Wspólne mieszkanie – kilka pokoleń pod jednym dachem

Wspólne mieszkanie – kilka pokoleń pod jednym dachem

W przeszłości było bardzo powszechne to, że kilka pokoleń żyło pod jednym dachem. Czasy się zmieniają, rodziny chcą być „na swoim” i życie pod jednym dachem nie jest już tak spotykane jak kiedyś.

Dla co niektórych powodem „życia pod jednym dachem” były i czasem są nadal kwestie finansowe, dla innych radość posiadania wielkiej rodziny pod „jednym dachem”.

Dom od zawsze kojarzy się z ciepłem, dzieciństwem i beztroską, jest więc zupełnie naturalne, że chcielibyśmy, aby nasz własny był swoistą oazą spokoju. Kiedyś niezwykle popularne, dziś już coraz mniej, są domy, w których mieszkają nie tylko rodzice z dziećmi, ale i dziadkowie, a czasem i pradziadkowie.

Wzrost studentów wracających do rodzinnych domów podkreśla sytuację ekonomiczną wskazując, że jest to dobry sposób na radzenie sobie z wysokimi kosztami utrzymania.

Wielopokoleniowe gospodarstwa domowe są zdefiniowane jako gospodarstwa rodzinne składających się z trzech lub więcej pokoleń. Kilka pokoleń żyjących razem „pod jednym dachem” pozwala rodzinom nad pomocą dla osób starszych, czy też pomoc w wychowywaniu dzieci, a także pozwala na podział kosztów utrzymania.

Rodziny mają możliwość udziału w życiu nawzajem, dziadkowie mogą spędzać czas z wnukami, a to zmniejsza przy okazji obciążenie finansowe dla poszczególnych członków rodziny.

Chociaż istnieją zalety tego typu sytuacji życiowej, niektórzy uważają, to za przytłaczające i brak prywatności.

Czy mógłbyś żyć z więcej niż jednym pokoleniem pod jednym dachem? Czy uważasz, że to dobry sposób, aby dzielić się wspomnieniami rodzinnymi, czy wolisz mieszkać oddzielnie od swoich rodziców, dziadków i dorosłych dzieci?

Daj nam znać co o tym sądzisz w komentarzach poniżej!

Tagi: ,