DNA: Nowe narzędzia do analizy Wspólnych Podobieństw

DNA: Nowe narzędzia do analizy Wspólnych Podobieństw

Mamy przyjemność ogłosić wydanie kilku nowych dodatków do sekcji Wspólnych Podobieństw DNA na MyHeritage, które ułatwią Ci wgląd w istotne informacje o wspólnych podobieństwach. 

 • Od teraz wskazujemy na to, czy Twoje Wspólne Podobieństwa DNA są obecne w jakichkolwiek drzewach genealogicznych na MyHeritage, i czy dodałeś notatkę do danego podobieństwa. 
 • Pozwalamy również na dostęp do tego drzewa genealogicznego lub tej notatki bezpośrednio z sekcji Wspólnych Podobieństw DNA na stronie Przeglądu Podobieństw DNA. O dodatki te, jakiś czas temu zostaliśmy poproszeni przez naszych użytkowników.

Tzw. podobieństwa to osoby, które dzielą z Tobą segmenty DNA, a które zostały odziedziczone od jednego lub kilku przodków. Wraz z rosnącą liczbą naszych danych DNA na MyHeritage, użytkownicy DNA mogą otrzymywać tysiące połączeń. Zarządzanie tymi wszystkimi dopasowaniami i określanie, w jaki sposób możesz być z nimi spokrewniony, jest jednym z głównych wyzwań, z jakimi spotykają się nasi użytkownicy. 

Tzw. Wspólne Podobieństwo DNA to osoby, które są genetycznie spokrewnione z Tobą i Twoim podobieństwem DNA. Posiadanie wspólnych dopasowań DNA z jednym z Twoich dopasowań DNA może zwiększyć wiarygodność tego dopasowania i pomóc Ci określić, z której strony rodziny to dopasowanie może pochodzić.

Każde Wspólne Podobieństwo DNA pokazuje szacowane pokrewieństwo między Tobą a Wspólnym Podobieństwem DNA po lewej stronie oraz szacowane pokrewieństwo między Twoim Podobieństwem DNA a Twoim Wspólnym Podobieństwem DNA po prawej stronie.  

Po środku wyświetlamy Wspólne Dopasowanie DNA wraz z jego wartością, zarówno dla Ciebie jak i Twojego Dopasowania DNA. Poniżej wspólnej wartości, dodaliśmy dwie nowe ikony: ikonę drzewa genealogicznego i ikonę notatki. Obie ikony będą wyświetlane tylko wtedy, gdy będą istotne.

Ikona drzewa genealogicznego

Przeglądanie danego podobieństwa DNA w drzewie genealogicznym może być pomocne, jeśli nie jesteś pewien, w jaki sposób osoba ta jest z Tobą spokrewniona. Jedną z zalet testowania DNA z MyHeritage jest to, że DNA integruje się bezproblemowo z drzewami genealogicznymi: jeśli użytkownik, który testuje lub zarządza swoim DNA, zbudował nawet małe drzewo genealogiczne na MyHeritage, będzie mógł zobaczyć to drzewo i uzyskać kluczowe informacje na temat ich relacji – co prowadzi do lepszego zrozumienia, w jaki sposób osoby te mogą być z Tobą spokrewnione. Wiedząc, które z Twoich Wspólnych Podobieństw DNA pojawiają się w drzewie genealogicznym i jak duże jest to drzewo, może pomóc Ci zdecydować, które Wspólne Podobieństwa DNA należy zbadać w pierwszej kolejności.

Ikona drzewa genealogicznego pojawi się na dole Wspólnego Dopasowania DNA, jeśli osobę tę można znaleźć w jakimkolwiek drzewie genealogicznym na MyHeritage. 

Przesunięcie myszki nad ikoną spowoduje wyświetlenie większej ilości szczegółów o drzewie genealogicznym, w którym się pojawia. Kliknij „Zobacz drzewo”, aby odwiedzić drzewo genealogiczne tej osoby.

Jeśli dana osoba nie została odnaleziona w żadnym drzewie genealogicznym na MyHeritage, wówczas nie pojawi się ikona drzewa. 

Ikona notatki

Zapamiętywanie, które z połączeń DNA już przejrzałeś i przeanalizowałeś może okazać się czasochłonnym zadaniem. Aby pomóc Ci w organizacji Twojej pracy, tak abyś mógł oznaczyć, które podobieństwa już przeanalizowałeś, wprowadziliśmy funkcję dodania notatki: Możesz dodawać notatki do przejrzanych dopasowań DNA, aby zachować informacje, które odkryłeś, zapisać pytania, które chciałbyś wyjaśnić lub przemyślenia, które mogłeś mieć na temat dopasowania. 

Dostęp do notatek bezpośrednio z listy Wspólnych Dopasowań DNA może zaoszczędzić Ci dużo czasu i pomóc w rozwikłaniu zagadek. W tym celu, pod każdym Wspólnym Dopasowaniem DNA dodaliśmy ikonę notatek. Będzie się ona wyświetlała po dodaniu tam jakichkolwiek zapisków. 

Jeśli zapisałeś notatkę dla danego, Wspólnego DNA,  pod zdjęciem profilowym pojawi się ikona notatki. Najedź kursorem na tę ikonę, aby przeczytać notatkę. Możesz nawet edytować notatkę bezpośrednio z tego miejsca, klikając „Edytuj notatki”. 

Jak dodać notatkę do podobieństwa DNA? 

Zdecydowanie polecamy zapisywanie wskazówek i konkluzji w notatkach. Aby dodać notatkę do podobieństwa DNA należy kliknąć w ikonę notatki w prawym górnym rogu karty podobieństwa DNA, która znajduje się na liście podobieństw DNA.

Po dodaniu notatki ikona zmieni kolor na fioletowy, dzięki czemu bez trudności znajdziesz te dopasowania DNA na liście dopasowań DNA, które posiadają notatkę. Kliknij fioletową ikonę notatki, aby przeczytać lub edytować notatkę. 

Podsumowanie

Wspólne podobieństwa DNA – to osoby, które mają połączenie z Tobą i Twoim DNA – a analizowanie ich może pomóc Ci upewnić się, że to połączenie DNA wykazuje pokrewieństwo z Tobą. 

Możliwość dostępu do dodatkowych informacji bezpośrednio z tej sekcji sprawia, iż łatwiej niż kiedykolwiek odkryjesz więcej informacji o swoich połączeniach DNA, rozwiążesz pytania dotyczące Twoich relacji z nimi oraz poczynisz postępy w swoich badaniach. Mamy nadzieję, że nasze nowe dodatki spodobają Ci się!

Komentarze

Adres e-mail jest prywatny i nie będzie wyświetlany.

 • Arkadiusz

  19 lutego, 2021

  Witam
  Po co te nowości, jak wszystko jest płatne a kwota zwala z nóg.
  Drzewa na MH staje się mało użyteczne bo coraz mniej można w nim zrobić w wersji free.

  • K

   Kasia

   19 lutego, 2021

   Panie Arkadiuszu, kwota jest jedną z najniższych na rynku, a my przez lata pracujemy nad wszystkimi funkcjami, które udostepniamy, one muszą być płatne, żeby firma mogła utrzymać pracowników, rozwój itd. To są normalne sprawy, otrzymujemy coś, i trzeba za to zapłacić, czyż nie :)?