Dopasowanie DNA pomaga kobiecie odkryć traumatyczną przeszłość Babci, której ona sama nie chciała opowiedzieć

Komentarze

Kanadyjka pierwszego pokolenia Stephanie zawsze interesowała się historią rodziny. Jako dziecko matki brytyjskiej imigrantki i ojca uchodźcy z Litwy, zawsze odczuwała naturalną ciekawość co do ich pochodzenia. Jednak znalezienie informacji o nich nie było łatwe: nie miała żadnej wiedzy o swoim drzewie genealogicznym poza dziadkami po obu stronach rodziny, a co więcej, jej dziadek od strony Mamy był adoptowany i nie znał tożsamości swoich rodzonych rodziców.

Stephanie zaczęła robić postępy w swoich poszukiwaniach po tym, jak jej matka zamieściła ogłoszenie w szkockiej gazecie, w której szukała rodzonej matki dziadka. Ogłoszenie to przyniosło efekty, a oni dowiedzieli się, że drugie imię jej dziadka, Hunter, było w rzeczywistości nazwiskiem jego rodzonej matki. Wzbogacona o te informacje, Stephanie postanowiła zarejestrować się na MyHeritage i przenieść swoje badania genealogiczne na następny poziom. Używając MyHeritage, była w stanie prześledzić linię dziadka aż do Roberta Bruce’a. Po drodze dowiedziała się, że jej babcia – o której sądziła, że jest Brytyjką – w rzeczywistości pochodziła od irlandzkich imigrantów do Anglii.

Połączenie DNA z Litwy

W pewnym momencie, Stephanie zrobiła test DNA, który miał na celu pogłębienie badań. Zaskoczyły ją wyniki dotyczące pochodzenia etnicznego: zamiast spodziewanych przez nią 50% Litwijka, 25% Szkotka i 25% Brytyjka, dowiedziała się, że jest w 25% Litwinką, 25% Szkotką, 25% Irlandką – a pozostałe brytyjskie korzenie w 25% są właściwie od rodzonego ojca, a nie od babci!

Jednak co ucieszyło ją bardziej od poznania pochodzenia etnicznego, był przełom w odkryciach. Tego lata zaczęła otrzymywać dopasowania DNA od MyHeritage po litewskiej stronie swojej rodziny. Natychmiast skontaktował się z nią jeden z użytkowników: kuzynka o imieniu Kornelija. Chcąc dowiedzieć się więcej, Stephanie zapytała Korneliję, czy wie cokolwiek o swojej babci Stefaniji. Kornelija odpowiedziała, że jej tata miał ciotkę o tym imieniu, która przeprowadziła się do Ameryki.

Reszta, jak mówią, jest historią.

Kornelija pojechała odwiedzić ojca i zabrała od niego zdjęcie Stefaniji, aby wysłać je do Stephanie. Odwiedziła także miejscowy cmentarz i mogła przekazać Stephanie nazwiska i daty urodzenia oraz śmierci rodzeństwa jej babci. Odwiedzała nawet kuzynów, którzy przekazali jej zdjęcie prababci i pradziadka Stephanie. Stephanie pokolorowała zdjęcie za pomocą naszej funkcji MyHeritage In Color™, twierdząc, że ożywiło to fotografię.

Papiery uchodźcze dla litewskiej babci Stephanie, Stefaniji Velickaite.

Stephanie jest zachwycona tym, co odkryła z MyHeritage. Przed uzyskaniem połączenia DNA straciła nadzieję, że kiedykolwiek dowie się więcej o litewskiej stronie swojej rodziny. Ale dzięki testom DNA, mogła uhonorować swoich przodków i opowiedzieć ich historię. Jej drzewo genealogiczne – niegdyś raczej jałowe – urosło z 6 do 6000 osobników, sięgając aż do czasów Wilhelma Zdobywcy.
Dzięki wielogodzinnym badaniom, Stephanie nawiązała trwałe kontakty. Jednym z takich kontaktów jest ten z Darcio, kuzynem w trzeciej linii, mieszkającym w Brazylii. Darcio instynktownie wiedział, że Stephanie jest rodziną po tym, jak po raz pierwszy się z nim skontaktowała. Stephanie ma nadzieję, że będzie w stanie odwiedzić zarówno Darcio, jak i Korneliję, gdy ograniczenia związane z pandemią zostaną złagodzone.

Duchowe powiązania i wspólne doświadczenia

Jako mieszkanka miasta, do którego jej krewni po raz pierwszy przybyli po dotarciu do Kanady, Stephanie wierzy, że MyHeritage pozwoliło jej uświadomić sobie związek z przeszłością, który zawsze czuła poprzez wspólne doświadczenia.

„Czuję taki związek z tą rodziną, że nigdy nie sądziłam, że je znajdę, a te informacje pomagają mi połączyć się z innymi”, mówi Stephanie. Rzeczywiście, kiedy Kornelija wysłała zdjęcie swojego ojca – wujka Stephanie – Stephanie mogła dostrzec jego podobieństwo do jej własnego ojca. Historia dziadka Darcio o ucieczce z rozdartej wojną Litwy do Brazylii odzwierciedla walkę, z jaką zmagali się jej babcia i ojciec, gdy wyemigrowali z Niemiec do Kanady.

Stephanie udało się również połączyć z potomkiem szkockiego wuja – od jej prabaci z tej strony, w Stanach Zjednoczonych. Poprzez MyHeritage dwoje byli w stanie podzielić się informacjami i zdjęciami.

Szkocki dziadek Stephanie, Robert Hunter Devlin, ze swoim wujkiem i matką.

„Bardzo się cieszę teraz, gdy oglądam dokument historyczny, i jest tam wspominka o zamku lub królu i myślę sobie wtedy „Ojej ta nazwa brzmi znajomo”, sprawdzam moje drzewo MyHeritage,” mówi Stephanie, „i mogę powiedzieć, „Tak, mój pradziadek z 15 linii urodził się tam!”

Nawet z tymi wszystkimi niesamowitymi odkryciami, praca Stephanie nadal trwa. Chce odnaleźć dziadka od strony ojca, o którym nadal nie ma informacji poza ekstrapolacją wyników etnicznych z jej DNA, o tym że był Brytyjczykiem. To sprawia, że trochę trudniej jest dowiedzieć się, które z jej DNA pochodzą od jej matki – z których wiele jest również brytyjskich – a które są związane z jej ojcowskim dziadkiem. Na szczęście, udało jej się wgrać dane DNA ciotki po stronie matki, a porównanie jej DNA z DNA jej brytyjskich odpowiedników pomaga jej rozwiązywać te zagadki.

Co najważniejsze, dzięki MyHeritage Stephanie mogła uhonorować swoją babcię Stefaniję i złożyć hołd życiu, które przeżyła jeszcze przed swoimi strasznymi doświadczeniami w czasie II wojny światowej – oddać hołd historii, która dla Stefaniji była zbyt traumatyczna, by ją opowiedzieć.

Ty również możesz opowiedzieć historię swoich przodków. Zbuduj drzewo genealogiczne na MyHeritage i zamów już dziś zestaw DNA MyHeritage!

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony