Podróżowanie po świecie digitalizując cmentarze

Komentarze

W ramach naszej globalnej inicjatywy na rzecz digitalizacji cmentarzy, z MyHeritage skontaktowała się pewna para z ciekawym pomysłem, który pozwolił im wyruszyć w międzynarodową przygodę.

Michael Kerr i jego żona, Sabrina Rowe, zdecydowali się opuścić zacisze domu, by podróżować po Europie, zatrzymując się po drodze, by fotografować cmentarze. Wszystkie ich zdjęcia zostały udostępnione dla użytkowników MyHeritage i BillionGraves.com za darmo.
Michael digitalizuje nagrobki na cmentarzu Mirogoj (Zagrzeb, Chorwacja). Cmentarz w Mirogaj jest wymieniany jako jeden z "najbardziej znaczących cmentarzy" w Europie. Jest wyjątkowy, ponieważ jest cmentarzem wielowyznaniowym i jest otoczony długimi arkadami z łukami, kolumnami i kopułami.

Michael i Sabrina od zawsze chcieli podróżować, chcąc jednak przeżyć coś głębszego niż tylko krótkie wakacje, na które wyjeżdzali niemal co roku.

Para przez lata usiłowała sprawić, aby przestać być zależnym od miejsca, gdzie wykonują pracę. Pracowali nawet wspólnie nad rozwinięciem zdalnego oprogramowania dla zespołu pracowniczego dla firm, aby mogli oni pracować z domu i nadal utrzymywać optymalny poziom komunikacji. W końcu jednak udało im się znaleźć pracę freelance w dziale IT i Social media dla kanadyjskiej firmy.
W maju 2011 roku, spakowali się i wyruszyli w drogę. Podróżowali między innymi na rowerach. Jednak pomimo ich regorystycznych treningów przed wyjazdem, bywało ciężko.
Po latach siedzącego trybu życia, te pierwsze tygodnie wyprawy dały nam się we znaki.
Michael w czasie podróży.

Swoją podróż zaczęli w zachodniej Kanadzie, przez parki narodowe, Góry Skaliste, następnie udali się do Vancouver, Brytyjska Kolumbia. Kolejno skierowali się na południe Stanów Zjednoczonych, docierając do San Francisco.

Pierwsze lato i jesień były bardzo trudne, praca trzy dni w tygodniu w połączeniu z jazdą na rowerze niemalże 10 godzin dziennie w pozostałe 4 dni, a przy tym bycie turystą w tym samym czasie wymagała ostrożnego planowania. Było to jednak cudowne przeżycie, calkowite oddanie się naturze i przyrodzie cztery dni w tygodniu, przebywanie w tak pięknych miejscach.

Kolejnej wiosny para poleciała do Dublina, a stamtąd zwiedzili już Zachodnią, Środkową i Wschodnią Europę, w tym spędzając zimę w Maroko.

Sabrina podczas wyprawy.
Sabrina zawsze uważała, że cmentarze są interesującymi miejscami nie tylko ze względów historycznych, ale i z punktu widzenia religii, sztuki i rodziny. Na Uniwersytecie napisała wniosek o dofinansowanie projektu, który miał na celu badanie i fotografowanie cmentarzy wiejskich.
Kiedy Michael i Sabrina rozpoczęli swoją wyprawę rowerową często zatrzymywali się na cmentarzach, obok których przejeżdzali, ze względu na spokój, jaki na nich panuje i historyczny aspekt; para fotografowała je również. Cmentarze mogą również bardzo dużo powiedzieć o ludziach i miejscach; stały się dla nich fascynującym sposobem, aby dowiedzieć się nieco więcej o miejscu, w którym przebywali.
Zeszłej wiosny byliśmy w Rumunii czekając na odpowiednią pogodę na podróż rowerem. Kiedy przeczytałam newsletter MyHeritage o wspólnej inicjatywie z BillionGraves, aby zachowywać cmentarze na całym świecie, była to dla mnie niezwykle ekscytująca wiadomość. Pomyślałam: urodziłam się, aby to robić. Inicjatywa ta niezwykle dopasowywała się do naszej wyprawy. do naszej fascynacji cmentarzami na wsiach, naszych umiejętnościach fotografowania, znajomości technologii i zdalnej pracy.

Michael i Sabrina skontaktowali się z MyHeritage, a my zleciliśmy im fotografowanie cmentarzy, które po drodze napotkają.
Nagrobki na Cmentarzu w Mirogoj (Zagrzeb, Chorwacja) są jednymi z najbardziej interesujących, jakie spotkała, według Sabriny.
Digitalizacja nagrobków pozwala nam odkrywać cmentarze, a jednocześnie sprawia, że nasza podróż staje się jeszcze bardziej interesująca. Pozwala nam również poczuć się, że bierzemy udział w czymś ważnym, że jesteśmy częścią czegoś ważnego dla ludzkości – tworzenie wizualnej i przestrzennej rejestracji każdego nagrobka, aby łączyć ludzi w teraźniejszości, i zachowywać dla przyszłych pokoleń.
Według Michaela i Sabriny:
Podróżując rowerem, stajesz się naocznym świadkiem wszystkiego co Cię otacza. Nie musisz wielokrotnie wysiadać, czy wsiadać do samochodu. Podróż, zwiedzanie stają się wręcz namacalne, mimo wielu przeciwności i utrudnień, jak choćby nieraz warunki pogodowe, czy zmęczenie.Cieszymy się każdą minutą naszej wyprawy i zaszliśmy już za daleko, aby zrezygnować. Dotej pory udało nam się zwiedzić 28 krajów, a dopiero zaczynamy.

Jesteś zainteresowany fotografowaniem nagrobków z całego świata? Napisz do nas na cemeteryteam@myheritage.com.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony