Geny: Te cechy dziedziczysz po swoich rodzicach

Komentarze

„Jaki Ojciec, taki Syn!”, czy „Niedaleko pada jabłko od jabłoni”. Zapewne wielu z nas zna te cytaty. Jednak czy wiemy dlaczego mamy tendencję do dziedziczenia pewnych cech po Ojcu lub Matce? Odpowiedź leży w genach. Z genetycznego punktu widzenia dziedziczymy zarówno geny ojca, jak i matki w równej mierze: nasze cechy są zatem określone przez 50% genów ojca i 50% genów matki.

Dowiedz się więcej o swoim dziedzictwie z DNA MyHeritage

Jednak, które cechy dziedziczymy od Ojca, a które od Matki? Poniżej przedstawiamy 5 cech, które odziedziczyłeś po swojej Mamie lub Tacie.

Geny – Twój kolor oczu

Oczy są cudem ewolucji. Żaden inny organ nie jest tak filigranowy i doskonale dostosowany do naszego środowiska jak oko. Nasz najważniejszy organ zmysłu nabiera swego niepowtarzalnego piękna poprzez kolorystykę tęczówki. Nasz kolor oczu jest dziedziczony w złożonym procesie obejmującym kilka genów. Obowiązuje zasada: dominują oczy brązowe, oczy niebieskie są recesywne. Oznacza to, że dziecko najprawdopodobniej będzie miało brązowe oczy, jeśli jedno z rodziców również ma brązowe oczy. W związku z tym, ten kolor oczu jest najbardziej rozpowszechniony na świecie. Około 90% wszystkich ludzi na ziemi ma brązowe oczy. A Ty?

Geny – Twoje zęby

Genetyczna loteria jest naprawdę niesprawiedliwa, jeśli chodzi o zdrowie zębów: niektórzy szczęściarze po prostu nigdy nie mają ubytków, bez względu na to, jak długo odkładają wizytę u dentysty, podczas gdy inni zmagają się z odwiecznym wierceniem zębów podczas każdej kontroli. Jeśli jesteś jednym z tych pechowców, możesz złożyć skargę do ojca. Zdrowie stomatologiczne lub problemy z nimi związane są dziedziczone od Ojca. Geny ojca są również dominujące w określaniu kształtu i wielkości zębów.

Geny – Twoja waga

To po prostu niesprawiedliwe: niektórzy ludzie nigdy nie mają problemów z wagą, bez względu na to co i ile jedzą. Innym wystarczy tylko „spojrzenie” na kawałek czekolady, żeby przybrać na wadze. Powodem tego są, jak to często bywa, geny! Predyspozycja do nadwagi jest dziedziczona po matce. Jeśli Twoja mama jest chuda bez większego wysiłku, najprawdopodobniej Ty też nie masz problemów z wagą. Jeśli dziecko zawsze zmaga się ze swoją wagą, to już po urodzeniu zapewne było to widoczne w kilogramach!

Geny – Twoja inteligencja

Predyspozycje do inteligencji leżą w chromosomie X. Dziecko zawsze dostaje chromosom X od matki i chromosom X lub Y od ojca. Z kombinacją XY, dziecko rodzi się chłopcem, z XX dziewczynką. Dlatego też chłopcy dziedziczą swoją inteligencję głównie po matce, zaś dziewczęta po obojgu rodzicach. Szacuje się jednak, że tylko 40% inteligencji jest wpływem genów. Reszta jest nabywana w trakcie życia.

Geny – Twoje włosy

Włosy kręcone lub falowane to marzenie wielu osób, nawet jeśli niektóre dzieci często uważają je za przekleństwo. Warunki genetyczne dla „dzikich” włosów są następujące: Jeśli oboje rodzice mają kręcone włosy, dziecko również będzie je miało. Jeśli rodzice mają proste włosy, dziecko również będzie miało proste włosy. Jeśli tylko jedno z rodziców ma kręcone włosy, dziecko również będzie miało kręcone włosy. Czy w twojej rodzinie jest tak samo?

A Ty kogo bardziej przypominasz, swoją matkę czy ojca?

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony