Dzieciństwo „za naszych czasów”

Komentarze3

Wraz z postępem technologicznym, być może wymogami społeczeństwa, jak i innymi czynnikami, zmieniły się również nawyki i sposób, w jaki dzieci spędzają dzisiaj czas wolny.

Pamiętam wakacyjne wieczory, spędzone z moim rodzeństwem (mieszkaliśmy na wsi). Nie było dnia bez „pola” – jako, że pochodze z Małopolski ????. Pamiętam dni, kiedy od rana rysowaliśmy strzałki, czy przygotowywaliśmy zadania do gry w podchody. Cóż to była za euforia, i ekscytacja! Czy też wspominam letnie wieczory, kiedy bawiliśmy się w chowanego, dwa ognie, czy graliśmy „w siatkę” przez bramę wjazdową. Wspaniałe wspomnienia!

Deszczowe dni spędzaliśmy na graniu w karty, bierki, czy też państwa-miasta. Z perspektywy czasu czuję, że były to okazje do budowanie relacji w rodzeństwie, i z rówieśnikami, okazje na poznawania siebie w różnych sytuacjach, czy też budowanie w sobie umiejętności „radzenia” sobie z porażką, jaką oczywiście w dzieciństwie, w takich relacjach jest przegrana w grze;).

Jak to było za Waszych czasów? Jak spędzaliście dzieciństwo? W jakie gry graliście? Na które lata przypadało Wasze dzieciństwo? Podzielcie się z nami w komentarzach poniżej.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • lavinka


  26 lipca, 2017

  Szkoda, że zdjęcie z Warszawy (Stare Bielany, Piechotkowo), a nie z Małopolski. No i to są lata 50-60. Poznaję, bo na tym osiedlu wychowała się moja mama. Może nawet wisiała na tym samym trzepaku. 😉

 • Urszula Kowalska


  26 lipca, 2017

  Stare Polesie

  mkną obrazy w niewinnym spojrzeniu
  do granicy zezwolenia
  w przyjaznej kamienicy
  na wyciągnięcie dłoni
  krawcowa szewc
  zapachy
  wierni i niewierni zgodnie
  raz wchodzą raz wychodzą z wielu drzwi
  małych odkrywców wszystko zachwyca
  klej – ścinki – konfitury
  trzepak słucha tajemnic
  pluskwy powyłaziły
  gryzą
  wysoko z komórki dorośli
  wynoszą węgiel
  dzieci boją się myszy
  na podwórku otwarte drzwi pilnej potrzeby
  pijany
  rzuca przekleństwa
  strach pozostaje
  kilka ulic dalej łaźnia
  ciepło przyjemnie
  obco
  do kuchni wchodzi cyganka
  prosi
  dziecko szuka bułki
  garnek z jedzeniem znika
  dziecko zapamięta

 • grazyna


  30 lipca, 2017

  Ach,co to były za czasy.Podchody,gra w dwa ognie,skakanie w gumę.Ciężko wszystko wymienić,wyobrażnia mocno pracowała.Nie było czasu na nudę.Najgorsze słowa jakie się słyszało to: do domu.