8 powodów, dla których warto rozpocząć drzewo genealogiczne

Komentarze1
Czy zastanawiasz się nad rozpoczęciem badań nad korzeniami Twoimi i Twojej rodziny? Czy może próbujesz przekonać krewnego lub znajomego, aby rozpoczął badania nad historią rodziny?

Tutaj znajdziesz 8 powodów, dlaczego odkrywanie historii rodziny jest tak ważne.

1. Józef Piłsudski? Karol Wojtyła? Kto wie, a być może są to Twoi dalsi kuzynowie. Badając historię rodziny, być może odkryjesz, że ktoś sławny, lub jakiś król był Twoim przodkiem.

2. Pozostaw dziedzictwo dla przyszłych pokoleń. Czy chciałbyś, aby część Twojego życia i Twoich przodków została zachowana dla przyszłych pokoleń? Nie zrzucaj tej „odpowiedzialności” na kogoś innego, i zacznij zachowywać wspomnienia i historie Twojej rodziny.

3. Dokumentuj swoje życie jako kawałek żyjącej historii.

4. Wiedza jest kluczem. Wiedza o tym, skąd pochodzisz i poznanie swojego dziedzictwa może nadać Ci cel i znaczenie, może pomóc odpowiedzieć Ci na wiele pytań.

5. Odkrycia genealogiczne mogą działać terapeutycznie – i satysfakcjonująco – w momencie, kiedy odkrywasz coś nowego.

6. Odkrywanie historii rodziny może pomóc Ci zrozumieć, dlaczego Twoja rodzina dzisiaj jest taka, a nie inna.

7. Poznawanie powiązań rodzinnych i informacji o poprzednich pokoleniach może dodać nutę perspektywy do Twojego życia, i pozwolić Ci poczuć się częścią czegoś wspaniałego, poczuć przynależność i wyjątkowość. Być może odkryjesz przodków i krewnych, o których istnieniu nie miałeś wcześniej pojęcia!

8. Zapisuj wspomnienia tworząc drzewo genealogiczne. Łatwo jest powiedzieć i pomyśleć, że wspomnienia w jakiś sposób przetrwają, jednak ważne jest dzielić się nimi z rodziną, tak by oni również mogli sprawiać, by zachowały się.

Nie posiadasz jeszcze drzewa genealogicznego rodziny? Zacznij tworzenie drzewa genealogicznego w Internecie z MyHeritage i zachowuj wspomnienia online.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • Sianin


    8 czerwca, 2015

    To wszystko o co Pani Kasia pyta wypłynęło z soboru w Trydencie (1545-1563), wówczas to wprowadzono księgi metrykalne (rejestrowano śluby, chrzty, pogrzeby). I praktycznie odtąd można liczyć, że nasze genealogiczne dociekania mają sens. Bo przecież generalnie opieramy się na rejestrach parafialnych. No chyba, że wywodzimy się z rodów królewskich, książęcych czy – rzadziej – szlacheckich, w których utrzymywano nadwornych kronikarzy, albo – po prostu – umiano pisać (która to umiejętność nie była aż tak powszechna). Stąd pytanie czy: „Odkrywanie historii rodziny może pomóc Ci zrozumieć, dlaczego Twoja rodzina dzisiaj jest taka, a nie inna.” może mieć uzasadnienie. Reszta pytań, moim zdaniem, ma charakter retoryczny. No tak to w życiu bywa. Dla jednych genealogia będzie odkrywcza, dla innych zawracaniem głowy…