Akta: 10 wskazówek dotyczących badania służby wojskowej Twoich przodków

Akta: 10 wskazówek dotyczących badania służby wojskowej Twoich przodków

Komentarze

Całkiem możliwe, że w Twoim drzewie genealogicznym znajdują się lub znajdą się osoby, które służyły w wojsku. Wczorajszy Dzień Niepodległości to zapewne jedna z okazji na zagłębienie się w informacje z źródeł militarnych. Zachęcamy Cię do dzielenia się z nami historiami rodzinnymi w temacie przodków (opatrzonymi zdjęciami, i krótką notką o autorze historii), którzy służyli w wojsku i nie tylko! Dziel się nimi na poland@myheritage.com, i otrzymaj szansę na wygranie naszej subskrypcji.

Dokumentacja wojskowa może dostarczyć nam cennych informacji na temat życia przodków. Niektóre rekordy mogą również zawierać ważne informacje o urodzeniu danej osoby, a nawet dane o osobach, które nie służyły, ale były spokrewnione z taką osobą. Wiele akt wojskowych można znaleźć w Internecie. Zbiory militarne MyHeritage oferują 683 kolekcje i łącznie 67 milionów rekordów z całego świata!

Po przeszukaniu w Internecie zbiorów wojskowych, mamy dla Ciebie kilka rekomendacji dotyczących pracy z aktami wojskowymi, a które są często pomijane w tychże badaniach.

  1. Określ służbę wojskową, rangę i dywizję: są to prawdopodobnie najważniejsze dane wyszukiwania potrzebne do rozpoczęcia pracy z aktami wojskowymi. Być może będziesz musiał wykazać się kreatywnością… przeprowadzić wywiad z krewnymi, przeszukać artykuły w gazecie itp.
  2. Porozmawiaj z krewnymi: Możesz uzyskać informacje na temat służby wojskowej swoich przodków, przeprowadzając wywiady z krewnymi. Skorzystaj z poczty elektronicznej, telefonu, systemu Zoom i spróbuj zdobyć jak najwięcej informacji od żyjących krewnych. Może posiadają oni dodatkowe dokumenty lub cenną pozostałość po służbie członka rodziny.
  3. Sprawdź artykuły w gazetach: znajdź różne szczegóły dotyczące służby wojskowej danej osoby, korzystając z gazet historycznych. Poszukaj tam szkiców ogłoszeń, list rekrutacyjnych i list honorowych, a także artykułów o swoim przodku i jego służbie wojskowej. Przeszukuj zbiory gazet MyHeritage
  4. Sprawdź listy szkolne absolwentów (roczniki) dla rekrutów do służby wojskowej: Podczas I i II wojny światowej, jeśli uczniowie szkół średnich służyli w wojsku, bardzo często może istnieć specjalna sekcja zawierająca ich imiona i nazwiska, gałąź wojskową i obszar służby. Przeszukuj zbiory roczników MyHeritage
  5. Obejrzyj zdjęcia rodzinne: Czy jesteś w posiadaniu zdjęć rodzinnych, na których widnieją osoby w mundrach wojskowych? Zeskanuj obrazy i przyjrzyj się noszonemu mundurowi, medalom, i wstążkom itp. Możesz nawet użyć narzędzi fotograficznych MyHeritage w celu odkrycia dodatkowych szczegółów. Zajrzyj do naszego artykułu: jak pracować ze zdjęciami, aby dowiedzieć się więcej o przodkach.
  6. Wolontaryjna służba wojskowa: Czy Twój przodek zapisał się do milicji stanowej lub zgłosił się na ochotnika do Gwardii Narodowej? Służba pokojowa zawierała również wiele akt wojskowych. Pamiętaj, aby sprawdzić również stan tych rekordów.
  7. Przeszukaj wojskowe „spotkania po latach”: Zapewne w Internecie znajdziesz fora i grupy, w których rozmawia się o przodkach, którzy służyli w wojsku. Być może również w Twoim mieście istnieje stowarzyszenie upamiętnające osoby, które walczyły o Twój kraj.
  8. Czy ich wiek pasuje do wymaganego wieku do służby? Często zakładamy, że nasz przodek służył w wojku podczas którejś wojny lub konfliktu, jednak zdarza się, że było to niemożliwe, gdyż byli na to zbyt młodzi lub za starzy. Skorzystaj z informacji dotyczącej wieku osób, które służyły w wojku na FamilySearch Wiki.
  9. Zrozum dostępne źródła: Skorzystaj z tej dostępnej do pobrania listy MyHeritage, która zawiera informacje o isniejących rekordach wojskowych (w języku angielskim), i gdzie można otrzymać do nich dostęp.
  10. Złóż wniosek o otrzymanie rekordów wojskowych z agencji rządowych.  Po odnalezieniu akta wojskowego w internecie, być może będziesz chciał zasięgnąć nieco dalej, i zdobyć oryginał. Wiele źródeł online posiada informację, gdzie można odnaleźć oryginał danego dokumentu.

Thomas MacEntee to ekspert genealogii, bloger, wykładowca, autor, autor social media, marketer, network builder i więcej. Jest założycielem i CEO GENEALOGY BARGAINS, strony poświęconej historii rodziny, gdzie możesz znaleźć informacje o ostatnich nowinkach ze świata genealogii i DNA, wziąć udział w bezpłatnych webinarach, i wiele więcej! Thomas specjalizuje się w użyciu technologii i social media w celu usprawnienia poszukiwań genealogicznych, i w celu połączenia się ze społecznościami genealogicznymi online.

Zostaw komentarz

Adres email jest prywatny i nie zostanie wyświetlony