Wpis eksperta: Zachowywanie starych, rodzinnych listów

Komentarze
Jeśli jesteś szczęściarzem, który jest w posiadaniu ukrytych, starych listów, pamiętaj, jesteś w posiadaniu prawdziwej skarbnicy. Pisanie listów odeszło praktycznie w niepamięć, na rzecz technologii i wymiany wiadomości poprzez pocztę elektroniczną, sms-y i media społecznościowe. Jednakże te stare listy w twojej kolekcji danych genealogicznych powinny zostać zachowane dla przyszłych pokoleń. Niezależnie od tego, czy masz 100 listów, czy tylko jeden, są one ważne dla Twojej historii rodzinnej i wspaniale ją wzbogacają.
Niektóre z twoich kolekcji mogą zawierać listy wojenne. Są one ważne nie tylko dla historii rodziny, ale także dla historii świata, zwłaszcza jeśli twój przodek pisał o wojnie w swoich listach. Listy miłosne są doskonałym źródłem informacji genealogicznych i źródłem informacji o tym, jak Twoi przodkowie spotkali się i zakochali. A listy migracyjne? Są to listy pisane przez członków rodziny, którzy migrowali do różnych krajów. Zachowanie ich doświadczeń jest bezcenną informacją.

Zacznijmy od organizacji starych listów

Po pierwsze, zorganizujmy się. Wielu genealogów ma stosy listów, pudełka na buty pełne listów lub plik listów spiętych gumką lub wstążką.Organizowanie ich pomoże Ci zarządzać rekordami genealogicznymi, a podczas tego procesu prawdopodobnie znajdziesz informacje, których nigdy wcześniej nie znałeś.
–Zorganizuj swoje listy w porządku chronologicznym. To prosty sposób na rozpoczęcie ich porządkowania. Użyj daty z listu lub daty na kopercie. Bądź konsekwentny, używaj jednego lub drugiego.
– Czy masz listy od wielu członków rodziny? Uporządkuj je najpierw według nazwiska, a następnie chronologicznie dla każdego nazwiska. Jest to dobry wybór do organizowania, jeśli chcesz znaleźć list danej osoby w szybki sposób.
–Jeśli posiadasz listy z różnych wydarzeń w życiu twoich przodków, zorganizuj je według zdarzeń. Na przykład, umieść wszystkie litery z II wojny światowej razem, wszystkie listy z uczelni razem itd. Po ich pogrupowaniu, zorganizuj je według daty.
– Najważniejszą częścią organizowania listów jest znalezienie systemu, który działa najlepiej dla Ciebie. Następnie bądź konsekwentny w swoich metodach podczas całego procesu.

Rozwiń i spłaszcz stare listy

Kiedy już zdecydujesz się na metodę organizacji, nadszedł czas na wykonanie pewnych prac konserwacyjnych. Być może słyszałeś słowo „konserwacja” i tak naprawdę nie wiedziałeś, co to znaczy. Oznacza to „podjęcie działań w celu zapobieżenia pogorszeniu lub utracie”, zgodnie ze słownikiem terminów Society of American Archivist.
Autorka tego wpisu jest archiwistą i często otrzymuje następujące pytanie od genealogów „Czy powinienem zostawić list w kopercie czy poza nią?” Moja odpowiedź jest zawsze: wyjmij list z koperty.
Listy pozostawione w kopertach wraz z upływem czasu ulegną większym uszkodzeniom, aniżeli te wyciągnięte z koperty i tak pozostawione. Dlaczego? Kiedy zostawiamy je w kopercie, chcąc ponownie je przeczytać, wyciągamy je z koperty, i wkładamy ponownie. Z czasem fałdy liter osłabią papier i rozerwą się. Oto kilka kroków, które możesz wykonać samodzielnie, aby zachować stare listy:
  • Wyjmij każdy list z koperty i rozłóż go na płasko. UWAGA: Uważaj, aby nie pomieszać list i kopert.
  • Zachowaj każdy list obok koperty. Proponuję, aby podczas wyciągania i spłaszczania każdego listu użyć plastikowego spinacza do papieru, aby przypiąć list do koperty. NIE UŻYWAJ METALOWYCH ZACZEPÓW DO PAPIERU! Metalowe spinacze do papieru uszkodzą Twoje dokumenty, rdzewiejąc i przywierając do dokumentów. Może to powodować plamy z rdzy i być może rozerwanie, gdy spróbujesz podważyć klipsy z papieru.
  • Jeśli twoje listy były złożone w kopercie mogą nie układać się automatycznie płasko. W takim przypadku należy podjąć kroki, aby pomóc im spłaszczyć się. Połóż list na czystej, suchej powierzchni, z dala od światła słonecznego, gdzie można je pozostawić bez zmian przez pewien czas. Koniecznie połóż kopertę obok listu.

Hermetyzowanie starych listów

Teraz, gdy spłaszczyłeś swoje listy, jesteś gotowy, aby je hermetyzować. Termin hermetyzowanie oznacza „otoczyć coś lub całkowicie zakryć coś”. Celem hermetyzacji listów i kopert jest całkowite zabezpieczenie ich przed uszkodzeniem podczas obsługi. Hermetyzowanie ich pomoże również zapobiec przedostawaniu się kurzu i brudu.
Musisz kupić rękawy na dokumenty archiwalne, które nie zawierają kwasów, nie zawierają ligniny i przeszły test P.A.T. (Test aktywności fotograficznej) Materiałem stosowanym w tych rękawach może być mylar, poliester lub polipropylen. Rękawy są we wszystkich rozmiarach, aby pomieścić różne listy stacjonarne. Upewnij się, że rozmiar pasuje do Twoich listów i jeszcze pozostaje jedna-czwarta przestrzeni poza. Nie chcesz chyba wpychać listów do rękawów ani zostawiać tam za dużo przestrzeni, gdyż wtedy listy będą się przemieszczać. Nie pomijaj tego kroku; musisz używać odpowiednich rękawów!
Pamiętaj, aby umieścić kopertę obok listu w rękawie. Pamiętaj, że nie chcesz ich rozdzielać; przez cały czas przechowuj list i kopertę. Jeśli koperta ma klapę, upewnij się, że jest ona zwrócona ku dole, aby nie dotykała listu. Pasek kleju na klapce koperty może zawierać substancje chemiczne, które mogłyby uszkodzić Twój list, jeśli wejdzie w kontakt z listem.
Gdy umieścisz swój list i kopertę razem w rękawie, zobaczysz, że rękaw zamknie się wokół dokumentu za pomocą elektryczności statycznej. To sprawia, że ​​rękaw jest zamknięty, aby chronić twoje listy i nie pozwala im wypaść.
Po zamknięciu listów umieść je w teczkach archiwalnych, a następnie w szafkach na akta lub umieść w segregatorach trójpierścieniowych.
Listy rodzinne to wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju kolekcja. Informacje w nich są bezcenne i powinny zostać zachowane.
Jest to post gościnny archiwisty i profesjonalnego genealoga Melissy Barker, właściciela w Once Upon A Time Genealogy. Melissa ma ponad 26 lat doświadczenia w badaniach genealogicznych i sześć lat doświadczenia w dziedzinie zarządzania archiwami i rejestrami.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony