po prostu można wyjść sfrustrowanym z mało wartościową informacja.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w pełni wykorzystać swój pobyt.

Zanim pojedziesz:

1. Musisz zrozumieć jakie repozytoria są w miejscu do którego pojedziesz. Zacznij od szczegółowego zlokalizowania geograficznego przodka. Jeśli znasz rodzinne miasto, dowiedz się co pozostało z okresu, którym jesteś zainteresowany. Przez te wszystkie lata wiele mniejszych miejscowości przeniosło swoje kolekcje do większych repozytoriów w dużych miastach. Skontaktuj się z lokalnymi domami wiary, szkołami, bibliotekami itp. Sprawdź najpierw w mieście, w którym miałeś przodka. Pamiętaj o podaniu informacji na temat terminów, którymi jesteś zainteresowany. Doradza Ci jeśli będą mieć dane lub wskażą gdzie mogą się teraz znajdować.

2. Gdy będziesz znał adres jednego bądź większej liczby repozytoriów, ktorymi jestem zainteresowany, dowiedz się co oferują online.Wiele z nich nie przeniosło swoich zbiorów w świat cyfrowy, ale maja katalogi i indeksy dostępne online, bądź za pośrednictwem ich biura. Zachowaj adres i nazwę repozytorium na piśmie lub w telefonie by pokazać taksówkarzowi lub kierowcy autobusu i zapytać o wskazówki. Jeśli to możliwe wydrukuj sobie mapkę dojazdu z hotelu do miejsca docelowego. Jest to szczególnie przydatne w przypadku gdy odległość można pokonać pieszo.

3. Dowiedz się jakie są dni i godziny otwarcia. Wiele repozytoriów, zwłaszcza w małych miastach ma ograniczone dni i godziny pracy. Trudno jest utrzymać te urzędy do pełnej dyspozycji odwiedzających. Często ograniczanie godzin pracy jest pierwsza rzeczą przy cięciach kosztów w obecnym stanie gospodarki światowej. Upewnij się, ze biuro będzie otwarte gdy się tam udasz. Jeśli możesz zaplanuj swoją podróż pod kątem godzin pracy biura.

4. Jeśli nie znasz miejscowego języka, postaraj się przyjść z kimś kto może tłumaczyć. Podczas gdy większość miejsc uczęszczanych przez turystów posiada dwujęzyczny personel takie lokacje jak repozytorium niekoniecznie. Dobra komunikacja jest konieczna podczas próby zlokalizowania dokumentów, których organizacja może nie być oczywista. Postaraj się dotrzeć do lokalnych społeczeństw genealogicznych i historycznych z prośba o pomoc. Ich członkowie są prawdopodobnie dobrze zorientowani w przeszukiwaniu archiwów i mogą być zainteresowani pomocą jednocześnie praktykując swoje umiejętności z języka angielskiego.

5. Zapytaj jakie usługi są dostępne na miejscu. Czy jest tam internet? To będzie przydatne w przypadku dostępu do drzew genealogicznych na MyHeritage.com oraz w wyszukiwaniu innych informacji. Czy jest tam ksero? Jeśli tak, to jakie są opłaty. Niektóre archiwa maja ksera, ale tylko pracownicy mogą je obsługiwać. Czy robienie zdjęć jest dozwolone? Czasem robienie zdjęć jest dozwolone pod warunkiem wyłączenia lampy. W niektórych miejscach z kolei robienie zdjęć może być zabronione. Archiwum może ale nie musi wymagać wyłączenia lampy w aparacie. Kserokopiarka może być dostępna, zwykle odpłatnie. W niektórych przypadkach jest to bardziej wygodne, ale moim zdaniem jakość i opłaty mogą zachęcać, do przyniesienia aparatu.

Tyrell zaznacza na mapie następny przestanek w jego podróży

Co wziąć ze sobą:

1. Wydrukowane arkusze dotyczące odpowiednich przodków, z nazwiskami, datami, lokalizacji i innymi informacjami służącymi do pomocy w wyszukiwaniu. Użyj aplikacji mobilnej z MyHeritage, aby zawsze mieć wszystkie informacje na wyciągnięcie ręki.

2. Zeszyt, długopisy lub ołówki. Rób notatki o tym, co możesz znaleźć i gdzie możesz to znalazłeś. Użyj katalogów referencyjnych lub innych łatwych metod ułatwiających wyszukiwane i zlokalizowanie dokumentu ponownie w tym repozytorium. Zbierz wszystkie zindeksowanie lub skatalogowane odniesienia dla danego dokumentu. W niektórych przypadkach, gdy zbiory są łączone lub przenoszone są one ponownie indeksowane.

3. Jeśli to możliwe użyj laptopa do wprowadzania informacji do programu genealogicznego. Koniecznie sprawdź najpierw repozytorium, aby zobaczyć, czy jest to dozwolone i praktyczne.

4. Twój smartphone. Dzisiejsze telefony mają bardzo dobre aparaty i są doskonałym sposobem na „skanowanie” obrazów dokumentów, które chcemy wykorzystać w przyszłości. Ja używam do tego bezpłatnej aplikacji DocScanm. Jeśli Twój telefon nie jest kompatybilny z tą aplikacją wówczas weź mały aparat cyfrowy, ale upewnij się, że jest to dozwolone. Archiwum może wymagać wyłączenia lampy błyskowej, ale może też być wszystko w porządku. Kserokopiarka może być dostępna, zwykle jest to bezpłatne, ale zdarzają się też płatne przypadki.

5. Twój uśmiech i cierpliwość. Bycie przyjaźnie nastawionym i uprzejmym zaprowadza cie o wiele dalej niż bycie niegrzecznym, aroganckim czy wymagającym. Pamiętaj, że to Ty jesteś gościem, że to Ty zmuszasz drugą osobę do mówienia w obcym dla niego języku w jego kraju. Te same zasady obowiązują w miejscowych repozytoriach. Traktuj archiwistów i pracowników z szacunkiem, będą bardziej pomocni.

6. Gdy zaczynasz planować swoja podróż – i chcesz skupić się na swoim dziedzictwie – poszukaj firm, które oferują wycieczki w kierunku przodków. W niektórych krajach przyjął się ten rodzaj turystyki i wycieczki są na to nastawione. Spróbuj wyszukać kraj lub miasto używając terminu „wycieczka rodowa”. Tego rodzaju wycieczki są skonstruowane tak, by przedstawić historie i znaczenie obszaru, w którym mieszkali wasi przodkowie.

Czego nie brać ze sobą:

1. Nie wolno wnosić jedzenia ani napojów, zwłaszcza żywności, która pozostawia plamy. Zazwyczaj jest zakaz wnoszenia jedzenia i picie do bibliotek, archiwów i repozytoriów innych tego typu miejsc w celu ochrony dokumentów. Jeśli masz zamiar spędzić tam większość dnia, zaplanuj obiad poza repozytorium. Jeśli przyniesiesz ze sobą jedzenie, jedz tylko tam, gdzie jest to dozwolone.Butelka wody może być dopuszczalna, ale należy uważać na nią również. Stosuj się do wszystkich nakazów i zakazów!

2. Nie należy zabierać, zaznaczać i niszczyć dokumentów – bardzo podstawowa zasada. Czasami jednak ludzie myślą „To zasada nie ma zastosowania w moim przypadku, jestem na wakacjach.” Widziałem wiele przykładów takich sytuacji, i czuję, że powinienem o nich wspomnieć. Nie mówię, że każdy z Was coś takiego zrobił, ale należy pamiętać o tym, że ktoś inny robi dokonuje tego typu uszkodzeń. Jeśli widzisz kogoś, kto nie zachowuje odpowiednich zasad zwróć mu uwagę, a jeśli to nie pomoże powiadom pracowników obiektu. Ludzie, którzy uszkadzają lub kradną dokumenty tworzą straty dla nas wszystkich. Nawet jeśli dokument nie ma wpływu na Twojej badania, repozytorium może po prostu zdecydować nie wpuszczać gości! Należy przestrzegać wszystkich zasad i nie uszkodzić niczego!

To obejmuje wszystkie wskazówki dotyczące zwiedzania lokalnych repozytoriów podczas pobytu za granicą. Pamiętaj, aby skorzystać z czasu wolnego w okolicy, aby dowiedzieć się o życiu jakie Ty mogłeś wieść. A jeśli Twoi przodkowie nie opuścili tego terenu? Chciałbyś się tam urodzić? Chciałbyś mówić w regionalnym języku? Mieszkać w tym domu?

Wyobraź sobie, jak to miejsce mogło wyglądać, kiedy Twoi przodkowie tam mieszkali. Niektóre miejsca zmieniają się bardzo niewiele w ciągu mijających lat. Niektóre z nich są teraz nie do poznania, z powodu wojny lub klęski żywiołowych.

Odwiedź lokalnym muzeum, aby dowiedzieć się więcej o historii i odwiedź historyczne towarzystwo jeśli tam takie istnieje. Należy pamiętać, że powyższe wskazówki mają zastosowanie również do tych powyższych miejsc. Spróbuj lokalnych smakołyków – nam nadzieję, że odkryjesz, że jest to również część Twojej historii i Twojego dziedzictwa.

Śledź podróże Ty’a na www.tysworldtrek.com, na Facebook.com/tysworldtrek i na Twitterze @Veraqurettke.

MyHeritage będzie prezentował aktualizacje z podróży Ty’a na tym Blogu.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony