Nowość: Kontrola spójności drzewa online

Komentarze10

Jesteśmy podekscytowani mogąc przedstawić Wam nowość – Kontrolę spójności dla drzew genealogicznych online na MyHeritage. To nowe narzędzie skanuje Twoje drzewo genealogiczne i identyfikuje błędy i niespójności w danych, tak aby można było wprowadzić niezbędne zmiany w Twoim drzewie, poprawić jego ogólną jakość i dokładność.

Kontroler spójności wykorzystuje 36 różnych kontroli danych drzewa genealogicznego, począwszy od tych najbardziej oczywistych (np osoba urodziła się przed rodzicem lub gdy rodzic był zbyt młody, by być rodzicem), aż po błędy trudniejsze do odkrycia (np. osoba została oznaczona na zdjęciu, podczas gdy zdjęcie jest datowane – powstało przed jej/jego urodzeniem). Niektóre z problemów stwierdzają błędy zeczowe (np zła data urodzenia), niektóre to złe praktyki (rok urodzenia został wpisany jako 22 zamiast 1922, czy prefiks wprowadzony w imię, a nie w miejsce gdzie ma być prefiks ), niektóre wskazują na możliwie źle wprowadzone dane (np. nazwisko ślubne kobiety zostało podane zamiast jej nazwiska panieńskiego, czy też miejsce zostało wprowadzone zamiast daty) i inne niespójności, które być może będziesz chciał naprawić, jak na przykład te same imiona, ale przeliterowane inaczej. Jeśli jednak uważasz, że któraś z odnalezionych przez kontroler spójności kwestia nie jest warta uwagi, możesz ją łatwo oznaczyć, tak aby została zignorowana, i nie będziemy jej ponownie raportować.

Podobny kontroler spójności przez długi czas był już dostepny w naszym oprogramowaniu Family Tree Builder, z którego korzystają miliony osób. Teraz wprowadzamy to narzędzie dla 37.1 miliona użytkowników, którzy używają drzewa genealogicznego w naszej witrynie online. Genealodzy, którzy przywiązują dużą wagę do dokładności informacji, zapewne pokochają tę funkcję, która im w tym pomoże. Skorzystak z naszego kontrolera spójności! Większość błędnych kwestii jest łatwa do naprawy, i jesteśmy przekonani, że spodoba Ci się praca z tym narzędziem.

Dostęp do kontrolera spójności

Przejdź do kontrolera spójności, który znajduje się w górnej nawigacji, w zakładce Drzewo – następnie wejdź w zakładkę „Kontrola drzewa“.

Uruchomienie Kontrolera spojności

Kiedy przejdziesz do Kontroli drzewa, Twoje drzewo genealogiczne w witrynie rodziny zostanie przeskanowane, wyświetlając pasek postępu. Otrzymasz równiez informację, jak dużo czasu zajmie jeszcze skanowanie.

Za pierwszym razem, skanowanie może zająć chwilę, w zależności od rozmiaru Twojego drzewa. Rozwiązaniem może być przeprowadzenia skanowania w osobnym oknie, podczas gdy Ty możesz korzystać z witryny w innej przeglądarce. Zapewne dla większości z Was czas oczekiwania nie przekroczy 10 minut.

Wyniki kontroli są przechowywane w celu szybkiego pobierania, więc kolejne „wizyty“ na stronie kontrolera będą o wiele szybsze i automatycznie będą ładować wcześniejszy raport, chyba że zdecydujesz ponownie uruchomić nową kontrolę.

Gdy pojawi się lista zagadnień, przejść przez wszystkie nieścisłości znalezione jeden po drugim, i naprawić je tak, że dane staną się czyste i wolne od błędów. Następnie uruchom ponownie sprawdzania spójności i radujcie, jeśli nie zostaną znalezione żadne dodatkowe problemy. Powtórz tę czynność od czasu do czasu po dokonaniu wielu zmian i uzupełnień w drzewie; i oczywiście nie zapomnij, aby to zrobić, jeśli nie otrzymał drzewo genealogiczne z innego krewnego i importować je do witryny rodziny jako plik GEDCOM.

Kiedy tylko otrzymasz listę błędnych kwestii, przejrzyj wszystkie nieścisłości jedno po drugim, i napraw je. Następnie uruchom kontroler spójności ponownie – jeśli nie wykazał on żadnych błędów – odniosłeś sukces. Powtarzaj sprawdzania spójności drzewa z kontrolerem od czasy do czasu. Za każdym razem, kiedy połączysz się z drzewem krewnego, lub zaimportujesz go do swojej witryny jako plik GEDCOM, upewnij się, że uruchomiłeś nową kontrolę spójności.

Przeglądanie błędnych kwestii

Kontroler spójności wyświetla listę wszystkich odnalezionych kwestii, zorganizowanych w kategorie. Na samej górze listy, zobaczysz liczbę odnaleziowych błędnych kwestii. Wyświetlona zostanie również liczba kwestii w każdej kategorii.

Kontroler spójności (Kliknij, aby powiększyć)

Odnalezione, błędne kwestie są pogrupowane według trzech kategorii. Najpierw pokazują się błędy, potem ostrzeżenia, a na końcu notki.

Błędy wskazują na problem, który jest oczywiście błędny. Są one wyświetlane ikoną czerwonego wykrzyknika. Są to najważniejsze kwestie, które powinny być rozpatrywane w pierwszej kolejności. Oto przykłady:

Przykłady błędów (Kliknij, aby powiększyć)

Ostrzeżenia wskazują na przypadek, gdy dane wydają się być nietypowe i mogą być nieprawidłowe. Są one przedstawione w okrągłej, pomarańczowej ikonie z wykrzykniem. Zobacz przykłady poniżej:

Przykłady ostrzeżeń (Kliknij, aby powiększyć)

W powyższym przykładzie widzimy, że różnica wieku pomiędzy małżonkami jest abnormalna. Tak więc, możesz przeanalizować każdą z kwestii osobno i zdecydować, czy są one błędne czy też nie (100-letnia różnica wieku pomiędzy małżonkami jest zdecydowanie błędna, podczas gdy różnica 38 lat może rzeczywiście się wydarzyć).

Próg ostrzeżenia takie jest konfigurowalny i można go zmienić poprzez ustawienia, jak wyjaśniono poniżej. Na przykład, jeśli istnieje wiele przypadków, w drzewie, gdzie różnica wieku między małżonkami wynosiła 49 lat lub mniej, można ustawić próg do 50 lat, a tylko być powiadamiani o przypadkach, który z pewnością są błędem.

Zawiadomienia/ notki wskazują na potencjalny problem, ale prawdopodobieństwo błędu jest mniejsze. Są one wyświetlane w szarym kwadracie z wykrzyknikiem. Poniżej znajduje się grupa zawiadomień dla rodzeństwa z tej samej rodziny, które mają takie samo imię. Jest to tylko komunikat, ponieważ, w zależności od kultury, może się zdarzyć, że w rodzeństwie są takie same imiona. Bądź też po śmierci dziecka, rodzice nadali takie samo imię nowonarodzonemu. Pomimo to, nadal istnieje ryzyko, że wstawiłeś tę samą osobę do drzewa genealogicznego dwa razy, a szara flaga oznajmi Ci to.

 


Zawiadomienia/ notki o prawdopodobnym błędzie (Kliknij, aby powiększyć)

Poniższa informacja jest wyświetlana dla każdego zgłoszonego problemu:

 1. Prywatne zdjęcia (portret) osoby zaangażowanej. Jeśli problem dotyczy 2 rodzeństwa lub 2 małżonków, wyświetlane są wówczas dwa portrety. Przesuń kursor na portret, aby zobaczyć imię i nazwisko osoby, relacje z Tobą, rok urodzenia i śmierci.
 2. Opis problemu: w opisie, imiona osób są linkami, które przekierowują do odpowiedniej strony z edytowaniem, którą pozwalają naprawić kwestię.
 3. Wskazówka: zalecenie o tym, jak rozwiązać ten problem, wraz z przydatnymi linkami, które są podkreślone.
 4. Komentarz: Czasami pojawia się komentarz z dodatkowymi informacjami.
 5. Zdjęcie: Czasami załączone jest zdjęcie.

Naprawianie błędów

Każde imię na liście (jak w przykładzie zaznaczonym na czerwono poniżej) zawiera również link, po którego kliknięciu zostaniejsz przekierowany do strony, gdzie możesz edytować daną osobę, mogąx szybko naprawić wykryte błędy.

Można także skorzystać z dogodnych linków we wskazówce, aby przejść bezpośrednio do właściwego miejsca, aby poprawić błędne dane.

Niektóre z kwestii mogą być naprawione bezpośrednio z pozycji Kontrolera spójności, za kliknięciem w zielony przycisk. Na przykład, jeśli otrzymałeś ostrzeżenie, że prababka nie jest oznaczony jako zmarła w rodzinie (149 lat), użytkownik ma możliwość szybkiego poprawienia tej informacji. Najedź myszką na tę kwestię, a pojawi się zielony przycisk, który pozwoli Ci na oznaczenie jej jako osoby zmarłej.

Przykład kwestii, która może być poprawiona bezpośrednio z kontrolera spójności (Kliknij, aby powiększyć)

Poniżej prezentujemy kolejny przykład, który może zostać naprawiony bezpośrednio z kontrolera spójności. W tym przykładzie, prefiks Dr. Został błędnie wprowadzony, jako część imienia Dr. Georga Warrena Eastmana. Kliknięcie w zielony przycisk spowoduje, że prefiks Dr. zostanie automatycznie przeniesiony z pola imienia to pola z prefiksem. Podobna usługa jest proponowana w przypadku błędnego wprowadzenia przyrostka (jak Jr. Czy III) na środku pierwszego imienia, czy nazwiska, zamiast skorzystania z pola przyrostka.

Naprawianie błędu z przyrostkiem (Kliknij, aby powiększyć)

Dla wielu kwestiach, nie może być więcej niż jeden sposób, aby naprawić problem, a wymagana jest Twój osąd lub wejście. Jest to często miejsce w przypadku kwestii dotyczących więcej niż jednej osoby w drzewie. Na przykład, błąd może oznaczać, że data urodzenia dziecka jest błędna, albo że data urodzenia rodzica jest niepoprawna, lub obu. Kwestie te nie mogą być korygowane za pomocą jednego kliknięcia przycisku. W takich przypadkach, należy kliknąć nazwisk osób zaangażowanych, które są dogodnie podanych w opisie problemu, a zostaniesz przeniesiony do swoich profili drzew rodzinnych, gdzie można ręcznie skorygować problem. W każdym przypadku najbardziej odpowiednia strona zostanie otwarty do edycji pozwala rozwiązać ten problem w najkrótszym liczbie kroków.

Dla wielu kwestii, może być więceh niż jedno rozwiązanie problemu, dlatego potrzebny jest Twój wkład. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadkach, kiedy jedna błędna kwestia wpływa na więcej niż jedną osobę. Na przykład, błąd może wskazywać, że data urodzenia dziecka jest błędna, lub też data urodzenia rodzica jest błędna, lub też oba przypadki. Te kwestie nie mogą być naprawione za pomocą jednego kliknięcia. W takich przypadkach, kliknij na imiona osób, które błąd dotyczy, których dane są podane w opisie kwestii, a następnie zostaniesz przekierowany do ich profili drzew, gdzie ręcznie możesz naprawić kwestię. W każdym z takich przypadków, zostaniesz przekierowany do strony edycji, gdzie będziesz mógł naprawić dane kwestie.

Zarządzanie wieloma drzewami genealogicznymi

Kontroler spójności sprawdza jedno drzewo w jednym czasie. Jeśli posiadasz więcej niż jedno drzewo w swojej witrynie, skorzystaj z selektora drzew genealogicznych, na samej górze strony, aby móc wybrać drzewo genealogiczne, które chcesz poddać skanowaniu; jak pokazane na zdjęciu poniżej:

Wskazanie kwestii spójności na profilu

Dla każdej osoby w Twoim drzewie, dla której zostały odnalezione błędne kwestie, możesz przejść do tych błędnych kwestii bezpośrednio z profilu danej osoby w drzewie, jak pokazano na zdjęciu powyżej.

Dodatkowe funkcje

Jeśli błędna kwestia nie jest dla Ciebie jasna, kliknij na okrągłą ikonę z informacją, jak pokazane poniżej, tak aby otrzymać więcej szczegółów dotyczących kwestii.

Możesz zignorować daną kwestię, jeśli sądzisz, że nie ma w niej żadnego błędu, poprzez nakierowanie myszki na daną kwestię. Mały znak „X“ pojawi się w prawym, górnym rogu. Kliknij na X, aby zignorować kwestię. Zignorowane kwestię nie zostaną nigdy więcej raportowane.

Ignorowanie kwestii (Kliknij, aby powiększyć)

Jeśli cała kategoria zgłoszonych kwestii nie jest Ci przydatna, możesz anulować te kwestie w całości. Dokonasz anulacji całej kwestii poprzez kliknięcie w „X“, który znajduje się w tym samym rzędzie, co tytuł danej kwestii, jak pokazane poniżej. Możesz również ponownie włączyć ją w ustawieniach.

Wyłączanie całej kwestii (Kliknij, aby powiększyć)

W górnym, prawym rogu strony, zobaczysz trzy dodatkowe opcje.

Dodatkowe opcje (Kliknij, aby powiększyć)

Przycisk strzałki nakierowującej na prawo to przycisk ponownej kalkulacji. Kliknij w przycisk, aby uruchomić kontroler spójności. To jest przydatne, kiedy dokonałeś poprawek w swoich danych, i chcesz jeszcze raz go uruchomić go i przygotować nową listę błędnych kwestii. Kontroler spójności da Ci również opcję uruchomienia go ponownie, jeśli wykryje że dokonałeś zmian w swoim drzewie, po tym jak ostatnio dokonałeś przeskanowania go.

Kliknij na ikonę drukarki, aby wydrukować efekty skanowania kontrolera spójności.

Kliknij w ikonę ustawieć, aby edytować ustawienia kontrolera spójności. Tutaj możesz wyłączyć wszystkie kwestie, które chcesz wykluczyć z raportu. Można również skonfigurować próg dla niektórych ostrzeżeń. Na przykład, możesz ustawić wiek, do którego chcesz być informowany, o tym że dana osoba może już nieżyć i powinna zostać oznaczona w drzewie, jako że już nie żyje, zamiast na przykład dotychczasowego ustawienia do 100 lat życia, które miałeś podane w dotychczasowych ustawieniach.

Ustawienia kontrolera spójności (Kliknij, aby powiększyć)

Kliknij przycisk „Przywróć domyślne”, jeśli chcesz przywrócić wszystko do ustawień domyślnych. Ustawienia są przechowywane oddzielnie dla każdej strony rodziny, którą zarządzasz.

Czy to kosztuje?

Kontroler spójności jest płatną funkcją, dostępny dla użytkowników, którzy posiadają subskrypcję PremiumPlus lub kompletną subskrypcję. Jeśli nie posiadasz wcześniej wymienionych subskrypcji, nadal otrzymasz wyniki dla jednej błędnej kwestii z 36 wszystkich sprawdzeń i nadal otrzymasz dużo wartości z tej funkcji za darmo. Reszta kwestii zostanie wyświetlona dla Ciebie po wykupieniu wyżej wymienionych subskrypcji.

Przyszłe ulepszenia

W przyszłości, chcemu wprowadzić wiele sprawdzanie drzewa pod względem błędów w czasie rzeczywistym, jak tylko dodasz jakąkolwiek nową informację do swojego drzewa czy jakąkolwiek edycję do swojego drzewa.

Kiedy tylko wprowadzimy te ulepszenia, kiedykolwiek wprowadzisz jakąkolwiek błędną informację do swojego drzewa, kontroler spójności wykryje ją automatycznie, i da Ci ostrzeżenie, tak abyś mógł wprowadzić poprawkę od razu.

Istnieje jeszcze kilka dodatkowych ulepszeń, które planujemy dodać w przyszłości do kontrolera spójności, takie jak możliwość przeszukiwania listy problemów po imieniu danej osoby oraz wysyłanie użytkownikom okresowych powiadomień na email, z podsumowaniem otwartych kwestii w kontrolerze spójności.

Podsumowanie

Zapytaj genealogów, i powiedzą Ci jak wiele drzew genealogicznych zawiera błędy. Błędy są jednak nieodłączną częścią naszego życia. Musimy jednak starać się eliminować je, kiedy jest to tylko możliwe. Wiele błędów można uniknąć poprzez staranną dbałość o szczegóły i poprzez podążanie za najlepszymi praktykami genealogicznymi – nie biorąc wszystkich informacji jako pewnych, i poprzez weryfikowanie wszelkich przypuszczeń, powołując się na źródła, tak aby inni mogli skorzystać z tych informacji w przyszłości.

W MyHeritage staramy się, aby dokładość była na pierwszym miejscu. Ktoś powie, że dopiero teraz, ale cieszymy się mogąc wporawdzić funkcję sprawdzania dokładności drzewa genealogicznego. Poświęciliśmy wiele czasu na dopracowanie tej funkcji, sprawiając by wykrywała typowe błędy, które napotykaliśmy w drzewach genealogicznych. W wielu serwisach online tego typu funkcja nie istnieje. Mimo tego, iż funkcja nie wykryje wszystkich błędów w Twoim drzewie, i nie może nie wykryć sytuacji, kiedy dodałeś błędną osobę do swojego drzewa, jednak wykryje wiele innych błędów, które wprowadziłeś do swojej pracy nad historią rodziny. Za pomocą tego narzędzia możesz zwiększyć dokładność swojego drzewa i całego badania, dzięki czemu Twoje drzewo rodzinne stanie się również lepszym źródłem informacji dla innych. Zachęcamy wszystkich naszych użytkowników do korzystania z naszego kontrolera spójności, jak najcześciej się tylko da.

Kontroler spójności jest ważnym narzędziem dla historyków rodziny na każdym poziomie umiejętności. Jest to kolejny krok naprzód w dążeniu do innowacji i do udostępniania ekscytujących technologie do badań nad historią rodziny. Mamy nadzieję, że przyczyni się do podniesienia jakości genealogii ogółem. Czekamy na Twoją opinię, którą weźmiemy pod uwagę przy wprowadzaniu kolejnych ulepszeń do naszego kontrolera spójności.

Wszystkiego najlepszego!

Wasz zespół MyHeritage

Zespół MyHeritage

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • Piotrek


  Luty 27, 2017

  A Czy jest możliwość aby tą funkcję w pełni wprowadzić po polsku? Bo niektóre rzeczy nie są w naszym jężyku i ciężko zrozumieć nie znając języka :/

 • Wiesław


  Czerwiec 24, 2019

  Jezeli chodzi o pisownię nazwisk w języku polskim to funkcja ta ma się nijak do rzeczywistości. W języku polskim nazwiska w rodzaju męskim są zakończone na -ski, -cki a w rodzaju żeńskim na -ska, -cka. Także nieważne, że raz występuje jako męski rodzaj a kilka razy jako żeński i zalecana jest poprawa. Wtedy tworzy się błędy. Funkcja ta raczej dostosowana jest to warunków amerykańskich

 • Andrzej


  Lipiec 2, 2019

  Jak usunąc pomyłkowo wpisane pokrewienstwa lub zdublowane osoby

 • Stefan


  Sierpień 4, 2019

  Super, kontrola wykazała błąd, że data pochówku jest późniejsza niż data śmierci looool. Niby fakt, bo jak nas pochowają za życia to raczej umrzemy (chyba, że mamy siłę się rozkopać)

 • Marek


  Sierpień 4, 2019

  Jak tu ktoś wspomniał, w języku polskim osoby męskie mają końcówki nazwisk -ski, osoby żeńskie -ska i nie jest to żadna niespójność!!!

 • Maciej


  Sierpień 23, 2019

  Błędy spójności w moim drzewie polegają na tym że program nie odróżnia żeńskich i męskich form nazwiska. Program jest świetny ale poległ w starciu z językiem polskim i odmianą nazwisk przez osoby.

 • Anna


  Sierpień 27, 2019

  Czy jest możliwość aby subskrypcję opłacać miesięcznie? To by ułatwiło wielu osobom korzystanie z niej.. Pozdrawiam…

  • Kasia


   Sierpień 27, 2019

   Dopytam w tej sprawie, ale na ten moment nie jest to możliwe

 • Anna


  Wrzesień 1, 2019

  Powinno się poprawić opcje usuwania osoby z drzewa. Szukałam tego godzinę. Podobnie jak wygląd drzewa w przypadku byłych partnerów. Ważniejszy jest obecny partner,więc to jego tabelka powinna być obok, a nie byłego,mimo że są wspólne dzieci. I też kwestia osób, które nie są w związku a nigdy nie były małżeństwem, jednak mają dziecko. Nie ma w drzewie takiej opcji, jest albo rozwiedziony, albo każda inna opcja która stawia osobę w pozycji partnera.Nie ma „były partner” ani brak związku (np. tylko rodzice dziecka,bez zaznaczenia partnerstwa). Gdy w niewłaściwej kolejności dodamy dziecko (po partnerze), staję się ono z automatu dzieckiem pary ( opcja samotna matka lub ojciec znika) i trzeba usuwać wszystko i robić to na nowo. Masa błędów do poprawy. Już nie wspomnę i braku wsparcia w języku polskim. A wy się chwalicie jakim wykrywaniem bzdurnych literówek, które jak już inni tu napisali- do niczego się nie nadaje w przypadku języka polskiego i także czeskiego.

 • Wiesław


  Wrzesień 3, 2019

  Dlaczego program nie przyjmuje daty 29 lutego?