Tradycje: Wielkanoc pełna symboli

Komentarze

Za nami Wielki Czwartek, dziś Wielki Piątek i przed nami Wielka Sobota, Wielka Niedziela i Wielki Poniedziałek. Święta Wielkanocne to bardzo ważne i rodzinne święta dla każdego katolika. Mamy nadzieje, że spędzacie je w gronie rodzinnym z najbliższymi. Życzymy Wam Wesołych Świąt Wielkanocnych i zapraszamy do zapoznania się z kilkoma tradycjami wielkanocnymi!

  • Palma – Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. To w ten dzień udajemy się do Kościoła w celu poświecenia palmy (rózgi wierzbowej, gałązki bukszpanu). Poświęcona palma ma przynieść szczęście domownikom na cały rok.

  • Święconka – Wielka Sobota to dzień radosnego oczekiwania. W ten dzień święcimi koszyk wypełniony pożywieniem, w którym nie może zabraknąć baranka – symbolu Zmartwychwstałego Chrystusa. Święcenie chrzanu jest symbolem goryczy męki Chrystusa i śmierci, która została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania, jajko to symbol narodzenia.
  • Wielka Niedziela – to dzień radości ze Zmartwychwstania Chrystusa. Po rezurekcji zasiada się do świątecznego śniadania.
  • Lany Poniedziałek – niegdyś wierzono, że panny oblane wodą w ten dzień miały większe szanse na zamążpójście.
  • Jajko wielkanocne – to symbol życia i odrodzenia. Tradycja dzielenia się jajkiem podczas śniadania wielkanocnego sięga daleko w przeszłość. Czerwone pisanki podobno odpędzają złe uroki, i są symbolem miłości i serca. Jajko zawiera wszystkie konieczne dla odżywiania organizmu składniki: białko, sole mineralne, witaminy i tłuszcz.

Czy znasz jakieś inne symbole i tradycje Wielkanocne? Podziel się z nami w komentarzach poniżej.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony