DNA: Czy nasi przyjaciele są naszą rodziną?

Komentarze2

Wielu z nas jest szczęściarzami, którzy posiadają bliskich przyjaciół w naszym życiu. W ostatnich latach badania genetyczne wsparły teorię, że istnieje duże prawdopodobieńśtwo, że osoby, które stały się naszymi przyjaciółmi posiadają więcej podobieństwa w genach.

Według badania przeprowadzonego kilka lat temy w PNAS, the Journal of the U.S. National Academy of Sciences, dobrzy przyjaciele – którzy są szczególnie blisko i czują się ze sobą, jak rodzina – często mają te same geny. Według Jamesa Fowlera, profesora genetyki medycznej i nauk politycznych na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego możemy mieć więcej wspólnego gentycznie z naszymi dobrymi przyjaciółmi, aniżeli z innymi:

„Biorąc pod uwagę cały genom, okazuje się, że średnio jesteśmy podobni genetycznie do naszych przyjaciół. Mamy więcej podobieństwa w DNA z osobami, które wybieramy na przyjaciół, aniżeli z obcymi w tej samej populacji.”

Naukowcy z Uniwersytetu Yale i Kalifornia zbadali 1,5 mln markerów genetycznych u 1 932 osób, korzystając z danych z wcześniejszych badań i danych na temat przyjaźni. Badacze porównali kody genetyczne przyjaciół z kodami osób nieznajomych. Wyniki wykazały, że osoby posiadające marker genetyczny dla genu zwanego DRD2, receptor dopanimy powiązany z alkoholizmem (wśród innych) są podatni na zaprzyjaźnienie się z innymi osobami, które posiadają marker genetyczny dla genu DRD2. Natomiast osoby, którym brakuje tego geny mają tendencję do zaprzyjaźniania się z osobami z brakiem tego genu.

Od dawien dawna wiemy, że geny odpowiadają za nasz wygląd zewnętrzny i za wiele innyh cech. Od czasu, kiedy DNA zostało po raz pierwszy zidentyfikowane pod koniec lat 60-tych XIX wiek, wnioskowano, że cechy są dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Obecnie popularne jest przekonanie, że 50% cech jest dziedziczone, w tym posłuszństwo wobec władzy, podatność na stres.

Naukowcy sugerują, że wiele naszych wyborów dotyczących życia, czy religii i polityki są determinowane w jeszcze większym stopniu przez geny aniżeli nam się do wydaje. Pomysł, czy odkrycie, że ludzie, z którymi spędzami wolny czas – wybór środowiska społecznego – i to, że rzeczywiście może być powiązane z konkretnymi genami jest rewolucyjne. Pomaga nam to wyjaśnić, dlaczego decydujemy się na spędzanie wolnego czasu z poszczególnymi osobami.

Tak więc, następnym razem, kiedy spotkasz się ze swoim przyjacielem, pomyśl, że być może nie dzielicie wyłącznie zainteresowań, ale być może również geny.

Czy Twoja rodzina ma bliskich przyjaciół, którzy stali się bardziej, jak rodzina niż przyjaciele. Daj nam znać w komentarzach poniżej

Tagi:

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • Domi


  Listopad 21, 2015

  świetny artykuł, dziękuje

 • Jędrzej Baltazar Bukowski Bończa


  Listopad 30, 2015

  To arcyciekawy materiał do studiów, także na osi czasu: jestem od 40 lat we Francji, i nie mam tu przyjaciół. Moi przyjaciele pochodzą z mojej szkoły w Częstochowie i z okresu studiów i pracy w Warszawie.
  Mam 80 lat. Ten parametr jest ważny.