Jak dożyć 100? Według stulatków!

Komentarze

Obecnie najstarszą żyjącą osobą na świecie jest Kane Tanaka, 116-letnia kobieta mieszkająca w Japonii. Tytuł ten nosi od lipca ubiegłego roku, kiedy zmarła 117-letnia Chiyo Mikayo. 

Najstarsza osoba na świecie, Kane Tanaka, kiedyś i dziś [credit: Guinness World Records]
Co kryje się więc za sekretem długiego życia? Cóż, Kane przypisuje swoją długowieczność rodzinie, snu, nadziei i wierze w Boga. Wielu innym stulatkom zadano to samo pytanie i udzielili oni na nie bardzo różnych odpowiedzi.

Oto kilka rad od najstarszych ludzi na świecie, jak prowadzić długie, zdrowe życie….chociaż zapewne niektóre rady weźmiesz do siebie z przymrużeniem oka. 

Długowieczność: Jedz dobrze…. Cokolwiek to dla ciebie znaczy

Lekarze przypominają nam od dziesięcioleci, że to, co jemy, wpłynie na naszą ogólną długość życia, więc nie będzie zaskoczeniem, że niektórzy stulatkowie przypisują swoją długowieczność właśnie diecie. Alida Victoria Grubba Rudge – która przeżyła 113 lat – poleciła zdrowe odżywianie, a Alimihan Seyiti, która twierdzi, że urodziła się w 1886 roku, mówi, że pije dużo zimnej wody i trzyma się głównie wegetariańskiej diety.

Wielu najstarszych ludzi na świecie podzieliło się nieoczekiwanymi poradami żywieniowymi. Pearl Cantrell przypisała 116 lat jedzeniu bekonu każdego dnia; Elizabeth Sullivan, która dożyła 106 lat, picia 3 razy dziennie  Dr. Peppers; Agnes Fenton, która zmarła w wieku 112 lat, dziennej dawce “Miller High Life” i “Johnnie Walker Blue Label”. Emiliano Mercado del Toro “otrzymał tytuł” najstarszego człowieka świata w 2004 roku i zachował go przez 3 lata aż do śmierci w wieku 115 lat, twierdził, że to grzyby, portorykańskie danie z mączki kukurydzianej i dorsza, utrzymywało go przy życiu tak długo.

Długowieczność: Zostań singlem…. albo nie

Niektórzy stulatkowie, jak Susannah Mushatt Jones (Stany Zjednoczone, wiek 116 lat), Leandra Becerra Lumbreras (Meksyk, wiek 127 lat) i Emma Morano (Włochy, wiek 117 lat), twierdziłyi, że pozostanie singlem było głównym czynnikiem wpływającym na ich długowieczność. Clara Meadmore, która dożyła 108 lat, twierdziła, że jest „zbyt zajęta” na jakiekolwiek intymne związki. 

Natomiast wspomniany wyżej Emiliano Mercado del Toro częściowo przypisuje swoje długie życie miłości do kobiet. Mbah Ghoto, który zmarł w zadziwiającym wieku 146 lat, powiedział NPR, że ma długie życie, „ponieważ mam ludzi, którzy mnie kochają, i opiekują się mną”.

Czy to więc przypadek, że wydaje się, iż w tej kwestii zdania i doświadczenia podzielone są ze względu na płeć? Być może: badania wykazały, że mężczyźni żyją dłużej, gdy są w małżeństwie, podczas gdy kobiety zamężne mają taką samą średnią długość życia jak niezamężne kobiety. Kobiety, które mają silne przyjaźnie z kobietami, żyją jednak zazwyczaj dłużej niż te, które ich nie posiadają. 

Długowieczność: Pracuj ciężko, odpoczywaj długo

Jessie Gallan, która zmarła w wieku 109 lat, zaczęła pracować jako dojarka w wieku 13 lat. Twierdziła, że jej życiowa etyka pracy przyczyniła się do jej podeszłego wieku.

Jessie Gallan [credit: zeptha.com]
Jessie Gallan [credit: zeptha.com]
Z drugiej strony, Leandra Becerra Lumbreras, wspomniana powyżej, przypisała swoje długie życie nawykowi spania przez wiele dni. Kamato Hongo, która zmarła w wieku 116 lat, spała tak wiele, że jej rodzina czasami karmiła go podczas snu. Mary Francis Carruba, która w 2015 roku skończyła 100 lat, mówi, że sekretem dłuższego życia jest „być leniwym”. 

Długowieczność: Używki? 

Stulatkowie twierdzą również, że to palenie i alkohol utrzymywały ich w dobrym zdrowiu. Jeanne Calment, która żyła 122 lata, piła wino portowe, co tydzień jadła prawie kilogram czekolady i paliła papierosy w wieku od 21 do 117 lat. Batuli Lamichhane, który w zeszłym roku skończył 116 lat, pali paczkę i pół dziennie i twierdzi, że pomogło mu to w długim życiu. Dorothy Parke powiedziała, że jej lekarz twierdzi, że to właśnie picie pomogło jej w osiągnięciu setnych urodzin.

Długowieczność: Najstarsza Polka

Najstarszą osobą z Polski jest Pani Tekla Juniewicz, urodzona 10 czerwca 1906 r., ma obecnie 113 lat i pochodzi ze Śląska. Wg gazetasenior.pl „zapytana podczas swoich 111. urodzin o sekret długowieczności, odpowiedziała „głód i bieda”. Należy przy tym rozumieć szeroko pojęty umiar w każdym aspekcie życia”

Pani Tekla Junewicz, kiedyś i dziś (Fot. gerontology.wikia.org)

Wszystkim wymienionym stulatkom życzymy zdrowia i gratulujemy wieku!

Co o tym sądzisz? Czy zastosowałbyś/-abyś się do tych porad? Ile lat miała bądź ma najstarsza osoba w Twojej rodzinie? Podziel się z nami w komentarzach poniżej!

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony