Nasze historie: żaglowce, królestwo drukarskie i inne zagadki!

Komentarze0

MyHeritage ma fascynujących użytkowników. Byliśmy zachwyceni, kiedy otrzymaliśmy historię Anneliese Horst, 81- latki, która urodziła się w Chile a teraz mieszka w USA.

Anneliese ma wykształcenie prawnicze, certyfikat nauczania języków obcych; uczy języka hiszpańskiego na Uniwersytecie Queens (w USA, w stanie Karolina).

Urodziłam się w Santiago, Chile, pochodzę z dużej rodziny; moi rodzice to Mario Horst i Erna Pretzer. W domu rozmawialiśmy po hiszpańsku i niemiecku. Chodziłam do szkoły w Valdivia, Chile.

Mario, Anneliese & Erna Horst (za panieńskiego Pretzer) – 1935

Studiowałam prawo w Santiago w 1961 roku, spędziłam również rok w Bonn, w Niemczech, gdzie studiowałam prawo kryminalne. W 1962 roku, wyszłam za mąż za Ernesta J. Foerstera, przeprowadziłam się do Limy, Peru, gdzie urodził nam się pierwszy syn, Hans. W 1969 roku przeprowadziliśmy się do miasta Meksyk, a rok później do St. Croix, Wyspy Dziewicze w USA, gdzie urodziła się Nasza córka Andrea.

Para rozwiodła się w 1988 roku; rok później Anneliese przeprowadziła się do północnej Karoliny, w USA.

Anneliese interesowała się historią rodziną już od maleńkości.

W 1929 roku, Hans von der Au i Alexander Horst opublikowali książkę na temat rodu Horstów – Range Family in Germany. Około 25 lat temu, zaczęłam rozszerzać informacje zawarte w książce o historie z życia mojej rodziny, zdjęcia, obrazki itp. Od początku 2013 roku korzystam z MyHeritage.

Dom rodzinny Horst’ ów z roku 1960 – Borken w Hessen

Anneliese uczestniczyła wielokrotnie w zjazdach rodzinnych Horstów  w Niemczech, Chile i w USA. W 1992 roku dokonała szeroko zakrojonych badań od rodzinnej strony jej matki, dodając setki nazwisk do swojego drzewa genealogicznego i uczestniczyła w zjeździe rodzinnym Pretzerów w Ueckermuende, Pommern, Niemcy. Obecnie, posiada ponad 3000 nazwisk w swoim drzewie genealogicznym, setki zdjęć, historii, biografii i małych publikacji na temat swojej rodziny – w trzech językach. Ponadto, spędza wiele godzin każdego tygodnia przed komputerem, szukając nowych informacji na temat swoich przodków.

Odkryła wiele fascynujących historii i wątków na temat swoich przodków, głównie na temat swoich pradziadków ze strony ojca i matki.

Z pomocą MyHeritage, znalazłam informacje na temat nieślubnych potomków Wilhelma Helfmanna, który miał 17 dzieci z moją prababcią Minną Reimers, jak również 3 dzieci ze swoją gospodynią domową, Sarą Silva.

Wilhelm Helfmann

Minęło prawie 100 lat od czasu lat, w których te dzieci zostały poczęte, starodawne zasady, tabu z czasem zostają zażegnane, teraz możemy o tym mówić głośno, tak więc podjęłam decyzję o tym, aby przedstawić ich reszcie mojej rodziny. Jeden z naszych młodszych członków rodziny (Omar Helfmann w Chile) utworzył grupę na Facebooku o nazwie Familias Reimers y Helfmann, która pozwala nam na dodawanie historii, zdjęć itp.

Anneliese dołączyła do MyHeritage podczas Rootstech 2013 w Salt Lake City, Utah, USA. Odwiedziła nasze stoisko wielokrotnie, słuchając porannych wykładów, stwierdziła że są solidne, jasne i treściwe.

Bardzo podoba mi się fakt, że mam możliwość szukać i odnajdywać innych członków rodziny oraz akceptować połączenia Smart Matches od innych członków MyHeritage. Dzięki stronie odnalazłam inne dzieci i wnuki Wilhelma (Guillermo) Helfmanna.

Anneliese powiedziała nam, że wielu młodszych członków jej rodziny jest zaangażowanych w odkrywanie dziedzictwa ich rodziny.

Zapytaliśmy jej, czy MyHeritage zmieniło w jakiś sposób relacje i komunikacje z innymi członkami rodziny. Powiedziała nam, że ma silne relacje z członkami rodziny Horst’ów, Pretzer’ów, Nitsche’ów Liedtke’ów, Helfmann’ów i ma nadzieję, że strona pomoże jej w dalszym odkrywaniu kolejnych członków rodziny.

Obecnie, w jej drzewie genealogicznym znajduje się ponad 3000 członków, którzy zamieszkują Chile, Niemcy, USA, Peru, Meksyk, Chiny i Kanadę.

Czy miała wiele Smart Matches?

Tak, wiele, z Niemiec, Chile i z USA! Andreas Sender, bratanek mojego byłego męża, był bardzo zainteresowany moimi odkryciami, zaprosiłam go więc do przyłączenia się do moich odkryć, także wielu Horstów i Pretzerów, którzy zaakceptowali moje informacje, które odnalazłam.

Anneliese podzieliła się również tym, że udało się jej również odkryć istnienie rodziny, o której nie miała pojęcia.

Tak, potomkowie mojego pradziadka Wilhelma (Guillermo) Helfmanna z Sarą Silvą.

Tak, rozmawiałam przez Skype z Enrique Soriano w Puerto Rico, jak również przez Facebook kontaktowałam się z tymi, którzy zamieszkują Chile i Hiszpanie. Nadal nie dociera do mnie, że Enrique jest tak podobny do mojego ojca.

Czy po dokonanych odkryciach jej życie się zmieniło?

Zjednoczenie tych ludzi było dla mnie satysfakcją samą w sobie. Według moich „nowych” krewnych jestem oficjalnym historykiem rodziny, oni czują jak ważne i ekscytujące są takie odkrycia.

Początkiem marca, odwiedziłam Santiago i spotkałam się z kilkoma wnukami i prawnukami mojego pradziadka. Zrobiliśmy małe spotkanie w domu rodzinnym Ernesto i Ana Karina Silva. Było wspaniale.

Enrique Soriano, Ernesto Silva, Omar Helfmann

Anneliese podzieliła się z nami również niektórymi historiami i odkryciami z życia jej rodziny.

Opowiedziała nam, że za odkryciami historii rodziny kryje się wielka fascynacja, szczególnie tymi, którzy żyli dawniej, dwie czy trzy dekady temu. Twierdzi, że jest szczęściarą, że może mówić i czytać po hiszpańsku, niemiecku, angielsku i francusku, co pomaga jej w analizowaniu starych dokumentów.

To wszystko sprawia, że odkrycia historii rodziny są dla mnie łatwiejsze. Tym samym, odniosę się do kilku historii, który mam nadzieję, że zostaną przeczytane przez innych użytkowników MyHeritage, i być może tym samym pomoże mi to rozwikłać jakieś tajemnice.

Dodatkowo, w szkole podstawowej, Anneliese zaczęła czytać i pisać stare, niemieckie, gotyckie skrypty, co sprawia trudność wielu ludziom, którzy są już dorośli!

Tutaj znajdziesz więcej o odkryciach Anneliese:

Jej pradziadek, Joseph Nitsche był właścicielem browaru w Szczecinie, Polsce (wówczas w Stettinie, w Niemczech).

Został on pochowany na jednym z najbardziej znanych cmentarzy w Europie. Dzięki wyszukiwarce Google, skontaktowałam się z mężczyzną, który gromadzi pamiątki związane z piwem, łącznie z tymi pochodzącymi z domu, w którym mieszkali moi pradziadkowie. Dom nadal stoi, odnalazłam go poprzez mapy Google, i wygląda dokładnie tak samo, jak na zdjęciu z 1921 roku. Nadal szukam rodziny córki mojego pradziadka, Emmi Nitsche, która poślubiła Waltera Wanninger’a.

Jej prapradziadek Heinrich Reimers, urodził się w Flensburgu, w Niemczech i był posiadaczem żaglowca. On i jego zona Dorothea Bode, urodzona w Hamburgu, wypłynęli w podróż tymże żaglowcem tam i z powrotem z Hamburga do Valparaíso, w Chile, przewożąc załadunek.

Mieli pięć córek, najstarsza była moją prababcią – Minna Reimers, urodzona w Hamburgu; reszta dzieci urodziła się „na morzu” podczas podróży. Bardzo podziwiam Dorothea i jestem pewna, że w jakimś stopniu odziedziczyłam po niej tę wytrwałość i determinację do życia pełnią sił i prowadząc zdrowy styl życia. Niestety, nie byłam w stanie odnaleźć zdjęcia żaglowca, ani więcej informacji na temat ich podróży. Za każdym razem kiedy podróżuje do Chile, odwiedzam jej grób w Valparaíso! Leży wysoko na wzgórzu, z widokiem na Ocean Spokojny. Heinreich i Dorothea spoczywają na cmentarzu Disidentes wraz z innymi morskimi podróżnikami z Anglii i Niemiec, którzy zgodnie z ówczesnym prawem nie mogli zostać pochowani na cmentarzu katolickim, ponieważ byli protestantami.

Jej pradziadek Wilhelm Helfmann poślubił Minnę Reimers. Urodził się na Litwie, w Mariampolu, i przeprowadził się Koenigsberg, po czym wyjechał z Europy i zamieszkał w Valparaíso, Chile.

Był założycielem największej firmy drukarskiej w Ameryce Południowej. Wraz ze swoimi synami i wnukami zbudował królestwo druku i wydawnictwa. Po narodzinach 17 dziecka, jego żona opuściła go, po tym jak dowiedziała się o jego trójce dzieci z gospodynią domową.

Życie Wilhelma to jedna wielka zagadka: Czy jego matką była na pewno Marie Wachoswky? Pogłoski mówią, że jego biologicznym ojcem nie był Helfmann, tylko Emmanuel Tartakower, urodzony w Brodach, w Polsce, który stał się jego mentorem i wysłał go do Koenigsberg, w Niemczech, aby tam nauczył się handlem w druku. Dwójka starszych dzieci Wilhelma, Guillermo i Minina Helfmann, spędzili rok z Tartakower’em, aby przyuczyć się o „prostym życiu w niemieckim gospodarstw domowym”. Niestety informacje na temat członków rodziny z Poski i Litwy były bardzo trudne do uzyskania.

Kolejnym elementem w układance jest Carlos Helfmann, kolejny syn. Powołując się na historię rodziny, nigdy nie wyszedł za mąż, ale miał ukochaną, która znał tylko jako Marta O. Pięć lat temu, odnalazłam jego grób, a w 2012 roku kolejną wskazówkę na temat Marty Tupper Olivares. Odnalazłam jej nazwisko poprzez MyHeritage, ale nadal nie mam pojęcia dlaczego została pochowana z moim prawujkiem, mimo, iż wyszła za mąż za innego mężczyznę.

Anneliese dzieli się tymi oto wskazówkami dla początkujących odkrywców historii rodziny:

  • Nie czekaj do momentu, aż Twoi dziadkowie i rodzice będą za starzy, aby pamiętać, bądź do chwili ich śmierci, aby rozpocząć odkrycia historii swojej rodziny.
  • Wykaż zainteresowanie odnalezieniem znaczenia Twojego nazwiska, który mogą ujawnić Twoje pochodzenie. Wyszukaj miejsca, w których urodzili się Twoi przodkowie. Odkryjesz nie tylko informacje na temat swojej rodziny, ale również na temat miejsc i czasów historycznych, w których przyszło im żyć.
  • Wydarzenia takie jak katastrofy, wojny, głód, zawirowania polityczne były kilkoma z powodów przeprowadzek, czy osiedleń w innych miejscach, miastach, krajach. Zawsze zastanawia mnie to co działo się z moimi krewnymi, kiedy Napoleon najechał większość Europy, czy w czasach, kiedy ludzie umierali na cholerę i na inne okropne choroby. Czemu Twoi przodkowie ocaleli? Co sprawia, że jesteś silny?
  • Dziel się historią swojej rodziny. Genealogia to nigdy niekończący się proces. Stale będziesz dodawał nowe nazwiska, imiona, zdjęcia i dokonywał odkryć historii Twojej rodziny.
  • Bądź ostrożny i ukrywaj historie, które mogą urazić żyjących członków Twojej rodziny. Zachowaj rzeczy poufne, nie myl odkryć historii rodzinnej z kolumną plotkarską!

Czy podoba Ci się historia Anneliese? Podziel się z nami w komentarzach poniżej.

Czy chciałabyś się podzielić z nami swoją historią? Wyślij ją do nas na stories@myheritage.com.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony