Które imiona były najczęściej nadawane dzieciom w Polsce w 2019?

Komentarze

Tradycyjne, a więc Stanisław czy Kinga, czy może pochodzenia obcojęzycznego? Jakie imiona podobają się Wam najbardziej? 

Jak podało Ministerstwo Cyfryzacji w 2018 roku najpopularniejszymi imionami w Polsce były Antonii i Zuzanna. Na drugim miejscu uplasowały się Jakub i Julia. 

Co ciekawe, w roku 2019 Antonii i Zuzanna również uplasowały się na 1.wszym miejscu listy najczęściej nadawanych imion dla dzieci! Zaraz po nich, najczęściej wybierano imię Jan i Julia. Trzecie miejsce w szeregu zajęły: Jakub i Zofia. 

Pochodzenie imion w Polsce

Na przestrzeni wieków imiona w Polsce ewoluowały, i z czasem dodawano nowe grupy lub też przekształcano te stare. Do najpopularniejszej i najstarszej grupy należą imiona staropolskie (słowiańskie), takie jak: Stanisław (przykład imienia życzącego), o charakterze dwuczłonowym, tutaj: stan: stać się + sława, bądź Wojciech: wojownik + cieszyć się. 

Kolejną grupą są imiona chrześcijańskie; w okresie późnego średniowiecza do Polski przeniknęły imiona świętych niemieckich, takie jak Kinga, Karol, czy Robert. Wiele imion “przybyło” bezpośrednio z łaciny, i bardzo szybko znalazły polskie odpowiedniki; wśród nich znajdziemy: Paweł czy Piotr. 

Kolejną grupę tworzą imiona, które zostały zapożyczone z innych języków, następnie spolszczone. Należą do nich na przykład: Tatiana, Natasza (pochodzenia rosyjskie), Witold (pochodzenie litewskie), czy Luiza i Błażej (pochodzenie francuskie).

Czy jesteś zwolennikiem imion staropolskich, czy też tych zapożyczonych z innych języków? Czy w Twojej rodzinie w roku 2019 przyszło na świat jakieś dziecko? Jakie imię zostało mu nadane? Podziel się z nami w komentarzach poniżej! 

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony