Nasi tłumacze: Candan z Turcji

Komentarze

MyHeritage jest bardzo wdzięczne za poświęcenie ze strony wolontariuszy-tłumaczy, którzy pomagają naszym użytkownikom z całego świata. W tym miesiącu chcielibyśmy Wam przedstawić Candan’a Baysan’a, naszego tłumacza z Turcji. Candan pochodzi z Ankary.

Candan, 72, twierdzi, że kiedy człowiek dojrzewa i starzeje się, traci stare, niezadbane przyjaźnie, i kontakty z krewnymi. Wówczas zaczyna rozgrzebywać przeszłość, poszukiwać informacji o przodkach, czy krewnych. W rezultacie odnajduje informacje o tych, którzy już odeszli, czy o tych, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Najlepszym sposobem, aby zagregować te wszystkie wiadomości, jest rozpoczęcie tworzenie drzewa genealogicznego!

Jest najstarszy z trojga rodzeństwa, urodził się w rodzinie oficera wojskowego.

Mój ojciec był delegowany do różnych regionów kraju i za granicą. Miałem okazję zobaczyć wiele miejsc.

Moi rodzice pochodzą z różnych części kraju; Moja mama – Halide (Güner) Baysan – z Trabzon, a mój ojciec z Yozgat. Moja siostra i ja urodziliśmy się w İzmit, w pobliżu Stambułu, a mój brat Serhat urodził się w Posof we wschodniej Turcji.

Candan studiował w METU, ukończył studia naukowe i pracował przez około dekadę, jako pracownik akademicki. Później, jeden z jego byłych nauczycieli, dyrektor międzynarodowej organizacji badawczej, zachęcił go do podjęcia stanowiska kierownika wydziału informacyjnego, odpowiedzialnego za bibliotekę, komputery i statystykę. Gromadzenie informacji było główną częścią jego pracy, jako urzędnika publicznego.

Candan z synem, Umut‘em, w 1987, kiedy syn miał roczek

Uważa on, że na ogół ludzie, którzy nie prowadzą działalności na własny rachunek, przechodzą na emeryturę starzejąc się. A kiedy przechodzimy na emeryturę, szukamy rzeczy, które będę nas zajmować, i które pozwolą nam wykorzystywać naszą dotychczas zdobytą przez lata, wiedzę.

W 2011 stary przyjaciel Candana, z którym pracował w międzynarodowej organizacji badawczej, przedstawił mu MyHeritage.

Powiedział mi: „Jest wiele takich narzędzi, ale najlepszym z nich, jakie znam, jest MyHeritage”. I tak właśnie zapoznałem się z MyHeritage, i to sprawiło, że rozpocząłem przygodę z odkrywaniem historii rodziny.

Candan ciężko pracował zbierając informacje o swojej rodzinie i budując drzewo genealogiczne. Produkował nawet kalendarze i inne materiały, które dystrybuuje wśród krewnych.

Słowa „Baysan Takvimi” na okładkach oznaczają „Kalendarz Baysan”. Od 2013 roku Candan projektował, powielał i rozpowszechniał je wśród swoich krewnych. Na zdjęciu (tuż powyżej) człowiek na okładce jest jego dziadkiem, z którym dzieli to samo imię Fazil.

Dziś przygotowuję te kalendarze dla 16 gospodarstw domowych z około 47 osobami. Moje drzewo MyHeritage obejmuje 274 nazwiska, a ponad 100 z tych osób wciąż żyje. Najstarsza osoba urodziła się w 1735 roku, a nasze drzewo obejmuje prawie trzy wieki.

Stara się, aby każdy kalendarz roczny różnił się od poprzednich w treści i wyglądzie. Data narodzin, śmierci i ślubu towarzyszy zdjęciom wyróżnionych krewnych. W jednym skopiował to, co zostało powiedziane na Facebooku, gratulując krewnym z okazji każdej nadarzającej się okazji.

MyHeritage rzeczywiście wpłynął na jego relacje z rodziną i na komunikację w rodzinie. Najważniejszy był projekt kalendarza dla rodziny.

Udało mi się osiągnąć coś ważnego: Najmłodsi w rodzinie zaczęli wykazywać zainteresowanie informacjami rodzinnymi. Pamiętam reakcję i zadowolenie mojego siostrzeńca, kiedy pamiętał o urodzinach kuzynki: „Ponieważ kalendarz wuja Candana wisi na ścianie …”

Podczas spotkania rodzinnego w 1999, ze starszymi krewnymi, kiedy wiele w nich jeszcze żyło.

Co Candan lubi najlepiej w MyHeritage?

Alternatywny program, który próbowałem użyć, nie wspierał małżeństw między krewnymi, nawet jeśli były bardzo odległe; Trzeba było zacząć osobne drzewo dla małżonka, a nawet korelowanie dwóch drzew było problematyczne. MyHeritage obsługiwało problem w sposób prosty i zadowalający. Pamiętam, że ten aspekt przekonał mnie. Jak już powiedziałem, może być wiele innych powodów, ale wyraźnie pamiętam ten, zwłaszcza, że moje dwie ciotki wyszły za mąż za dwóch braci, którzy byli odległymi Baysansami.

Czy podoba Ci się historia Candana? Chcesz dołączyć do naszego zespołu tłumaczy? Jeśli tak, napisz do nas na adres translations@myheritage.com

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony