NOWOŚĆ: funkcja Photo Tagger (Oznacznik zdjęć) już teraz dostępna również na stronie internetowej MyHeritage!

NOWOŚĆ: funkcja Photo Tagger (Oznacznik zdjęć) już teraz dostępna również na stronie internetowej MyHeritage!

Z radością informujemy, że funkcja Photo Tagger jest teraz dostępna na stronie internetowej MyHeritage! Photo Tagger to niezwykła, DARMOWA funkcja, dzięki której w przeciągu kilku minut oznaczysz setki zdjęć. Miesiąc temu dodaliśmy najpierw funkcję Photo Tagger do programu na urządzenia mobilne MyHeritage. Teraz jest ona również dostępna na stronie internetowej MyHeritage, więc możesz korzystać z niej z poziomu przeglądarki na komputerze lub urządzeniu przenośnym. Stopniowo rozwijamy wersję przeglądarkową, więc jeśli nie widzisz jeszcze u siebie funkcji Photo Tagger, nie martw się – wkrótce się ona pojawi.

Aktywna funkcja Photo Tagger analizuje przesłane na MyHeritage fotografie i zestawia ze sobą twarze, które algorytm ocenia jako należące do tej samej osoby. Następnie możesz jednym kliknięciem oznaczyć tę jedną osobę na wszystkich zdjęciach, zaoszczędzając przy tym czas i wysiłek poświęcony na przeglądanie zdjęć i oznaczanie każdej twarzy osobno. 

Funkcja Photo Tagger pozwala wzbogacić drzewo genealogiczne. Ponadto dzięki niej Ty i Twoi bliscy od razu wiecie, kto znajduje się na danej fotografii. To szczególnie pomocne w przypadku dużych i zróżnicowanych zbiorów zdjęć. Jeśli jeszcze nie wiesz, co potrafi funkcja Photo Tagger, zapoznaj się z tym filmem, który pokazuje, w jaki sposób możesz zmienić sposób zarządzania historycznymi zdjęciami za pomocą narzędzia MyHeritage. Film co prawda wyjaśnia, jak oznaczać zdjęcia w programie na urządzenia mobilne, ale wersja na stronie internetowej obejmuje te same kroki. 

Zacznijmy

By uzyskać dostęp do funkcji Photo Tagger, najedź na znajdującą się na pasku nawigacyjnym zakładkę Zdjęcia i z menu wybierz opcję Photo Tagger. 

Uzyskiwanie dostępu do Photo Tagger (kliknij, aby powiększyć)

Uzyskiwanie dostępu do Photo Tagger (kliknij, aby powiększyć)

Przy Twojej pierwszej wizycie na stronie z funkcją Photo Tagger wyświetli się wprowadzenie. Kliknij „Rozpocznij”. 

Photo Tagger – wprowadzenie

Photo Tagger – wprowadzenie

Dostęp do funkcji Photo Tagger możesz również uzyskać, klikając bezpośrednio zakładkę Zdjęcia. Aplikacja przekieruje Cię do sekcji Moje zdjęcia, w której zobaczysz baner funkcji Photo Tagger. Baner pojawi się niezależnie od tego, czy preferowanym widokiem zdjęć jest Siatka czy Lista.

Uzyskiwanie dostępu do funkcji Photo Tagger przez baner na stronie Moje zdjęcia (kliknij, aby powiększyć)

Uzyskiwanie dostępu do funkcji Photo Tagger przez baner na stronie Moje zdjęcia (kliknij, aby powiększyć)

Zanim pierwszy raz skorzystasz z funkcji Photo Tagger, system poprosi Cię o wyrażenie zgody na włączenie tej funkcji. Jeśli już z niej korzystasz w programie na urządzeniach mobilnych, ten krok zostanie pominięty i przejdziesz bezpośrednio do sugerowanych oznaczeń. Po tym, jak wyrazisz zgodę, Photo Tagger zacznie analizować Twoje zdjęcia i przygotowywać dla Ciebie sugestie oznaczeń. Zwykle zajmuje to minutę lub dwie, ale jeśli posiadasz tysiące zdjęć, może to potrwać dłużej.

Otrzymasz wiadomość e-mail, gdy Photo Tagger zakończy analizowanie sugestii.

Korzystanie z funkcji Photo Tagger

Po analizie sugestii oznaczeń przejdź do funkcji Photo Tagger zgodnie z powyższymi wskazówkami. Sugestie pojawią się na stronie głównej Photo Tagger.

Strona główna Photo Tagger

Strona główna Photo Tagger

Funkcja Photo Tagger grupuje twarze z Twoich zdjęć, które algorytm ocenia jako należące do tej samej osoby. Istnieją dwa rodzaje grup: osoby zidentyfikowane i osoby niezidentyfikowane. W przypadku osób zmarłych Photo Tagger dołoży wszelkich starań, aby automatycznie i w oparciu o wcześniej oznaczone zdjęcia zidentyfikować je zgodnie z imieniem i nazwiskiem z drzewa genealogicznego. Jednak osoby zmarłe, z którymi funkcja Photo Tagger nie miała wcześniej styczności, pozostaną niezidentyfikowane. Osoby żyjące pozostaną niezidentyfikowane. Przed ich oznaczeniem należy ręcznie wprowadzić ich imię i nazwisko. Jeśli chcesz skupić się na grupie osób zidentyfikowanych bądź niezidentyfikowanych, możesz skorzystać z przycisku filtrowania u góry strony. Możesz również wybrać opcję „Wszystkie”, by zobaczyć wszystkie grupy. 

Filtry funkcji Photo Tagger (kliknij, aby powiększyć)

Filtry funkcji Photo Tagger (kliknij, aby powiększyć)

Każda grupa wyświetla się na poziomej karcie. Kliknij cały obszar danej karty lub przycisk „Przeglądaj”, by obejrzeć zawierającą aż do 25 zdjęć grupę. Na poniższym przykładzie prześledzimy, co dzieje się po kliknięciu drugiej grupy.

Przygotowanie do przejrzenia zidentyfikowanej grupy (kliknij, aby powiększyć)

Przygotowanie do przejrzenia zidentyfikowanej grupy (kliknij, aby powiększyć)

Po tym, jak klikniesz daną grupę, wyświetlą się sugestie dotyczące oznaczeń w tej grupie. Grupa może zawierać od 3 do 25 zdjęć, które funkcja Photo Tagger ocenia jako przedstawiające tę samą osobę.

W przypadku każdego zdjęcia twarz tej osoby wyświetli się w powiększeniu po lewej stronie, zaś cała fotografia będzie widoczna po prawej stronie, by dać Ci pełny kontekst. Taki sposób wyświetlania jest bardzo pomocny i korzysta z niego tylko strona MyHeritage.

Pod każdym zdjęciem znajduje się miejsce i data jego zrobienia (jeśli takie dane zostały przez Ciebie wprowadzone) oraz imiona i nazwiska już oznaczonych na fotografii osób.

Przeglądanie zidentyfikowanej grupy (kliknij, aby powiększyć)

Przeglądanie zidentyfikowanej grupy (kliknij, aby powiększyć)


Na tej stronie przewijaj w dół, by przejrzeć wszystkie zdjęcia z danej grupy i odznaczyć fotografie, które zostały błędnie zidentyfikowane. W tym przypadku jeśli jakieś zdjęcie nie przedstawia Diany Richards (z domu Stevens), użytkownik zostanie poproszony o jego odznaczenie. Właśnie dlatego możliwość zobaczenia powiększonej twarzy danej osoby obok całego zdjęcia jest tak przydatna. Czasem trudno rozpoznać czyjąś twarz, ale w pełnym kontekście i w towarzystwie innych ludzi pojawiających się na tej samej fotografii zorientujesz się, kto to jest. 

Po przejrzeniu wszystkich zdjęć z danej grupy i odznaczeniu tych, które do niej nie pasują, kliknij przycisk „Oznacz zdjęcia” u góry strony. Wówczas wszystkie zdjęcia, których nie odznaczono, zostaną automatycznie oznaczone. 

Jeśli grupa zdjęć nie pasuje do automatycznie zidentyfikowanej osoby lub jeśli grupa jest chaotyczna i wyświetlają się w niej zdjęcia zbyt wielu różnych osób, kliknij przycisk „Odrzuć grupę”. Odznaczone zdjęcia i odrzucone grupy zostaną wyciszone i przez 30 dni nie będą pojawiać się w nowych sugestiach oznaczeń.

Czasem konieczne będzie „wgryzienie się” w zdjęcie i przyjrzenie mu się z bliska. By to zrobić, kliknij miniaturkę oryginalnego zdjęcia po prawej stronie. Zostanie ono wyświetlone w trybie pełnoekranowym, co pozwoli Ci na przyjrzenie się mu z bliska. W tym trybie również możesz odznaczyć zdjęcie, jeśli nie przedstawia ono zidentyfikowanej osoby. Możesz też kliknąć strzałkę w prawo lub w lewo, by przejść do następnego lub poprzedniego zdjęcia z grupy i przejrzeć wszystkie fotografie po kolei w trybie pełnoekranowym. Kliknij białą strzałkę znajdującą się w lewym górnym rogu ekranu, by wrócić do poprzedniej strony przedstawiającej wszystkie zdjęcia z danej grupy.

Przeglądanie zdjęć w trybie pełnoekranowym (kliknij, aby powiększyć)

Przeglądanie zdjęć w trybie pełnoekranowym (kliknij, aby powiększyć)

Obok każdej niezidentyfikowanej grupy zamiast imienia i nazwiska konkretnej osoby znajdzie się pytanie „Kto to jest?”. By przejrzeć taką grupę, kliknij tę kartę lub przycisk „Przeglądaj”.

Przygotowanie do przejrzenia niezidentyfikowanej grupy (kliknij, aby powiększyć)

Przygotowanie do przejrzenia niezidentyfikowanej grupy (kliknij, aby powiększyć)

By oznaczyć niezidentyfikowaną grupę, wprowadź imię i nazwisko osoby pojawiającej się na zdjęciach. Możesz oznaczać zdjęcia przedstawiające tylko te osoby, które znajdują się na drzewie genealogicznym. By oznaczyć kogoś, kto nie jest jeszcze określony w ramach drzewa, musisz najpierw przejść do drzewa genealogicznego i dodać tę osobę. Po tym, jak ją dodasz, wróć do funkcji Photo Tagger, aby kontynuować. 

Zacznij wpisywać imię danej osoby w pasku wyszukiwania, a następnie wybierz dane z wyświetlonej listy. Następnie wykonaj te same kroki, by przejrzeć i oznaczyć zdjęcia. 

Oznaczanie niezidentyfikowanej grupy (kliknij, aby powiększyć)

Oznaczanie niezidentyfikowanej grupy (kliknij, aby powiększyć)

Oznaczanie osób, które nie są spokrewnione z rodziną i nie znajdują się na drzewie genealogicznym nie jest obecnie obsługiwane. Nie ma w tej chwili mechanizmu umożliwiającego dodawanie osób takich jak przyjaciele, jeśli nie są oni częścią drzewa genealogicznego. Oznaczanie zwierząt również nie jest obsługiwane.

Korzyści płynące z oznaczania zdjęć

Po przesłaniu zdjęć do MyHeritage możesz w każdej chwili kliknąć zakładkę Zdjęcia na pasku nawigacyjnym i w ten sposób przejść do strony Moje zdjęcia. By zobaczyć wszystkie imiona i nazwiska osób z drzewa genealogicznego, które już oznaczono, kliknij przycisk „Ludzie” w menu po lewej stronie. Jeśli zarządzasz kilkoma drzewami genealogicznymi, wybierz odpowiednie drzewo z rozwijanego menu. Zobaczysz wówczas listę wszystkich oznaczonych osób z danego drzewa.

Wyświetlanie imion i nazwisk osób oznaczonych na zdjęciach (kliknij, aby powiększyć)

Wyświetlanie imion i nazwisk osób oznaczonych na zdjęciach (kliknij, aby powiększyć)

Kliknij dowolne imię i nazwisko, by zobaczyć wszystkie oznaczone zdjęcia tej osoby. Poniżej przykład:

Wszystkie oznaczone zdjęcia Williama Johna Smitha

Wszystkie oznaczone zdjęcia Williama Johna Smitha

Kliknij dowolną fotografię, by przejść do strony ze zdjęciem. Imiona i nazwiska osób oznaczonych na zdjęciu pojawią się w formie listy po prawej stronie. Jeśli najedziesz na dowolne imię i nazwisko, twarz tej osoby zostanie na zdjęciu wyróżniona białą ramką.

Strona zdjęcia: Najechanie na imię i nazwisko w celu wyróżnienia oznaczonej osoby (kliknij, aby powiększyć)

Strona zdjęcia: Najechanie na imię i nazwisko w celu wyróżnienia oznaczonej osoby (kliknij, aby powiększyć)

Wcześniej w tym roku dodaliśmy Widok listy zdjęć, który sprawia, że zarządzanie zbiorem zdjęć jest w MyHeritfage prostsze niż kiedykolwiek. Zapewnia to lepszy wgląd w szczegóły dotyczące zdjęcia oraz daje możliwość szybkiego rozpoznania, kto znajduje się na każdej fotografii. 

Wyświetlanie oznaczonych osób w Widoku listy zdjęć (kliknij, aby powiększyć)

Wyświetlanie oznaczonych osób w Widoku listy zdjęć (kliknij, aby powiększyć)

Widok listy daje jeszcze większe możliwości w zakresie filtrowania zdjęć w celu znalezienia konkretnych obrazów przedstawiających jedną lub dwie osoby. By wyszukać zdjęcia tych osób, kliknij filtr „Ludzie”. Następnie wprowadź imiona i nazwiska osób, których szukasz, i zaznacz okienka wyboru, by wyświetlić wszystkie zdjęcia, na których pojawiają się te osoby. Jeśli szukasz tylko takich zdjęć, na których wszystkie wybrane przez Ciebie osoby pojawiają się razem, kliknij przycisk przełączania znajdujący się obok hasła „Pokaż wspólne zdjęcia tych osób”.  To świetny sposób na znalezienie na przykład wszystkich zdjęć, na których jesteś ze swoją ukochaną babcią lub ukochanym dziadkiem.

Filtrowanie zdjęć w celu znalezienia konkretnych osób (kliknij, aby powiększyć)

Filtrowanie zdjęć w celu znalezienia konkretnych osób (kliknij, aby powiększyć)

Wszystkie zdjęcia Williama i Agathy (kliknij, aby powiększyć)

Wszystkie zdjęcia Williama i Agathy (kliknij, aby powiększyć)

Kilka wskazówek od naszego dyrektora generalnego

Założyciel i dyrektor generalny MyHeritage, Gilad Japhet, jest zapalonym genealogiem, który zeskanował ponad 100 000 historycznych zdjęć swojej rodziny i przesłał je na stronę MyHeritage. Gilad był zadowolony z funkcji Photo Tagger już od chwili, w której pojawiła się ona w wersji beta. Poniżej znajduje się garść jego przemyśleń.

„Funkcja Photo Tagger okazała się dla mnie nieoceniona przy rozpoznawaniu przedstawionych na zdjęciach rodzinnych tajemniczych osób, których nie mogłem samodzielnie zidentyfikować. Na przykład te dwa zdjęcia poniżej pochodzą z albumu mojego dziadka ze strony ojca, Chaima Japheta. Zawsze podejrzewałem, że uwieczniają one właśnie jego w okresie wczesnej młodości, ale te fotografie nie miały żadnych oznaczeń ani podpisów. Nie miałem żadnych innych przykładów, żeby je porównać, ponieważ nie było żadnych innych zdjęć z tak wczesnego okresu jego życia i nie mogłem z całą pewnością powiedzieć, że to naprawdę on. Funkcja Photo Tagger opiera się na zaawansowanych algorytmach głębokiego uczenia. To, że wśród tysięcy twarzy na wszystkich moich zdjęciach aplikacja zasugerowała, że ta twarz należy do mojego dziadka Chaima, przekonało mnie, że to naprawdę on. Dzięki temu rozwiązałem tajemnicę, przez którą zachodziłem w głowę przez ponad 20 lat.

Chaim Japhet w młodości (kliknij, aby powiększyć)

Chaim Japhet w młodości (kliknij, aby powiększyć)

(W poście na Facebooku Gilad podzielił się informacją, że jego dziadek ze strony ojca był w młodości sportowcem) 

Funkcja Photo Tagger dokonała również odkrycia dotyczącego mojej babci ze strony mamy, Chany Chwojnik. Babcia urodziła się w miejscowości Różana na Białorusi na początku XX wieku. Nie miałem żadnych zdjęć, które przedstawiałyby ją przed ukończeniem przez nią 18. roku życia. Nagle funkcja Photo Tagger zidentyfikowała ją na bardzo starym zdjęciu szkolnym, które otrzymałem od innego krewnego. Było to zdjęcie pochodzące z mojego zbioru 100 000 fotografii, na którym nikogo nie mogłem rozpoznać. Na tym zdjęciu osoba, którą Photo Tagger zidentyfikował jako moją babcię, to bardzo młoda dziewczyna. Moje zdziwienie było tym większe, że według moich notatek to zdjęcie faktycznie zostało zrobione w Różanie, gdzie dorastała moja babcia. Pokazałem je mojej mamie, a ona potwierdziła, że to musi być babcia jako małe dziecko. Cóż za odkrycie!

Funkcja Photo Tagger odnalazła babcię Gilada, Chanę Chwojnik, na zdjęciu z jej młodości – oznaczono na czerwono (kliknij, aby powiększyć)

Funkcja Photo Tagger odnalazła babcię Gilada, Chanę Chwojnik, na zdjęciu z jej młodości – oznaczono na czerwono (kliknij, aby powiększyć)

(Gilad umieścił na na naszym blogu post dotyczący rodziny Chwojnik i historii przetrwania przez nią Holokaustu) 

Na poniższym zdjęciu funkcja Photo Tagger, mimo bardzo małego rozmiaru fotografii, rozpoznała w tle mojego tatę podczas wydarzenia rodzinnego. To był ciekawy ślad, którego sam nigdy wcześniej nie zauważyłem. 

W podobny sposób funkcja Photo Tagger zidentyfikowała na poniższym zdjęciu z wydarzenia rodzinnego moją mamę. Jej też wcześniej nie zauważyłem.

Ogólnie rzecz biorąc, pomimo kilku sporadycznych błędów, doszedłem do wniosku, że funkcja Photo Tagger wspaniale identyfikuje ludzi na różnych etapach ich życia. Photo Tagger może Ci również pomóc zidentyfikować wiele osób, których nie jesteś w stanie samodzielnie rozpoznać na zdjęciach. Opiera się przy tym na fotografiach, na których udało Ci się odnaleźć te osoby i je oznaczyć. Dzięki funkcji Photo Tagger mogłem szybko oznaczyć tysiące zdjęć, co było dla mnie przyjemnym procesem pełnym odkryć. Jeśli również chcesz cieszyć się takimi wynikami, radzę Ci zrobić to, co ja: zeskanuj jak najwięcej historycznych zdjęć swojej rodziny, prześlij je na MyHeritage, skorzystaj z funkcji Photo Tagger i zobacz, jak dzieje się magia!”.

Dla kogo funkcja jest dostępna?

Photo Tagger to bezpłatna funkcja, która jest obecnie dostępna na stronie internetowej MyHeritage i w ramach bezpłatnego programu na urządzenia przenośne z systemem iOS i Android, MyHeritage. Obecnie pracujemy nad tym, by funkcja Photo Tagger była łatwo dostępna w ramach oprogramowania komputerowego Family Tree Builder (FTB). Stanie się to później w tym roku. 

Polityka prywatności

Prywatność jest głównym priorytetem MyHeritage i jest ona ściśle chroniona. Sugestie tagowania powiązane z imieniem i nazwiskiem są udostępniane tylko w odniesieniu do osób oznaczonych na drzewie genealogicznym jako zmarłe. Oprócz tego funkcja Photo Tagger dostępna jest tylko dla twórców strony rodowej. Osoby dodane jako członkowie rodziny lub administratorzy strony rodowej nie mogą z niej korzystać. Photo Tagger działa tylko w odniesieniu do Twojej strony rodowej i Twoich zdjęć. To narzędzie wspierające wydajność, dzięki któremu możesz szybciej oznaczyć swoje własne zdjęcia. 

Przed użyciem tej funkcji wszyscy użytkownicy zostaną poproszeni o wyrażenie na nią zgody, aby narzędzie Photo Tagger mogło tworzyć modele rozpoznawania twarzy osób uwiecznionych na zdjęciach. Możesz w dowolnym momencie wycofać tę zgodę, przechodząc do menu ustawień strony w zakładce Moja prywatność > Treść. Jeśli chcesz ponownie jej udzielić, wykonaj te same kroki i zaznacz okienko wyboru, by aktywować funkcję Photo Tagger, lub przejdź na stronę funkcji Photo Tagger i zaakceptuj warunki z tego poziomu.

Aby w jak największym stopniu zadbać o zachowanie prywatności, sugestie dotyczące oznaczania zdjęć są przechowywane przez MyHeritage tylko tymczasowo. Jeśli przez 3 miesiące nie skorzystasz z funkcji Photo Tagger, akceptując lub odrzucając sugestie oznaczania, wszystkie sugestie zostaną usunięte. W dowolnym momencie możesz ponownie odwiedzić stronę funkcji Photo Tagger i po raz kolejny ponownie przeanalizować sugestie oznaczania.

Prześlij swoje zdjęcia już dziś

Oznaczanie historycznych zdjęć to doskonały sposób na zarządzanie bezcennymi zbiorami zdjęć i wzbogacenie drzewa genealogicznego. Znajdź swoje ulubione zdjęcie w mgnieniu oka i upewnij się, że Ty i Twoi bliscy wiecie, kto znajduje się na każdej fotografii. Prześlij swoje zdjęcia rodzinne już dziś i ciesz się pełną funkcjonalnością narzędzi do zdjęć MyHeritage, nadając im kolor, udoskonalając, ożywiając i oznaczając je za jednym razem. Kolejne innowacyjne rozwiązania związane z historycznymi zdjęciami są w przygotowaniu i niedługo się pojawią!