Proste, codzienne nawyki zwiększają szansę na długie życie

Komentarze0

Proste, codzienne nawyki, bez medycyny chińskiej, drogich suplementów, czy zaawansowanych technologicznie kuracji mogą przyczynić się do zwiększenia długości naszego życia. Dowodzą temu badania przeprowadzone w Harvard TH Chan School of Public Health.

Jak twierdzą naukowcy, regularne ćwiczenia, ograniczenie picia alkoholu i niepalenie tytoniu, jedzenie nieprzetworzonej żywności i utrzymywanie zdrowej wagi ciałama największe znaczenie dla przewidywanej długości życia.

Naukowcy wykazali, że osoby które przez 30 lat stosowały się do 5 wyżej przedstawionych zasad miały 82 procent mniejsze ryzyko śmierci z powodu chorób serca i układu krążenia, porównując do osób, które stosowały niezdrowy styl życia.

U tych samych osób ryzyko zgonu z powodu raka było mniejsze o 65 procent.

Przeprowadzone badania miały na celu analizę wpływu ograniczenia szkodliwych, cywilizacyjnych nawyków, takich jak brak ruchu czy jedzenie niezdrowej żywności, na długość życia Amerykanów.

W badaniu Nurses’ Health Study and the Health Professionals Follow-up Study uczestniczyło 78 865 kobiet na przestrzeni 34 lat i 44 354 mężczyzn z 27 lat.

Wyniki badań były jasne, a mianowicie, niski wskaźnik masy ciała (18,5-24,9 kg na m2), niepalenie tytoniu, codzienna (przynajmniej 30 minutowa aktywność fizyczna), zdrowe odżywianie, i umiarkowane spożywanie alkoholu (do 150 ml wina dziennie dla kobiet i 300 ml dla mężczyzn) mają decydujący wpływ na długość życia.

Badania wykazały również, że dzięki zdrowemu stylowi życia mężczyźni zyskali przeciętnie 12 lat, a kobiety 14 lat.

Naukowcy twierdzą, że stosowanie się do zdrowego trybu życia działa na zasadzie synergii. Im więcej z powyższych zasad wprowadzimy w życie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i nowotworów. Podkreślają również, iż żadne inne strategie nie przynoszą tak dobrych efektów.

– Gdyby jakikolwiek lek lub suplement miał taki potencjał, z miejsca przyznano by mu Nagrodę Nobla w medycynie – mówi dr Mark Moyad, dyrektor Kliniki Medycyny Alternatywnej i Komplementarnej Uniwersytetu w Michigan.

Co sądzicie? Jakie jest Wasze zdanie na temat osiągnięcia długiego życia?

Źródło: Rp.pl

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony