Ikigai

Ikigai: Jakie są Twoje powody, aby codziennie rano wstawać?

Komentarze

Do napisania tego wpisu zainspirowała mnie książka “Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”, autorstwa Hectora Garcia i Francesc’a Miraless’a. 

Co jest Twoją pasją? Co codziennie rano motywuje Cię do tego, aby wstawać z łóżka, w odniesieniu do czynności, zawodu, czy właśnie wyżej wspomnianej pasji, której się oddajesz. W odpowiedziach na te pytania kryje się sedno “Ikigai”, a więc japońskiego sposobu na życie, na długie życie, w szczęściu. 

Potocznie mówiąc “Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”, to coś co powoduje w nas “przepływ”, zajęcie, zawód, czy czynność, która sprawia, że z uśmiechem wstajemy rano z łóżka; to czynność, która sprawiająca, że czas jakby “zatrzymuje się”. Wyobraźmy sobie, że tak bardzo kochamy swoją pracę czy hobby, że nawet na moment nie spoglądamy na zegarek! Czynność ta sprawia, że nasze ciało i umysł oddaje się z miłością i szacunkiem temu, co wykonujemy. 

W książce “Ikigai” autorzy między innymi zestawiają dziesięć zasad, które pochodzą z wiedzy przekazanej od osób starszych, mieszkających na Ogimi, wyspie Okinawa, która nazywana jest również “miasteczkiem stulatków”. Oto one: 

  1. Pozostań aktywny, nawet jeśli przejdziesz na emeryturę. Nie zamykaj się, wykonuj czynność, która sprawia Ci przyjemność! Być może to ogrodnictwo, stolarstwo, a może czytanie książek? 
  2. Traktuj życie ze spokojem!
  3. Nigdy nie jedz do syta. Nie opychaj się!
  4. Otaczaj się ludźmi dobrymi dla Ciebie, osobami, które dobrze Ci życzą, dobrymi przyjaciółmi!
  5. Ruszaj się, wędruj, biegaj, nie zapominaj o drobnym nawet ruchu każdego dnia!
  6. Uśmiechaj się (nie zamartwiaj się na zaś!)
  7. Pozostań w kontakcie z przyrodą.
  8. Praktykuj wyrażanie wdzięczności! 
  9. Żyj teraz, nie myśl o przeszłości!
  10. Podążaj za swoją pasją, talentem, za swoim Ikigai.

Ten wpis chciałabym zakończyć również cytatem pochodzącym z książki: “Tylko będąc aktywnym, będziesz pragnął żyć sto lat” – Przysłowie japońskie

Pomimo obecnej sytuacji na świecie, zastanów się, czym jest Twoje “Ikigai”, czy jest nim Twoja praca, czy może pasja, hobby? Podziel się z nami w komentarzach poniżej!

Fot. Pinterest/nowtolove.co.nz

Tagi:

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony