Zdjęcia, zdjęcia..

Komentarze2

Twoja babcia je posiadała.

Podobnie, jak Twoja mama.

Założę się, że Ty również posiadasz niejedno!

Z tyłu wysokiej półki w szafie, w piwnicy, na strychu, zapewne masz jakiś pojemnik. Może to być stare metalowe pudełko, w którym przechowywano ciasteczka całe życie, stare pudełko na buty lub pudełko na kapelusz, nowoczesny plastikowy pojemnik z zatrzaskowym wieczkiem, a nawet poręczna, dandysowa torba plastikowa wepchnięta do szuflady.

Zawartość może obejmować suszone kwiaty, kartki z Świąt i różnych wydarzeń z życia oraz wiele starych fotografii. Jeśli jest to Twoja prywatna kolekcja, zapewne wiesz, skąd pochodzą te „skarby”. To wspaniale.

Jednak te cenne rzeczy mogły należeć do twojej prababki. Ona – jeśli masz szczęście – mogła zostawić kilka słów zapisanych ołówkiem z tyłu. Ta pani w dziwnym kapeluszu to kuzynka Helen, przeczytałeś, ale nigdy nie słyszałeś o kimś takim.

Jeśli masz jeszcze więcej szczęścia, napis może oznaczać, że jest to świąteczny prezent od „twojego ukochanego brata, który mieszkał w Londynie”. Nigdy jednak nie słyszałeś o kimkolwiek, kto miał brata w Londynie.

Jeśli twój krewny był nieco obsesyjny, mógł zostawić takie zapiski przy każdym takim przedmiocie. W takim przypadku, Twoi koledzy z świata na całym świecie pogratulują Ci szczęścia!

Bardziej prawdopodobne jest jednak, że to pudełko wypełnione starymi zdjęciami wcale nie jest zidentyfikowane.

Dlaczego miałoby być? Ich właściciel wiedział, kim jest każda osoba i z kim jest spokrewniona, i dszedł już przeszło 20 lat temu. A Ciebie nie interesowała historia rodziny, kiedy oni jeszcze żyli.

W każdym razie ich właściciel mógł również zwyczajnie nie rozumieć, że w przyszłości ktoś byłby zainteresowany tymi starymi obrazami i tym, co reprezentują.

Wiem, że moi przodkowie chcieli zwyczajnie doprowadzać mnie do szaleństwa, ratując to, co wydaje się wartościowym obrazem i nie identyfikując ani jednej osoby. Zapewne myśleli: „Dlaczego miałbym jej to ułatwić? Pozwól jej pracować nad tym! ”

Miejmy nadzieję, że zerwiesz ten łańcuch zagadek.

Oto kilka wskazówek, które pomogą zachować zawartość tych starych pudełek:

Po pierwsze, uświadom sobie, że twój przodek zrobił Ci wielką przysługę, utrzymując wydruki w zamknięciu, aby uniknąć blednięcia, mimo że mogły być przechowywane w niesprzyjających warunkach w garażu, piwnicy lub na strychu. W dawnych czasach, kiedy ołówek był używany częściej niż dzisiaj, te napisy na odwrocie nie niszczyły zdjęć.

Wiele zdjęć z lat 1800-1900 lub początku 1900 roku jest w dobrym stanie, ponieważ zostały starannie przechowywane, ale wiele współczesnych zdjęć z lat 50.-70. ubiegłego wieku ma odbarwienia, zmieniony kolor w wyniku niskiej jakości obróbki maszynowej.

Media elektroniczne są zawsze przedmiotem dyskusji. Oczekiwana długość życia jest kwestią niepewności. Jak wiele osób znasz ze starych magnetofonów szpulowych, filmów beta lub ośmiościeżkowych taśm?

Eksperci doradzają skanowanie starych zdjęć na płytach CD, dysków flash do backupu, a także posiadanie profesjonalnego fotografa robiącego negatywy z obrazów. Oczywiście najlepszym sposobem na ich zachowanie i przesłanie jest przesłanie wszystkich tych zdjęć do witryny rodziny MyHeritage i udostępnienie ich rodzinie. Mogą oni posiadać nawet te same zdjęcia, ale ich zdjęcia posiadają zapiski.

Za i przeciw

– Nigdy nie obklejaj zdjęcia; nigdy nie używaj taśmy, z wyjątkiem specjalnej taśmy archiwalnej.

– Nigdy nie używaj albumu z samoprzylepnymi stronami, na którym zdjęcia są umieszczane na klejącym podkładzie i przykryte platikową folią. Nie można ich usunąć bez większych szkód. Skanuj strony, jeśli to możliwe, wykonuj cyfrowe zdjęcia lub poproś profesjonalnego fotografa o skopiowanie poszczególnych zdjęć.

– Nigdy nie pisz na odwrocie zdjęcia długopisem, lub twardym ołówkiem. Użyj bardzo miękkiego ołówka, napisz lekko lub użyj specjalnego miękkiego pisaka. Nigdy nie pisz na froncie ani oznaczaj osoby na zdjęciu! Użyj nakładki z bibuły i napisz na niej nazwiska.

– Czarno-białe wydruki mają dłuższe życie, zwłaszcza jeśli są chronione przed światłem. Odbarwione, wyblakłe nowoczesne wydruki mogą być skanowane; dostosowanie koloru może być możliwe.

– Stare slajdy ze szklanymi pokrywami zachowują wilgoć i kondensację. Pleśń i grzyby wytwarzają czarne plamy. Skanowanie może zachować je w najlepszej formie; można kopiować na płytę CD lub zachowywyać w Internecie.

-pracuj z płytami CD, skanami i fotokopiami obrazów; trzymaj oryginały z dala od światła.

-Jeśli prowadzisz badania i znajdziesz więcej członków rodziny, udostępnij swoje zdjęcia i poproś ich o obejrzenie. Mogą mieć to samo zdjęcie, ale szczegóły mogły zostać zapisane na ich kopiach.

Jak można określić rok lub miejsce starej fotografii?

Stare zdjęcia (z XIX wieku) są zwykle montowane na karcie z imieniem i nazwiskiem fotografa. To jedna wskazówka. Zastosowany proces fotografowania zawiera wskazówki dotyczące randek, ubrań z tamtych czasów, dekoracje wewnętrzne i fryzury również mogą dać nam wiele wskazówek.

Biblioteka Kongresu oferuje wspaniałe zasoby do badania fotografii. Galeria Miejska oferuje również informacje na temat wykorzystania zdjęć w badaniach genealogicznych, z przydatnym źródłem informacji na temat datowania zdjęć tutaj.

Istnieją również książki z datowanymi zdjęciami ułożonymi przez dekadę w celu porównania obrazów według szczegółów, takich jak „Więcej starych zdjęć 1840-1929”. Wprowadzenie, przez eksperta Maureen Taylor, dostarcza informacji na temat procesów fotograficznych, papierów, formatów, odzieży (rękawy, guziki, kołnierzyki, kamizelki itp.) i fryzur dla mężczyzn, kobiet i dzieci.

Co Tobie udało się odkryć na starych zdjęciach? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • Romuald


  Marzec 4, 2018

  Doktor kilder

 • Danuta


  Marzec 4, 2018

  Dzięki za cenne wskazówki. Mnie udało się opracować stare zdjęcia rodzinne, które jeden z krewnych przywiózł na zjazd rodzinny. Po dokładnym przeanalizowaniu zapisów z tyłu zdjęć oraz nazw zakładów fotograficznych, wszystkie zeskanowałam, następnie przeniosłam na płyty CD oraz wywołałam w zakładzie fotograficznym i umieściłam w albumie z odpowiednim komentarzem. Dla potomności, moja wnuczka bardzo się interesuje moimi pracami genealogicznymi. Brak mi jeszcze wiedzy, ale pomalutku się uczę.
  Przesyłam Redakcji wyrazy szacunku.
  Danuta Tylkowska – Bydgoszcz.