Ojciec kryjący się pod obchodami Dnia Ojca

Komentarze2

Dzień Ojca już za tydzień. Jest to szczególny dzień, w którym czcimy naszych ojców, dziadków.

Idea Dnia Ojca pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Z inicjatywą ustanowienia święta wystąpiła mieszkanka miejscowości Spokane w USA, Sonora Louise Smart Dodd. Kobieta była zafascynowana ideą Dnia Matki i poczuła, że właściwym i wspaniałym byłoby uczcić ojców. Tym samym chciała oddać hołd swojemu ojcu, Williamowi Smart, weteranowi wojny secesyjnej. William sam wychowywał dzieci bez matki na farmie znajdującej się we wschodnim Waszyngtonie.

Sonora opisała swojego ojca, jako „zarówno mama i tata dla nas przez 21 lat”. William miał pięcioro dzieci z pierwszą żoną, która zmarła, szóstkę z drugą żoną, która również zmarła, jak również wychowywał trójkę pasierbów – dzieci jego drugiej żony z poprzedniego małżeństwa. Był prawdziwie rodzinnym człowiekiem!

Zobacz pełne drzewo genealogiczne rodziny Smart tutaj.

Przez lata, William prowadził duży dom, opiekując się swoimi dziećmi bez pomocy małżonki. Jak z poniższego rekordu (aktu) z cenzusu US z 1880 roku wynika, William, lat 37 poślubił drugą żonę, Ellen Victorie. Wówczas dom rodzinny zamieszkiwało 12 osób: William, Ellen Victoria, pięcioro dzieci z pierwszego małżeństwa Williama (Mary, Martha, William, Susan i Annie) oraz trójka dzieci Ellen Victorii z pierwszego małżeństwa (John, James i Liuary). Siostra Williama, Marthy również z nimi mieszkała wraz ze swoją córką Dorą.

Cenzus US z 1880 roku przedstawia mieszkańców domu Smart. W tym czasie William był głową rodziny z 9 dzieci. (Fot. SuperSearch www.myheritage.pl/research)

Sonora urodziła się 2 lata po tym jak powyższy cenzus został spisany, w 1882. Była jedyną córką Williama i Ellen Victoria. Kiedy w 1898 roku Ellen Victoria zmarła, William kontynuował wychowywanie dzieci w samotności, bez żony.

W 1909 roku, Sonora zapytała ówczesnego Ministra Obrony o utworzenie „Honorowego Dnia Ojca”. W domyśle chciała, aby Dzień Ojca był obchodzony 5 czerwca – w dzień urodzin jej ojca. Jednak nie było wystarczająco dużo czasu dla duchownych na przygotowanie kazań. Tak więc, w 1910 roku, pierwszy raz Dzień Ojca w Stanach Zjednoczonych był obchodzony w trzecią niedzielę czerwca. 19 lipca, 1910 roku, gubernator Stanu Waszyngton ogłosił pierwszy „Dzień Ojca”.

Początkowo święto nie odnosiło sukcesu, tak więc w 1930 roku, Sonora Smart Dodd uzyskała pomoc sprzedawców, mówiąc że skorzystają na święcie, gdyż zapewne zwiększy się wówczas sprzedaż takich produktów, jak krawaty, książki, fajki i inne.

Amerykanie postrzegali Dzień Ojca jako okazję dla handlarzy, myśląc że osiągnie ten sam komercyjny sukces, jak Dzień Matki. Opinia publiczna nie przyjęła wówczas Dnia Ojca entuzjastycznie.

W 1972 roku, prezydent USA Richard Nixon podpisał ustawę stanowiącą o tym, że Dzień Ojca staje się oficjalnym świętem narodowym w USA.

Dzień Ojca w innych krajach był wzorowany i inspirowany świętem powstałym w Stanach Zjednoczonych. W Polsce, podobnie jak w Nikaragui, święto to obchodzone jest 23 czerwca od 1965 roku. W Kanadzie, Wielkiej Brytanii i USA, Dzień Ojca jest obchodzony w trzecią niedzielę czerwca. Wiele innych krajów takich jak Francja, Grecja, Indie, Irlandia, Meksyk, Pakistan, Singapur, Południowa Afryka, Venezuela, Australia czy Nowa Zelandia również świętują Dzień Ojca w czerwcu.

Jak Ty będziesz świętować Dzień Ojca?

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • maz


    25 czerwca, 2014

    I bardzo dobrze. Ojcom też coś się należy!!!!

  • Eve


    29 czerwca, 2014

    zapaliłam lampkę na te okoliczność. Mój ojciec nie żyje od 46 lat 🙁