Dzień Kobiet: Skąd się wywodzi?

Komentarze

Jak dowiadujemy się dzięki Wikipedii za początki Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, z macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Jednakże prawdziwe początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie.

  • Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych.
  • W 1910 roku w Kopenhadze ustanowiono obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.
  • W 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.
  • W 1917 roku kobiety w Rosji zorganizowały strajki i protesty pod hasłem „chleb i pokój”.Kolejno abdykował car, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze. Odpowiedzialną za ustanowienie w Rosji Dnia Kobiet świętem państwowym, była bolszewicka komunistka Aleksandra Kołłontaj, która przekonała do tego samego Lenina.

Jak pisała wcześniej Aleksandra Kołłątaj, pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet, 19 marca 1911 roku „ przeszedł wszelkie oczekiwania. Przez Niemcy, Austrię .. przeszły wzburzone fale kobiet. Spotkania były organizowane wszędzie…w małych miastach, także w wioskach sale były wypełnione kobietami…. Po raz pierwszy mężczyźni zostali w domu, aby opiekować się dziećmi, a zniewolone gospodynie domowe poszły na spotkania. Podczas największej demonstracji, w której wzięło udział 30 tysięcy kobiet policja chciała odebrać im transparenty, kobiety się przeciwstawiły. Do przelewu krwi nie dopuszczono z pomocą socjalistycznych posłów z Parlamentu.”

W Polsce święto było popularne w okresie PRL. W latach 80. do popularnych podarunków dołączyły kwiaty. Obecnie corocznie odbywają się organizowane przez feministki manifesty, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Kobiety są najczęściej obdarowywane kwiatami, słodyczami i innymi drobnymi upominkami.

Na przełomie wieków było wiele kobiet, które przysłużyły się historii, między innymi: Maria Skłodowska-CurieJoanna d’ArcElżbieta Wielka. Tutaj możecie zobaczyć pełną listę 100 najbardziej wpływowych kobiet w historii.

Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w kilkunastu krajach. Wszystkim Paniom życzymy wszystkiego najlepszego z okazji Święta!

A jak Wy obchodzicie Dzień Kobiet? Która z kobiet odegrała najważniejszą rolę w historii Twojej rodziny i dlaczego? Czy jakaś kobieta w rodzinie i nie tylko jest dla Ciebie autorytetem?

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony