Konkurs Walentynkowy: Prześlij nam miłosne listy, pocztówki Twoich przodków!

Komentarze7

Współczesne tradycje walentynkowe w dużej mierze związane są z legendą biskupa Valentina z Terni. Uważa się, że pomógł on poślubić niektórych zakazanych kochanków, takich jak żołnierze, którzy zgodnie z nakazami cesarskimi musieli pozostać bez ślubu. Jak głosi legenda, dawał nowożeńcom kwiaty ze swojego ogrodu.

Współcześnie zakochani obdarowują się kwiatami, jak również wysyłają do siebie może nieco rzadziej listy tradycyjne, a częściej wzruszające wiadomości.

Najstarszą zachowaną walentynkową kartką jest XV-wieczna karta napisana przez Karola, księcia Orleanu w 1415 roku, kiedy miał 21 lat. Był przetrzymywany w niewoli w Tower of London po bitwie pod Agincourt.

Wiadomość sama w sobie była właściwie wierszem, który wyglądał tak:

„Je suis desja d’amour tanné,
Ma tres doulce Valentinée,“
„Mam już dość miłości,
Moja delikatna Valentine,“

Najstarszy, znany angielski list walentynkowy został napisany przez Margery Brews do narzeczonego Johna Pastona w lutym 1477 roku. W liście romantycznym Margery określa Jana mianem „ukochanego Walentego”. Mówi mu również, że „nie jest w dobrym zdrowiu ciała ani serca, i zapewne nie będzie do momentu aż usłyszy od niego”.

Są to przykłady dwóch, krótkich listów napisanych przez zakochanych z różnych epok. Niezależnie od dalekiego dystansu i przeciwieństw, które nie sprzyjały ich miłości – byli oni zapewne bardzo zakochani, i nie tracili czasu, utrzymując listowy kontakt!

Konkurs walentynkowy

Czy posiadasz jakiś stary list miłosny swoich przodków? Być może ktoś w Twojej rodzinie gdzieś odłożył cenne listy miłosne Twoich przodków. Wiele poruszających historii miłosnych być może po prostu zwyczajnie czeka na odkrycie.

W te Walentynki, chcielibyśmy usłyszeć miłosne historie sprzed lat, i ukazać wspaniałe, ręcznie pisane listy miłosne poprzednich generacji. Jeśli posiadasz jakieś listy (nawet w złym stanie), pocztówki, wiersze i romantyczne zapiski sprzed lat, zeskanuj je i prześlij do nas, wraz z krótkim lub długim opisem historii kryjącej się za tym listem.

Opublikujemy je na naszym blogu, i wytypujemy jednego zwycięzcę, który otrzyma ROCZNĄ SUBSKRYPCJĘ PREMIUM PLUS.

W celu wzięcia udziału w konkursie, prześlij nam przepiękne wspominki na katarzyna@myheritage.com i zatytułuj mail: Konkurs walentynkowy, do 22 lutego, 2019.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony

 • Mateusz


  13 lutego, 2019

  Konkurs szkolny nadal nie rozwiazny :/

 • Piotr


  26 lutego, 2019

  Pani Kasiu. Ja wysyłałem na konkurs szkolny 2 razy zdjęcie… nie dotarło do Was? Pierwszy w październiku drugi email w grudniu… Pisała pani w grudniu że po świętach wyniki mają być…

  • Kasia


   5 marca, 2019

   Niestety nic nie dotarło, proszę o przesłanie maila, którym wysyłał Pan zdjęcia

 • Piotr


  12 marca, 2019

  Pani Kasiu, wysyłałem z adresu e-mail: pioge7@wp.pl
  Dwa razy: 23.10.2018 i 23.12.2018r. …

 • Piotr


  13 kwietnia, 2019

  czy jest tu ktoś kto czyta komentarze i potrafi na nie odpowiedzieć?