WIGILIA

Komentarze1

Już dzisiaj Wigilia. Wigilia jest pełna w zwyczaje i przesądy rzekomo posiadające niezwykłą moc, zwyczaje mają swój początek w dawnych, lokalnych wierzeniach pogańskich. Jednym z zwyczajów jaki zachował się do dziś jest zostawienie wolnego miejsca przy stole zwyczaj dla niespodziewanego przybysza.

fot. niewiarygodne.pl

Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.

W tradycji rodzinnych zestaw wigilijnych potraw jest różny. Czy już zdecydowaliście jakie potrawy znajdą się w tym roku na Waszym wigilijnym stole? Czy będzie ich aż 12?

Ponadto, Wigilia to wiele innych zwyczajów zachowanych w Polsce. Można powiedzieć, że są one uwarunkowane regionami. Czy możecie wymienić w komentarzach typowe wigilijne zwyczaje według waszych miejscowości? Kiedy u Was następuje wręczanie prezentów?

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • berta


    Grudzień 27, 2013

    to przyszli trzej magowie(lub mędrcy)a nie trzej królowie.Czytajcie Biblię a nie wymyślajcie nowych bajek.Jezus nie urodził się w grudniu,tylko na przełomie września/października,bo umarł na przełomie marca/kwietnia a żył 33 i pół roku.Łatwo obliczyć czas narodzin ale bez konkretnego dnia.Tradycje i obyczaje pogańskie są ważniejsze od prawdy biblijnej!!!!