Najstarsza blogerka świata odkrywa swoje korzenie i opowiada o sekrecie długowieczności

Komentarze

Kiedy Dagny Carlsson ze Szwecji odbyła kurs komputera dla seniorów w wieku 99 lat, jej nauczyciel zapytał jej, jaki jest jej cel uczestnictwa w zajęciach, ona odpowiedziała: “Chcę stać się blogerką”.

Dagny ma obecnie 107 lat, i jest najstarszą blogerką na świecie. “Kiedy byłam młoda, marzyłam o tym, aby zostać pisarką,” wyjaśnia. Internet dał jej możliwość, aby spełnić to marzenie: jej blog otrzymał około 4 miliony wizyt.

“Kiedy jesteśmy młodzi nie interesujemy się zbytnio naszymi korzeniami,” mówi Dagny “kiedy jednak starzejemy się, zaczynamy zastanawiać się nad naszą historią rodzinną, i dlaczego staliśmy się taką osobą, jaką jesteśmy.”

Dagny była bardzo podekscytowana zrobieniem testu DNA MyHeritage i otrzymaniem informacji na temat swojego pochodzenia. Odwiedziliśmy ją w domu, w Sztokholmie, aby przekazać jej wyniki testu, i dodatkowe informacje, które odkryliśmy na temat historii jej rodziny, oraz aby porozmawiać z nią na temat jej wspomnień z dzieciństwa, o przeszłości i teraźniejszości, oraz jej radach i wskazówkach na przeżycie długiego, i dobrego życia. Poniżej prezentujemy wideo z naszego spotkania i z rozmów (w języku angielskim):

Dagny urodziła się 8 maja, w Kristianstad, w Szwecji. Jej pierwsze wspomnienia to te z okresu I Wojny Światowej.

Z poprzedniego pokolenia, ojciec Dagny miał zaledwie 6 lat, kiedy jego mama zmarła w 1891, jego ojciec – Erik Persson – został wdowcem z 5-ciorgiem dzieci w wieku od 4 do 10 lat.

Tego samego roku rodzina utraciła także małą Annę, która miała zaledwie 2 lata. W 1893 roku Erik poślubił Hannę Hansdotter, która miała 3 swoich dzieci. Co więcej, wspólnie mieli z czasem 4 dzieci.

Udało nam się dokonać niesamowitego odkrycia o dziadku Erika Persson’a od strony mamy (prapradziadku Dagny) Tuve Sköld’dzie: znaleźliśmy zapis wojskowy, który mówi, że służył w pułku karabinierów w ostatniej fazie wojny napoleońskiej, w latach 1813-1814. Wysoce prawdopodobne jest, że pradziadek Dagny walczył w tej wojnie.

Reakcja Dagny na tę informację była następująca: “To bardzo ekscytująca informacja, jestem bardzo dumna,” – powiedziała.

Dagny testuje DNA MyHeritage

 

Dagna sądziła, że jest wyłącznie pochodzenia szwedzkiego, jednak okazało się, że ma również korzenie wschodnio-europejskie: w 96.6% jest pochodzenia skandynawskiego, w 3.4% pochodzenia wschodnio-europejskiego. 

“Interesujące!” powiedziała Dagny. “Nie sądziłam, że mam jakiekolwiek korzenie poza Skandynawią.”

Świat się zmienia

Zapytaliśmy Dagnę, czy jest dzisiaj coś takiego, czy istnieje coś takiego, o czym nigdy nie pomyślałaby, że będzie dostępne czy powszechne w dzisiejszych czasach.

“Nigdy nie sądziłam, że będziemy mogli latać,” odpowiedziała, “nie sądziłam, że człowiek wyląduje na księżycu! Niegdyś, rozmawialiśmy o rzeczach niemożliwych do osiągnięcia dla człowieka, jedną z nich, było dostanie się na księżyc. Jednak nawet to stało się możliwe.”

Sekret długiego życia w szczęściu 

Jaki jest więc sekret Dagny na dożycie 107 lat w zdrowiu, i na bycie nadal aktywnym?

“Sekretem długiego życia jest posiadanie dobrego punktu zaczepienia/startu i zdrowe geny,” powiedziała, “oraz ruch. Musisz używać nie tylko głowy, ale i swoich nóg, aby zostać szczęśliwym.” 

Jaką radę dałabyś młodym ludziom? “Moją radą jest to, aby dużo się ruszać, jeść zdrowo i spać w nocy, i nie chodzić na imprezy za często, oraz nie być osobą, która nie troszczy się o nic, ani nikogo. Najważniejsze jest, aby pozostać zdrowym. Brak zdrowia nie pozwoli Ci kontynuować życia, tak jakbyś chciał.”

Jeszcze styczeń, być może rada Dagny może posłużyć dla co niektórych, jako noworoczne postanowienie. W wieku 107 lat, Dagny czuje i wie, jak ważne jest w życiu zdrowie – i wiedza, skąd przyszliśmy. 

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony