Czy kolejność urodzenia dziecka ma wpływ na jego charakter?

Komentarze

Temat kolejności urodzenia i jego wpływu na charakter człowieka budzi wiele pytań, i od czasu do czasu ukazują się nowe badania w tym obszarze. Czy kolejność urodzenia ma wpływ na Twój charakter? Kolejność ta może mieć wpływ na osobowość, zachowanie, zdolności intelektualne, prestiż zawodowy, a nawet wygląd i zdrowie.

Michael Grose – odnoszący sukcesy autor, który pisze również do różnych magazynów dla rodziców i gazet o wychowaniu dzieci i współistnieniu rodziców i dzieci – zebrał swoje ustalenia na temat kolejności narodzin w książce „Dlaczego pierworodni rządzą światem, a najmłodsi chcą go zmieniać”. Autor wyjaśnia między innymi, dlaczego dzieci, które mają tych samych rodziców, wychowując się w tym samym środowisku ekonomicznym i socjologicznym, mimo to rozwijają tak różne osobowości, zainteresowania i talenty.

Dla autora, pierwsze dziecko jest zazwyczaj tak wyjątkowe jak pierwsza, wielka miłość. Relacja między pierwszym dzieckiem a jego rodzicami jest naznaczona poczuciem obcości. Rodzice są zazwyczaj bardzo zmartwieni i brak doświadczenia nie pozwala im po zwyczajnie cieszyć się czasem spędzonym z dzieckiem. Podążają oni za każdym krokiem i bardzo dokładnie wszystko analizują.

W wyniku zaangażowania rodziców dzieci te zazwyczaj rozwijają się bardzo szybko. Zaczynają mówić wcześniej, zaczynają chodzić wcześniej niż rodzeństwo, które urodziło się później. Często zdarza się, że rodzice są bardzo konsekwentni i surowi wobec pierworodnych oraz że mają zbyt wiele oczekiwań wobec dziecka (co może prowadzić do frustracji). Interesujące jest to, że dzieci te często później wybierają zawody, w których mogą zajmować stanowiska kierownicze.

“Dzieci kanapkowe”, a więc te pośrodku, często myślą, że są w gorszej sytuacji, ponieważ nie otrzymują pełnej uwagi rodziców i nie mają statusu pisklęta. Badania pokazują jednak, że dzieci te są lepiej przygotowane do dorosłego życia. Ponieważ mają do czynienia ze starszym i młodszym rodzeństwem, posiadają lepsze zdolności negocjacji. Są bardziej dyplomatyczni, bardziej elastyczni i bardziej wrażliwi niż ich rodzeństwo i zazwyczaj lepiej radzą sobie z rozczarowaniami.

Najmłodsze dziecko jest zwykle buntownikiem. Chce zmienić świat i zdystansować się od tradycji rodzinnych. Bardzo często dzieci te są bardzo zabawne i w humorze znajdują szansę odróżnienia się od swojego rodzeństwa, a tym samym zyskania większej uwagi. Często znajdują się oni w uprzywilejowanej pozycji, są rozpieszczani przez wszystkich członków rodziny.

Co sądzisz o tych badaniach? Czy jest w tym jakaś prawda? Czy zauważyłeś podobieństwa do powyższych badań w Twojej rodzinie? Podziel się z nami w komentarzach poniżej! 

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony