Kolejność urodzenia znacznie wpływa na naszą osobowość

Komentarze1

Badania dowodzą, że kolejność urodzenia ma znaczący wpływ na naszą osobowość i inteligencję.

Z naszego życia zapewne również wiemy, że kolejność urodzenia miała wpływ na nasze wychowanie.

Joshua Hartshorne, profesor psychologii z Boston College, nie był usatysfaksjonowany brakiem ku temu dowodów. Wraz z kilkoma kolegami postanowili je znaleźć. W 2009 roku, przeprowadzili badania, które pozwoliły wysnuć następujące wnioski:

  • Pierworodni – Wg dr. Franka J. Sulloway’a, pierworodni bardzo często są ambitnymi, odpowiedzialnymi liderami. Dlaczego? Często pierworodni pomagają przy swoim rodzeństwie. W chwili, kiedy pojawia się siostra czy brat, zazwyczaj przestają już być dzieckiem w rodzinie, a raczej jest wymagane od nich, aby opiekowały się nieco swoim rodzeństwem. Pierworodni mają w zwyczaju być nieco inteligentejsi i zaradniejsi w życiu, aniżeli ich rodzeństwo.
  • Dzieci „w środku” – wg dr. Catherine Salmon, zazwyczaj są mistrzami kompromisu i negocjacji. To dlatego, że w rodzinie nie miały ani praw najstarszego dziecka, ani najmłodszego. Dzieci „w środku” bardzo często są również bardziej socjalne niż pierworodni, a to za sprawą tego, iż kiedy rodzice byli skupieni na najstarszym dziecku, a potem najmłodszym, środkowe dzieci polegały wówczas na wsparciu przyjaciół.
  • Najmłodsze dziecko – dr. Catherine Salmon zaznacza również, że bycie najmłodszych również odciska piętno na naszej osobowości. Wg doktor, najmłodsze dzieci często czują się lekko w podejmowaniu decyzji, mają wolnego „ducha” i łatwiej podejmują ryzyko. „Rodzice przy najmłodszym dziecku często stają się bardziej wyrozumiali, więc dzieci te są mniej przyzwyczajone do zasad i reguł.”
  • Jedynaki – często posiadają podobne cechy charakteru do pierworodnych. Są ambitne, odpowiedzialne, a to za sprawą tego, iż często spoczywa na nich presja rodziców – przecież kto inny, jak nie oni uczynią rodziców dumnymi?

Nie posiadają w 100% podobnych cech do pierworodnych, jednak potrafią być bardziej zmotywowane i odnosić większe sukcesy od dzieci, które mają rodzeństwo.

Czy zgadzasz się z wynikami tych badań? Czy cechy te pasują do Ciebie i twojego rodzeństwa? Podziel się z nami w komentarzach poniżej.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • malkontent


    7 września, 2016

    Stereotyp , można byłoby się z tym zgodzić jesli tylko na osobowość miałoby wpływ otoczenie , a tak nie jest. Najważniejsza jest osobowość z którą każdy z nas przychodzi na świat, znamy sytuacje kiedy dzieci z patologicznych rodzin , czy ekstremalnie odstających od tradycyjnych wyrastają na wybitne postaci i wybitne rozsądne i madre jednostki. Uważam, że najważniejszy jest podstawowy materiał genetyczny a środowisko ma wpływ niewielki na silne jednostki zaś słabe są podatne i tu można przyznać pewna racje.