Konserwacja wycinków z gazet: 5 kroków

Komentarze

Nekrologi, ogłoszenia o małżeństwach, ogłoszenia o urodzinach to tylko kilka rodzajów wycinków prasowych, które są ważne dla genealogii i Twoich odkryć. Oprócz informacji o narodzinach, małżeństwach i zgonach, strony społeczne zawierają historie bogate w informacje o osobach będących przedmiotem zainteresowania, jak również o różnych działaniach i wydarzeniach społecznych.

Czy jesteś posiadaczem wycinków z gazet z różnych lat? Czy archiwizujesz je i przechowujesz w taki sposób, aby nie zniszczyły innych dokumentów? Tak, wycinki z gazet ulegają zniszczeniu, a nawet mogą uszkodzić inne dokumenty. Papier używany do produkcji gazet jest bardzo kwaśny, a substancje chemiczne w druku gazetowym mogą pozostawić pomarańczową lub ciemną plamę po kontakcie z innym dokumentem. Zapewne nie chcesz, aby stało się tak w przypadku oryginalnych dokumentów, takich jak akty zgonu, akty urodzenia i akty małżeństwa. Uszkodzenia w wycinkach z gazet są nieodwracalne!

Przeszukaj ponad 80 milionów rekordów prasowych w MyHeritage SuperSearch™.

Oto pięć prostych kroków, które archiwista domowy może podjąć, aby archiwizować wycinki z gazet w sposób, który nie zaszkodzi innym dokumentom:

  1. Zdigitalizuj wycinki z gazet. Można to zrobić poprzez zeskanowanie lub sfotografowanie ich, a następnie zapisanie ich na komputerze, dysku lub na dysku twardym z kopią zapasową. Jest to doskonałe rozwiązanie konserwacyjne, które powinniśmy wykonać w odniesieniu do wszystkich naszych dokumentów, fotografii i zapisów genealogicznych. Po zdigitalizowaniu wycinków z gazet można zdecydować, czy zachować je, czy też wyrzucić. 
  2. Wykonaj dobrej jakości fotokopie wycinków. Upewnij się, że źródła w wycinkach z gazet, jeśli takie istnieją, są zapisywane na kserokopii za pomocą miękkiego #2 ołówka. Wiele wycinków z gazet nie zawiera daty ani nazwy gazety, ponieważ informacja ta została usunięta. Użyj archiwalnego papieru fotograficznego, aby upewnić się, że kopie nie uszkodzą innych dokumentów, których dotykają. Po wykonaniu dobrej jakości kopii, ponownie możesz zdecydować, czy zachować wycinek z gazety, czy też go wyrzucić. 
  3. Jeśli zdecydujesz się na przechowywanie wycinków z gazet, kup bezpieczne rękawy archiwalne/ teczki aktowe, aby je przechować. Rękawy na materiały archiwalne chronią wycinki i zapobiegają uszkodzeniom, jakie mogą one spowodować, dotykając innych dokumentów w kolekcji. Rękawy te można nabyć w dowolnym sklepie internetowym dostarczającym materiały archiwalne. Są one dostępne w wielu różnych rozmiarach i kształtach. 
  4. Do każdego rękawa należy włożyć tylko po jednym klipsie. Napełnianie rękawa wieloma wycinkami z gazet może je uszkodzić. Przechowywanie wycinków z gazet w oddzielnych rękawach zapewnia, że nie będą one dotykać żadnych innych dokumentów.
  5. Przechowuj zachowane wycinki z gazet w plikach genealogicznych, trójpierścieniowych segregatorach lub gdziekolwiek przechowujesz swoje zapisy genealogiczne. Upewnij się, że temperatura i wilgotność w danym pokoju są spójne. Temperatura powinna wynosić około 18 stopni Celsjusza, a poziom wilgotności powinien wynosić około 35%. Nie przechowuj danych genealogicznych na strychu lub w piwnicy.
Wycinek z gazety Emma Skyes z archiwalnych zbiorów Houston County, Tennessee Archives
Nekrolog Erma L. (Cole) Fetterman.

Tych pięć prostych kroków zapewnia zachowanie wycinków z gazet i zapisanie zawartych w nich informacji.

Hrabstwo Houston, klasa TN odwiedza cyrk i słonie.

UWAGA: Nie należy laminować wycinków z gazet ani żadnych dokumentów genealogicznych. Arkusze do laminowania zawierają substancje chemiczne, które z czasem mogą przedostać się do dokumentów i je zniszczyć. Laminowanie jest bardzo trudne do odwrócenia. Z dokumentami, nie należy wykonywać żadnych kroków, których nie da się cofnąć.

Reklama Ruth’s Beauty Shop z archiwalnych kolekcji Houston County, Archiwum Tennessee

Upewnij się, że wszystkie płyty genealogiczne, gazety i wycinki z gazet są przechowywane w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Gazety ulegają zniszczeniu bardzo szybko, gdy są przechowywane w ciepłym i wilgotnym środowisku.

Gazety i wycinki z gazet są dla genealogów kopalnią informacji. Pamiętaj, aby zachować te, które posiadasz!

Reklama Waggoner Medicine z archiwalnych kolekcji Houston County, Tennessee Archives

Ten post ekspercki został napisany przez archiwistę, a zarazem profesjonalnego genealoga, Melissę Barker, właścicielkę Once Upon A Time Genealogy. Ma ona ponad 26 lat doświadczenia w badaniach genealogicznych i 6 lat doświadczenia w dziedzinie zarządzania archiwami/rejestrami.  

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony