Budowanie mostów – Nigdy nie jest za późno na łączenie pokoleń

Komentarze1

Deanna Bufo Novak jest mamą dwójki dzieci o korzeniach włosko-polsko-czesko-amerykańskich. Jest adwokatem, twórcą i autorem nagradzanych książek pod tytułem „My Heritage Book”, „ABC całego świata,” „Mój kulig Dookoła Świata” i „Gotowanie na całym świecie.” Jest założycielem i dyrektorem zarządzającym Wydawnictwa kidsHeritage, Inc. Polecamy zajrzeć na www.myheritagebook.com  w celu przejrzenia książek o tematyce genealogicznej dla dzieci, w języku angielskim.

W ostatnich latach widocznym trendem jest fakt, iż genealogia interesuje już nie tylko starszych. Coraz więcej ludzi angażuje się w tę tematykę w młodszym wieku, i wszyscy wydają się zgadzać w tej kwestii – im wcześniej, tym lepiej. Im młodsi jesteśmy, tym więcej czasu spędzamy z osobami starszymi z naszych rodzin, tak aby móc zdobyć cenne rodzinne informacje, i zachować je dla kolejnych pokoleń. Czy nie byłoby wspaniale zarazić genealogią nawet tych najmłodszych z rodzin, tak aby mogli czerpać radość i siłę ze swoich korzeni, tożsamości rodzinnej i przynależności już od najmłodszych lat?

Pomimo tego, iż przeciętny wiek osoby zainteresowanej genealogią zmniejszył się, istnieje jednak znacząca różnica pokoleniowa osób interesujących się genealogią. W czasach, kiedy mamy coraz więcej narzędzi, odkryć, i technologii, nie ma odpowiednio wzrostu zasobów do odkrywania genealogii dla dzieci. Wszystko leży więc w naszych rękach –  w rękach rodziców i dziadków, aby zbudować mocny most powiązania przeszłości i przyszłości, prowadząc dzieci w przyszłość. Tym, co buduje ten most są historie, wspomnienia, przepisy kulinarne, i zdjęcia, które kształtują nas samych. Cementem, który spaja to wszystko jest nic innego, jak miłość. Nie ma wątpliwości – im mocniejszy będzie most, tym pewniejsze siebie będzie dziecko. Jest to szczególnie ważne w najmłodszych latach życia dziecka, gdyż pozwoli to przebrnąć przez trudniejszy okres dojrzewania, przepełniony powątpiewaniem w siebie, pytaniami, i presją rówieśników.

Jako, że mosty nie powstają w jeden dzień, tak również zrozumienie i miłość Twojego dziecka, czy wnuka nie powstaje ot tak, z dziedzictwa. Tak jak z budowaniem czegokolwiek wartościowego, dzieje się to powoli, krok po kroku. Na początek przyjrzyj się swoim dotychczasowym odkryciom na MyHeritage. Zebrane tam informacje staną się planem budowy mostu dla Twoich dzieci. Pamiętaj, dzieci są naprawdę zainteresowane swoim dziedzictwem (większość z nich nie umie zwyczajnie nazwać tego po imieniu). Każdy, kto był świadkiem dociekliwego charakteru dziecka, wie, że te małe istotki są spragnione wiedzy i szukają ukierunkowania. To jest tym prawdziwsze, kiedy dziecko podczas tego ukierunkowania czuje, że otrzymuje je od osób, które je prawdziwie kochają. Pokaż dziecku swój entuzjazm, kiedy odpowiadasz mu na jego pytania, kiedy opowiadasz o rodzinie i cennych tradycjach. W tychże rozmowach, upewnij się, że stosujesz odpowiedni ton głosu do wieku dziecka. 6-letnie dziecko będzie miało inne pytania, i zdolność zrozumienia Twoich odpowiedzi, aniżeli dziecko 10-letnie.

Spraw, aby podróż Twojego dziecka czy wnuka przez życie była ekcytująca. Odkrywanie dziedzictwa, jest trochę, jak praca detektywa, a Twoje dzieci pokochają przecieranie śladów przeszłości. Możesz rozpocząć od krajów pochodzenia Waszych przodków i połączyć je z tematami, które sa im już znanje – Pinokio z Włoch, Wielki Mur Chiński, Mała Syrenka z Danii. Możesz połączyć jedzenie, z krajobrazami, i przekształcić w coś realistycznego dla nich. Możesz także pokazać im własne odkrycia na MyHeritage, zdjęcia przodków. Możesz powoli uczyć je, jak korzystać z tych narzędzi, które będę bezcenne dla nich, kiedy nieco podrosną. Z pewnością, spodoba im się to, jak informacja, o której się uczą, przekształca się w magiczną historię rodzinną.

Istnieje wiele innych aktywności, które możesz wykonywać z dziećmi, aby zbudować wyżej wspomniany most. Oto przykłady:

  • Dziel się starymi (i nowymi) zdjęciami i albumami z dzieckiem. Pomocna wskazówka: jeśli zdjęcia mają daty lub jakieś notatki, pokaż je dzieciom, i opowiedz im historię związaną z tymi zdjęciami.
  • Podziel się historiami ze swojej młodości.
  • Pozwól dziecku, aby Cię przepytało, możecie wspólnie nagrać tę rozmowę (zrobić wideo).
  • Podziel się receptą kuchenną. Pamiętaj, tradycyjne potrawy to coś więcej niż jedzenie. Wywołują one wspomnienia, uczucia, i historie. To wspaniały prezent, jaki możesz podarować swojemu dziecku!

Budowanie wspomnianego mostu to wspaniała okazja na spędzenie cennego czasu ze swoimi dziećmi i wnukami. Ma to również swoje długoterminowe korzyści! W rzeczywistości, wpływ dziedzictwa na tożsamość dziecka jest bardziej dalekosiężne, aniżeli sobie to wyobrażamy. Nie tylko z tego względu, że wpływa na nie na poziomie osobistym, ale również szerzej, ma znaczenie wspólnotowe.  Przekazanie dzieciom dziedzictwa krok po kroku, wpływa na pewność ich pewność siebie i na dobrą samoocenę. W szerszym spektrum, im bardziej pewne siebie i zdolne do oceny siebie jest dziecko, tym z większym szacunkiem będzie traktowało innych, jak również lepiej będzie radzić sobie ze stresem. Podając te wszystkie korzyści, jakie ma wczesne uświadamianie dziecka o tożsamości, nie ma wątpliwości, że czas zacząć! Tak więc, zachęcam do budowania, krok po kroku, najmocniejszych, przepięknych mostów do swoich dzieci, wnuków, mostów przepełnionych miłością, która starczy im na całe życie!

Zapraszamy również do naszego powiązanego wpisu na temat: 4 sposoby, jak zainteresować dziecko genealogią latem!

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

  • dariusz


    Lipiec 26, 2017

    super