Podstawy Genealogii: Rozdział 2: Utwórz drzewo genealogiczne w 6 krokach

Komentarze

Historia rodzinna sięga wieków. Każdy członek rodziny posiada swój mały świat, z  życiem pełnym historii, lekcji i wniosków. Z tak wieloma informacjami do nauki, dzielenia się, i zachowania dla przyszłych pokoleń, skąd wiadomo na czym się skoncentrować podczas tworzenia drzewa genealogicznego? 

W drugiej serii podstaw genealogii – przewodnik krok po kroku (tutaj znajdziesz pierwszy rozdział), który pomoże Ci zwiększyć Twoje know-how, jak tworzyć drzewo genealogiczne – przedstawiamy Ci 6 kroków, jak sprawić, by Twoje drzewo rosło w siłę. 

Polecamy rozpocząć od następujących kroków: 

1.Jak utworzyć drzewo genealogiczne? Imię i nazwisko

Wiele zapisów historycznych można przeszukiwać po imieniu, ważne jest, aby pamiętać, że nazwiska ludzi zmieniają się – z różnych powodów – w ciągu ich życia. W wielu kulturach – ale nie we wszystkich – kobieta przyjmuje nazwisko męża, kiedy wychodzi za mąż, a ich dzieci dziedziczą to nazwisko. Jednak nie jest tak we wszystkich krajach!  W Hiszpanii, na przykład, ludzie zachowują te same dwa nazwiska (jedno od Ojca i jedno od matki) przez całe życie i nie wolno im ich zmieniać, chociaż niedawno wprowadzone prawo pozwala na wybór nazwiska Ojca lub Matki. 

Czasami nazwiska są rzadkie, mogą wygasnąć i trudno je śledzić. Niekiedy nazwiska są rzadkie, ich linia może wygasnąć, i trudno prześledzić ich historię. 

W Islandii nazwisko osoby składa się z nazwiska ojca (lub matki) oraz imienia „sson” dla syna i „sdóttir” dla córki, co oznacza, że nazwisko zmienia się z każdym pokoleniem i różni się w zależności od płci! 

Nasze narzędzie SuperSearch™ skanuje blisko 10 miliardów rekordów historycznych, aby pomóc Ci znaleźć więcej informacji o danym nazwisku.

Innym powodem, dla którego ktoś może zmienić swoje imię, jest imigracja. Irving Berlin, jeden z najsłynniejszych amerykańskich autorów tekstów piosenek, był rosyjskim imigrantem żydowskim, którego prawdziwe imię narodziło się jako Israel Beilin. Jerry Yang, założyciel Yahoo!, wyemigrował do USA z Tajwanu jako dziecko, a jego imię było pierwotnie Chih-Yuan. Wielu imigrantów wybrało nową nazwę, aby pomóc im lepiej się wtopić i zintegrować z lokalną kulturą – lub ułatwić wymowę ich imienia miejscowym. Jednak żadne nazwiska imigrantów do USA nie zostały nigdy zmienione na Ellis Island ani w żadnym innym amerykańskim porcie wjazdowym. Jednym z największych mitów genealogicznych jest to, że nazwiska imigrantów zostały zmienione przez urzędników imigracyjnych. 

Kolejnym powodem zmiany nazwiska jest imigracja. Irving Berlin, jeden z najpopularniejszych, amerykańskich twórców tekstów piosenek, był rosyjskim, żydowskim imigrantem, którego prawdziwe imię i nazwisko, nadane po urodzeniu, brzmiało Israel Beilin. Jerry Yang, założyciel Yahoo!, wyemigrował do USA z Tajwanu, jako dziecko, a jego imię i nazwisko po urodzeniu brzmiało Chih-Yuan. Wielu imigrantów zmienia swoje nazwiska ze względu na okoliczności związane z akceptacją społeczeństwa i ze względu na szybsze zasymilowanie z lokalną społecznością – lub też, tak by ich nazwisko było łatwiejsze do wymówienia. Jednakże, wiadomo jest, że nikt na amerykańskiej wyspie Ellis Island nigdy nie zmienił nazwiska, oraz w żadnym porcie wjazdowym. Jednym z największych mitów genealogicznych jest to, iż  nazwiska imigrantów zostały celowo zmienione przez urzędników imigracyjnych.

Ludzie niekiedy zmieniali nazwisko z przyczyn religijnych i duchowych, dlatego, że musieli ukrywać swoje pochodzenie, lub też gdyż zwyczajnie nie lubili swojego nazwiska. 

Jeszcze bardziej skomplikowane było to, iż jeszcze przed wynalezieniem prasy drukowanej i mediów masowych. nie było standardowych pisowni dla imion i nazwisk. 

To oznacza, naziwsko tej samej osoby mogło zostać zapisane różnym stylem pisania, w różnych aktach, i tym samym trudniejsze do odczytania – jako, że osoba zapisywana w aktach nie podpisywała się sama, błąd zazwyczaj pochodził od urzędnika, księdza, lub innej osoby zapisującej nazwisko. 

Te wszystkie kwestie utrudniają pracę genealoga. MyHeritage przygotowało się na występowanie takiej możliwości, a mianowicie Record i Smart Matching™. Nasza technologia rozpoznaje połączenia między nazwiskami, nawet w różnych ich wersjach, zaczynając od łatwiejszych (takich jak William vs. Bill), czy nieco trudniejsze do wykrycia, a więc Alessandro vs. Sasha.

Record Matching™ automatycznie przeszukuje członków rodziny, których dodałeś do swojego drzewa genealogicznego w naszej ogromnej bazie danych, oszczędzając Ci niezliczone godziny przeglądania. Dodaliśmy również pierwszą na świecie technologię tłumaczenia imion dla rekordów historycznych, co oznacza, że nie musisz czytać lub rozumieć oryginalnego języka rekordu, aby znaleźć członków swojej rodziny w nim wymienionych. To ogromna pomoc dla wielu aspirujących genealogów, którzy często znajdują się w sytuacji podbramkowej, trafiając na trop członka rodziny, który pochodzi z kraju, którego języka nie znają. 

Smart Matching™ odnajduje powiązania pomiędzy Twoim drzewem genealogicznych, a drzewami genealogicznymi innych uczestników, co pozwoli Ci na dodanie wartościowych informacji do Twojego drzewa genalogicznego, i pozwoli na utrzymywanie kontaktu z członkami rodziny, w celu porównania informacji. 

Upewnij się, że notujesz wszelkie, dodatkowe nazwiska, których dana osoba mogła używać, i zawsze pamiętaj, że jedna i ta sama osoba mogła zmienić swoje nazwisko, na przykład przeprowadzając się z jednego miejsca do drugiego. 

Funkcja “tłumaczenia” imion na MyHeritage została dodana również do rekordów historycznych, co oznacza, że nie musisz znać lub rozumieć język danego rekordu historycznego, w celu odnalezienia członków rodziny, zarejestrowanych w tych właśnie aktach. To prawdziwa rewolucja dla genealogów, którzy często znajdują się w punkcie bez wyjścia, kiedy odnajdują swojego przodka w kraju, w którego języku nie rozmawiają. 

2.Jak utworzyć drzewo genealogiczne? Daty i lokalizacja urodzenia, zawarcia małżeństwa i data zgonu. 

Szukając nazwiska zazwyczaj będzie bezskuteczne, jeśli nie masz pojęcia, kiedy i gdzie osoba, której poszukujesz żyła i mieszkała – szczególnie jeśli ich nazwisko jest popularne. Korzystając z MyHeritage SuperSearch™, otrzymasz takie dane, jak data urodzenia, zgonu, i akta urodzenia oparte na przybliżonym czasie i miejscu urodzenia. Ponadto można wywnioskować dodatkowe informacje o innych członkach rodziny na podstawie dat i miejsc, w których odbywają się wydarzenia związane z cyklem życia członków rodziny. Jeśli masz pradziadka, który urodził się 1903 roku, istnieje szansa, że jego rodzic urodził się około 20-30 lat wcześniej.

3.Jak utworzyć drzewo genealogiczne? Edukacja

Wiedza o wykształceniu danej osoby może ujawnić wiele na temat życia danej osoby: W jakim środowisku wychowali się, zawód (patrz poniżej), status społeczno-ekonomiczny. Wiele szkół średnich i wyższych prowadzi rejestr swoich absolwentów i być może uda się znaleźć w nim cenne informacje na temat krewnych. MyHeritage posiada całą sekcję rekordów szkolnych i uniwersyteckich, które możesz przeszukiwać – w tym ekskluzywną kolekcję roczników amerykańskich. Zbiór roczników zawiera prawie 290 milionów rekordów, a MyHeritage przeprowadził wyczerpujący proces identyfikacji i konsolidacji informacji zawartych w zbiorze, aby aby były one łatwe w użyciu dla użytkowników. Połączyliśmy wszystkie zdarzenia o tej samej nazwie w roczniku w jeden rekord i podjęliśmy dodatkowy wysiłek w celu zidentyfikowania ocen studentów dla niektórych rekordów, tak aby możliwe było określenie ich wieku i oszacowanie ich roku urodzenia.

4. Jak utworzyć drzewo genealogiczne? Zawód

Zawody mogą również dostarczyć wielu informacji na temat tego, kim byli nasi krewni: co było dla nich ważne, jak utrzymywali swoją rodzinę, a także jakie umiejętności, talenty i majątek mogli posiadać. Wiele zapisów Spisów Powszechnych obejmuje zawód danej osoby. Spisy Powszechne są rejestrowane przez rząd danego kraju w celu trzymania pieczy nad przyrostem urodzeń i mogą być nieocenione w dostarczaniu informacji o Twojej rodzinie w roku, w którym przeprowadzono Spis Powszechny.  Rekord zazwyczaj zawiera imiona i nazwiska, daty urodzenia, wiek w dniu ostatnich urodzin i aktualne miejsce zamieszkania, jak również zawód – być może znajdziesz w Spisie dom, w którym mieszkali Twoi przodkowie. Nasza kolekcja zawiera Spisy Powszechne i listy wyborców z Ameryki Północnej i Południowej oraz Europy i Oceanii

5.Jak utworzyć drzewo genealogiczne? Lokalizacja i daty imigracji

Pochodzenie wielu z nas jest “imigranckie”. Dowiedzenie się, kiedy i w jakich okolicznościach Twoi przodkowie zamieszkali w miejscu, w którym się urodziłeś, pomoże Ci lepiej zrozumieć własną kulturę i dostarczy Ci wskazówek, gdzie możesz szukać dalej, by wrócić do poprzednich pokoleń. Rejestry imigracyjne często wspominają, skąd pochodzi imigrant. MyHeritage posiada sekcję zapisów dotyczących imigracji i podróży, w tym listy pasażerów i przylotów z USA, Kanady, Europy, Azji, Oceanii i Ameryki Łacińskiej.

6. Jak utworzyć drzewo genealogiczne? Opis fizyczny 

Dlaczego mam niebieskie oczy? Czy czerwone włosy występują w Twojej rodzinie? Zauważenie cech fizycznych krewnych daje głębsze zrozumienie, kim jesteś i dlaczego tak wyglądasz! Pomaga również “namalować” bardziej żywy obraz dla przyszłych pokoleń, które mogły nie mieć szansy na spotkanie z krewnymi, zwłaszcza jeśli nie posiadacie zdjęć.

Cechy fizyczne są czasem odnotowywane w zapisach wojskowych. MyHeritage oferuje ponad 45 milionów zbiorów rekordów wojskowych.

Do dzieła!

Znalezienie tych sześciu elementów dla Twojej rodziny – imion, dat i miejsc urodzenia, śmierci i małżeństwa, edukacji, zawodu, szczegółów imigracyjnych i cech fizycznych – zamieni Twoje drzewo w żywy portret rodzinny. Zacznij od zapisania nazwisk wszystkich krewnych, o których wiesz, a następnie wymień każdy brakujący puzzel i dodaj tak wiele szczegółów, jak tylko możesz. 

Jak daleko wstecz w historii Twojej rodziny udało Ci się dotrzeć? Daj nam znać w komentarzach!

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony