Ważne wydarzenia z życia: Dzielenie się chwilami z bliskimi

Komentarze

Ten wpis został napisany przez amerykańskiego doradcę genealogicznego, Schelly Talalaya Dardashti.

Nasza rodzina, podobnie jak wiele innych, doświadczyła wielu wydarzeń w cyklu życia.

Kiedy historycy rodzin i genealogowie mówią o dzieleniu się historią rodziny podczas wydarzeń w cyklu życia, zwykle mamy na myśli radosne sytuacje życiowe: narodziny, zaręczyny, małżeństwa, urodziny i rocznice.

Nie mamy na myśli tutaj smutnych wydarzeń, które zdarzają się równie często, jak narodziny.

Oprócz tradycyjnego prezentu na którąś z tych okazji, często decyduję się na wydruk historii rodziny, wykres i listę przodków dla np. młodej pary biorącej ślub (z ich imionami już wpisanymi), z okazji narodzin dziecka (z wpisanym już imieniem dziecka), rocznicami i przy innych okazjach.

Na ślubie szwajcarskiego kuzyna koperta z historią rodziny przekazana matce panny młodej wywołała natychmiastową rozmowę z otaczającymi ją gośćmi. Odpowiedziałam na wiele pytań i spotkałam kilku nowych i interesujących dalekich krewnych, którzy razem jechali na to wesele. Wszyscy byli zainteresowani materiałem i zastanawiali się, jak go zebrałem.

Takie upominki na szczęśliwe okazje nie są trudne do wymyślenia. Gorzej jest z pogrzebami.

Na pogrzebie kilka lat temu rodzina zgromadziła się na cmentarzu, na który ludzie przybyli z kilku miast i różnych krajów.

Mąż kobiety zamówił wielki nagrobek z podwójnym grobem, z całą inskrypcją poza własną datą śmierci – miał 94 lata i nadal był silny. Bardziej zaskakujące było to, że zapisał historię swojej żony na wielkiej prostokątnej płycie granitowej pokrywającej jej grób i historię własnej rodziny na pozostałej części płyty.

Treść zawierała miejsce urodzenia i datę, inne ważne daty; imiona ich rodzeństwa, rodziców i dziadków – i oczywiście ich dzieci. Dzieci nie wiedziały o napisach z kamienia i historii rodziny i były zaskoczone, że ich ojciec to zrobił i nigdy im o tym uprzednio nie powiedział.

Kiedy wróciliśmy do domu po pogrzebie, dzieci zaczęły rozpamiętywać swoją matkę, a jedna z córek wyjęła starą fotografię przedstawiającą mamę, jej rodzeństwo i rodziców. Było to jedyne zdjęcie całej rodziny, która przeżyła Holocaust, a ona była jedną z dwóch osób w całej rodzinie, która przetrwała.

Na szczęście ich matka często recytowała imiona tych zobrazowanych. Jej najstarszy syn zapamiętał je wszystkie. Zapisaliśmy imiona na papierze, umieściliśmy w kopercie, zdjęliśmy tylną część ramki na zdjęcia i dodaliśmy kopertę.

Niezależnie od tego czy celebrujemy początek nowego życia, zawarcie małżeństwa, czy dzielenie się naszymi myślami z powodu utraty starszego członka rodziny, historia rodziny jest ważna, pomocna i powinna być doceniana.

Każde rodzinne wydarzenie jest okazją do omówienia historii rodziny i dowiedzenia się więcej o swoich przodkach!

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony