Zdjęcia z przeszłości: 5 ważnych zdjęć dagerotypowych

Komentarze0

Czym jest dagerotypia? Dagerotypia jest procesem fotograficznym, w wyniku którego na metalowej płytce otrzymywany jest unikatowy bez możliwości jego powielenia obraz, zwany dagerotypem. Technika ta została opracowana w latach 20. i 30. XIX wieku przez Josepha Nicéphore’a Niépce’a i Louisa Jacques’a Daguerre’a i to właśnie od jego nazwiska pochodzi jej nazwa. Natomiast publicznie została ona ogłoszona w 1839 roku. Był to pierwszy w historii praktyczny proces fotograficzny, a rok 1839 symbolicznie uważany jest za początek fotografii.

Informacja o wynalezieniu dagerotypii natychmiast dotarła do Polski i już w styczniu 1839 podawała ją prasa. W warszawskim „Magazynie powszechnym” pisano:

„Niemożemy dłużej odkładać udzielenia czytelnikom naszym wiadomości, o zadziwiającym swą nadzwyczajnością i prawie bajeczności sięgającym wynalazku, o którym znakomicie naukom zasłużony Arago, na posiedzeniu paryzkiej akademii nauk dnia 7 stycznia roku bieżącego doniósł; a który jednak pewna mgła tajemniczości okrywa. Dla tego mówiąc o nim, niepodobna nam tak dokładnego, ile byśmy pragnęli, dać objaśnienia, i samem tylko jego opisaniem ograniczyć się musimy.”

Z czasem, podobnie jak w innych krajach, dagerotypia w Polsce została wyparta przez inne techniki.

Oto galeria 5 ważnych zdjęć dagerotypowych w historii fotografii:

1. L’Atelier de l’artiste, dagerotyp z 1837 wykonany przez Louis’a Daguerre, uznany za pierwszy na świecie.

fot. Wikimedia Commons

2. Ten ujęcie to również dzieło Louisa Daguerre, które zostało wykonane w 1838 lub 1839 roku i prezentuje pierwszy obraz fotograficzny człowieka. Pojawia się ruchliwa ulica, gdzie większość ludzi porusza się zbyt szybko, aby pozostawić wrażenie podczas 10-minutowej ekspozycji, jednak człowiek polerujący swoje buty w lewym dolnym rogu zatrzymał się wystarczająco długo, by być widocznym.

fot. Wikimedia Commons

3. To zdjęcie z 1839 roku przedstawia pierwszą na świecie jasną fotografię człowieka, holenderski chemik Robert Cornelius wykonał fotografie siebie samego.

fot. Wikimedia Commons

4. John William Draper wykonał pierwszy dagerotyp księżyca w 1839 lub 1840 z dachu w Nowym Jorku. Jego pierwsza próba nie była aż tak udana.

fot. io9.com

5. Najwcześniejsze znane zdjęcie z szesnastego prezydenta Ameryki było dagerotypem, zostało ono wykonane, gdy Lincoln miał 37 lata i był prawnikiem i kongresman zarazem – w miejscu, Springfield, Illinois.

fot. Library of Congress

Zainteresowanie dagerotypią skupiało się przede wszystkim na możliwości wykonywania portretów, ale nie ominęło także innych dziedzin.

Za każdą fotografią kryje się historia, nieprawdaż? Czy w Waszych domach zachowały się także dagerotypy? Jeśli tak opisz w kilku zdaniach historię danej fotografii prześlij na stories@myheritage.com! Cenne produkty MyHeritage czekają na Was!

źródło: wikipedia, mentalfloss.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony