Polacy, którzy otrzymali Literacką Nagrodę Nobla

Komentarze

W ostatnich dniach bardzo dużo słyszymy i czytamy w mediach o Oldze Tokarczuk, która 10 grudnia odebrała Litarecką Nagrodę Nobla z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa za rok 2018.

W MyHeritage serdecznie Gratulujemy Pani Oldze!

W tym wpisie chcielibyśmy przbybliżyć wszystkich Polaków, którzy do tej pory odebrali tę Nagrodę:

1.Henryk Sienkiewicz, 1905 rok

Był powieściopisarzem, publicystą i nowelistą, a zarazem jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy na przełomie XIX i XX wieku, w 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Ze szkoły zapewne pamiętamy takie powieści Henryka Sienkiewicza, jak Ogniem i mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski, Krzyżacy, czy w Pustyni i w puszczy.

Fot. Wikipedia

2.Władysław Reymont, 1924 rok

Nowelista, prozaik, to główny przedstawiciel realizmu z elementami naturalizmu w Młodej Polsce. Zapewne z lekcji języka polskiego pamiętacie czterotomową “epopeję chłopską” Chłopi, i to właśnie za to dzieło Reymont otrzymał Literacką Nagrodę Nobla.

Fot. Wikipedia

3.Czesław Miłosz, 1980 rok

Czesław Miłosz był prozaikiem, poetą, eseistą, tłumaczem i dyplomatom. Do 1980 roku jego dzieła były obłożone cenzurą. Od 1951 roku do 1960 przebywał na emigracji we Francji, następnie do 1993 roku we Francji. W 1980 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. W swoich dziełach poruszał najróżniejsze tematy, między innymi widoczne są tam jego zainteresowanie religiami świata, stosunkami międzyludzkimi i filozofią.

Fot. Wikipedia

4.Wisława Szymborska, 1996 rok

Szymborska była eseistką, poetką i między innymi tłumaczką. W 1996 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Szymborska w swojej twórczości poruszała takie tematy, jak człowiek uwikłany w historię, uświadomienie sobie, że wiedza polega na niewiedzy, oraz paradoks istnienia i niemożliwość ogarnięcia tychże paradoksów.

Fot. Wyborcza.pl, Wisława Szymborska odbiera Nagrodę Nobla za rok 1996 r. z rąk króla Karola XVI Gustawa

5.Olga Tokarczuk, 2019 rok

To pisarka, poetka, autorka scenariuszy i eseistka. Nagrodę Nobla otrzymała za twórczość w roku 2018, i została wyróżniona za “narracyjną wyobraźnię”. W swojej twórczości nawiązuje do tematów innowacji i odwagi, które napędzają rozwój człowieka oraz technologii.

Fot. wiadomosci.radiozet.pl, Olga Tokarczuk odbiera Nagrodę Nobla

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony