Badania: notatnik z kontaktami jako źródło

Badania: notatnik z kontaktami jako źródło

Komentarze1

Czy posiadasz notatnik z kontaktami? Czy odziedziczyłeś taki notatnik po rodzicach czy dziadkach? Notatnik z kontaktami jest prawie tak dobrym źródłem wiedzy o przodkach, jak pamiętnik.

Will Kenny (m.in. autor wpisów o tematyce genealogicznej) napisał taki post dla publicznego radia Minnesota (MPR):

…jest duża różnica między prowadzeniem ręcznie pisanego notatnika z kontaktami, a listą z kontaktami w telefonie czy na komputerze.

Obecnie, jeśli zapisujesz listę kontaktów w telefonie czy na komputerze,  można powiedzieć, że jesteś na topie. Podczas aktualizacji wpisu na swojej elektronicznej liście kontaktów, wystarczy edytować informacje. Zastępujesz stare, nowymi.

Kiedy powiedzmy tracisz kontakt z osobą ze swojej listy, czy to dlatego, że nic więcej Was już nie łączy, czy też dana osoba odeszła, po prostu usuwasz ją ze swojej listy. W tym samym czasie, usuwasz cząstkę historii ze swojego życia.

Diana Richards, w jednym z wpisów na blogu genealogicznym – UpFront – opisała, w jaki sposób wykorzystała już trzeci w kolejności, ręcznie pisany przez nią notatnik z kontaktami do odkrywania historii rodziny. Wcześniejsze leżą już w jej tzw. „skrzynce zawierającej wspomnienia”.

Zasadniczo, po około 15 latach, typowy notatnik z kontaktami wydał mi się być nieco skomplikowany, aż ostatecznie okrzyknęłam go niepraktycznym.

Miałam jednak często nadzieję, że może w przyszłości mój potomek otworzy te stare już wtedy, zakurzone notatniki i odczyta moje bazgroły.

Kiedy przeczytałam wpis Willa Kenny’ ego, zapaliło mi się zielone światło, jako znak, że te moje bazgroły mogą się jednak przydać.  Kiedy przeglądam mój obecny notatnik z adresami (nie ten w wersji elektronicznej)  można wyczytać moje zapiski, o tych którzy już odeszli, o tych którzy się urodzili, o tych którzy przeprowadzili się gdzieś, czy też o tych którym przestałam wysyłać kartki świąteczne.

Ja również kiedyś prowadziłam ręcznie pisany notatnik z kontaktami – jestem pewna, że gdzieś w pudełkach znajdują się te najstarsze – jednak w dobie Internetu i komputerów, przestałam kontynuować prowadzenie tradycyjnego notatnika. Komentarz Will’ a Kenny’ ego o wymienianiu starych na nowe doskonale pasuje również do mnie. Jednak, awaria komputera czy telefonu nie usunie wpisów z tego tradycyjnego, ręcznie pisanego notatnika.

Czy chcesz przeczytać oryginalny wpis Willa w całości? Zajrzyj więc tutaj. Czy chcesz przeczytać również oryginalny post Diany? Zajrzyj tutaj.

Czy nadal prowadzisz ręcznie pisany notatnik z kontaktami? Czy używałeś ich do swoich odkryć historii rodziny? Co zrobiłeś ze starymi notatnikami? Podziel się z nami swoimi odczuciami w komentarzach poniżej.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • Mark45


    18 maja, 2014

    Owszem. od wielu lat prowadzę notatnik z kontaktami w skorowidzu oraz od lat prowadzę dziennik, w którym zapisuje co danego dnia robiłem. W Dzienniku również zapisuję wspomnienia, jakie danego dnia mi się przypominają, albo wiążą się z daną rocznica lub zdarzeniem.