Październik – Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w USA

Komentarze0

Miesiąc Dziedzictwa Polskiego, ang. Polish American Heritage Month jest co roku obchodzonym w październiku świętem, wśród Polonii Amerykańskiej. Po raz pierwszy uczczono je w 1981 roku z inicjatywy Michaela Blichasza, prezesa Polskiego Centrum Kulturalnego w Filadelfii. Pierwotnie święto obchodzono w październiku

Początkowo Miesiąc Dziedzictwa Polskiego był obchodzony w sierpniu, jednakże w 1986 roku zamieniono go na październik, tak aby dzieci w szkołach również mogły uczestniczyć w tej imprezie, która na na celu przypominanie o polskiej kulturze i tradycjach.

Szacuje się, że w Stanach mieszka blisko 10 mln osób pochodzenia polskiego. Główne miejsca zamieszkiwania Polonii w USA to miasta: Chicago, Denver, Detroit, Los Angeles, Nowy Jork i Seattle. Chicago, miasto w stanie Illinois, jest drugim na świecie, po Warszawie, miastem pod względem liczby zamieszkania Polaków.

Polacy zaczęli emigrować w większych liczbach do Stanów Zjednoczonych już w XIX wieku, po powstaniach narodowych. Kolejne duże fale emigracji z Polski do USA odbywały się z powodów zarobkowych (od drugiej połowy XIX wieku aż do 1939 r., potem po roku 1980), z przyczyn politycznych (po II wojnie światowej) i z przyczyn ekonomicznych i politycznych (lata 80 XX wieku).

Według danych spisowych 11% mieszkańców USA urodziło się za granicą, z czego tylko 14,7% z Europy. Analiza danych Biura statystycznego wykazuje, że 3,3% społeczności USA uważa się za Polaków (9 292 875 osób).

Czy Wasi przodkowie, krewni również emigrowali do USA? Może odnaleźliście ich dzięki Smart Matches lub Record Matches i Spisom Powszechnym USA (1780-1940 dostępnych na MyHeritage)? Podziel się swoją historią rodziny (wraz ze zdjęciami) na poland@myheritage.com. Z przyjemnością opublikujemy ją na Blogu!

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony